Breadcrumbs

Wydarzenia w Gimnazjum

Spotkanie profilaktyczne w Gimnazjum

W piątek 15 grudnia odbyło się spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach na temat szkodliwości i skutków palenia papierosów. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego trybu życia i ochronę naszych uczniów przed sięganiem po wyroby nikotynowe. Na spotkaniu kilkakrotnie zostało podkreślane, że palenie papierosów stanowi jeden z problemów polskiego społeczeństwa. Stwierdzono, że palenie papierosów i sam dym tytoniowy wraz z zawartymi z nim substancjami szkodliwymi jest przyczyną uzależnień psychicznych i farmakologicznych. Równocześnie wśród młodzieży stopień edukacji i wiedzy na temat szkodliwości tego nałogu jest niewielki. Szkodliwość papierosów nie ulega wątpliwości. Dlatego tak ważne jest przekazywanie informacji dotyczących szkodliwości palenia tytoniu oraz wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska. Uczniom rozdane zostały ulotki oraz materiały profilaktyczne.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii

W czwartek 23 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii dla uczniów gimnazjów. Młodzież miała do rozwiązania 26 zadań z ogólnej wiedzy biologicznej oraz z dodatkowej literatury, za które mogła uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego z naszej szkoły zakwalifikowało się czworo uczniów: Julia Pazurek (klasa IIIf), Maciej Kalisiak (klasa IIIf), Piotr Kosieradzki (klasa IIIe) i Mateusz Broczkowski (klasa IIId). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Bicie rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

W poniedziałek 16 października uczniowie klasy IIId gimnazjum wzięli udział w organizowanej tego dnia w całej Polsce przez WOŚP akcji „Bicie rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej”. W naszym mieście koordynatorem akcji był Harcerski Klub Ratowniczy „Skierniewice”.

Akcja rozpoczęła się wykładem na temat tego, w jaki sposób powinniśmy poprawnie wykonywać RKO, czym jest łańcuch życia oraz jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny. Następnie uczestnicy obejrzeli film, który specjalnie na tą okazję przygotował Jerzy Owsiak. Kolejnym punktem były ćwiczenia pod czujnym okiem instruktorów. Sztuka poprawnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej wcale nie była taka prosta, na jaką się wydawała, ale nasi dzielni uczniowie doskonale sobie poradzili.

Po opanowaniu niezbędnych umiejętności i treningu przeszliśmy do bicia rekordu świata. Było to niezmiernie wymagające zajęcie, ponieważ przez pół godziny na każdym z dziesięciu stanowisk bez przerwy wykonywano RKO. Co dwie minuty zmieniała się osoba udzielająca pierwszej pomocy.

Teraz pozostało cierpliwie czekać na werdykt, czy udało nam się pobić rekord. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że nabyliśmy bardzo ważnej umiejętności, która może komuś uratować życie.

Sukcesy naszych gimnazjalistek w XIII Konkursie Piosenki w Języku Angielskim

Nasze cztery gimnazjalistki: Marta Gniadek, Patrycja Janus, Maria Adamczyk Rayner i Julia Woźniak zdobyły drugie miejsce w XIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki w Języku Angielskim.

Konkurs odbył się 2 grudnia w Kinoteatrze „Polonez” w Skierniewicach. Dziewczęta podbiły serca jury pięknym wykonaniem piosenki Shoop, shoop song, tańcem i uroczą aparycją.

Występ od strony muzycznej wsparła pani Marianna Rzeszotarska. W przygotowaniu choreografii pomagała Nell Czarnecka, a nad całością czuwała pani Ewa Adamczyk Rayner.

Cieszymy się Waszym sukcesem i czekamy na kolejne występy!

Projekty gimnazjalne

Jednym z warunków ukończenia gimnazjum w Polsce jest wzięcie udziału przez ucznia w tzw. projekcie edukacyjnym. W Gimnazjum im. Ks. St. Konarskiego projekty realizowane są w klasie drugiej. Powstają one w pracy grupowej przez cały rok pod okiem wybranego nauczyciela, a efekty pracy, niekiedy niezwykle widowiskowe, prezentowane są w ostatnim tygodniu nauki przed uczniami i nauczycielami całej szkoły.

Na początku roku szkolnego uczniowie klas drugich gimnazjum wybierali tematy projektów edukacyjnych. Uczniowie otrzymali listę tematów, spośród których wybrali jeden do realizacji. Mieli również możliwość zgłosić własną propozycję, którą mogą realizować po zaakceptowaniu przez dyrektora szkoły.

Oto tematy, które zostały wybrane przez gimnazjalistów:

1. Historia liczby Pi.

2. Moja wymarzona szkoła.

3. Jak powstają francuskie sery?

4. Polacy na emigracji. Różne fale emigracji w XIX-XXI wieku.

5. Żeglarstwo to dzisiaj sport, pasja czy jeszcze coś innego?

6. Historia Windowsa.

7. Więzienia w Stanach Zjednoczonych.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Muzyki

We wtorek 28 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Muzyki. Wzięło w nim udział dwaj uczniowie: Olaf Jackowski z klasy 3d i Ernest Seroczyński z klasy 3f.

Miło nam poinformować, że Olaf i Ernest zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Życzymy powodzenia!

 

 

 

 

 

Pożegnanie klas III Gimnazjum

We wtorek 20 czerwca uczniowie klas III Gimnazjum symbolicznie żegnali się ze szkołą. Z wdzięczności dla wszystkich osób, które miały wkład w ich rozwój i zadomowienie w tej szkole przygotowali krótki program artystyczny, mający na celu podsumowanie całej ich edukacji gimnazjalnej. Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom – pani Małgorzacie Kozłowskiej i panu Piotrowi Wójcikowi – nauczycielom i pracownikom szkoły. Nie zabrakło muzyki, piosenek w wykonaniu naszych uczniów, a także prezentacji multimedialnych. Były kwiaty, drobne upominki i wiele ciepłych słów, które wypowiedzieli uczniowie i ich rodzice. Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły ks. Piotr Karpiński, który gratulował uczniom i rodzicom ukończenia gimnazjum i zdania egzaminu, a także życzył, by wszyscy dostali się do naszego prestiżowego liceum.

 

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii – etap szkolny

W środę 22 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii dla uczniów gimnazjów. W konkursie wzięło udział 6 uczniów. Miło nam poinformować, że do drugiego etapu przeszły trzy osoby: Olaf Jackowski, Mateusz Broczkowski i Dominika Dąbrowska. Cała trójka to uczniowie klasy IIId. Naszym gimnazjalistom gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszej rywalizacji. 

Trzy dni integracji klas I Gimnazjum

Klasy Id i Ie Gimnazjum integrowały się w dniach 12-14 czerwca w Skierniewicach, Łodzi i Warszawie. Uczniowie stoczyli zażarte boje w paintballu o zdobycie flagi drużyny przeciwnej. Rozwiązywali także skomplikowane zagadki w „Escaperooms”, zdobywali ścianki wspinaczkowe, odwiedzili łódzkie „Eksperymentarium” i warszawską Starówkę. Zmierzyli się z testem historycznym i próbowali swych sił w parku linowym. To były trzy dni wspaniałej zabawy.

 

Wieczór baletowy w Operze Narodowej

Wyjątkowy wieczór baletowy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie przeżyły klasy II Gimnazjum. W środę 22 listopada uczniowie obejrzeli trzyczęściowe przedstawienie pt. „Chopiniana/Bolero/Chroma”. Widzowie mieli szansę zobaczyć różne style baletowe, począwszy od klasycznego baletu romantycznego do utworów F. Chopina, zaaranżowanych przez A. Głazunowa, pełnego białych, zwiewnych scen, pięknych kompozycji wieloplanowych, poprzez emanujące ciepłem, dynamiką i radością tańca bolero M. Ravela, a skończywszy na balecie współczesnym J. Talbota i J. White’a III, który zachwycił wszystkich niesamowitym dialogiem awangardowej choreografii, energetyzującej muzyki i minimalizmem scenografii. Spektakl poprzedziło spotkanie wprowadzające we foyer Opery z solistą baletu Adamem Myślińskim. Był to dla uczniów wyjątkowy wieczór pełen emocji i już z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z artystami Teatru Wielkiego.

Finały Olimpiad Religijnych

W pierwszej połowie czerwca odbyły się finałowe etapy dwóch Olimpiad Religijnych: Olimpiady Wiedzy Religijnej oraz Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”.

Pierwsza z nich przeznaczona jest dla gimnazjalistów – spośród ponad dwóch tysięcy startujących na szczeblu finałowym znalazło się 64 gimnazjalistów z terenu diecezji łowickiej, a wśród nich dwie nasze uczennice z klasy IIIe – Małgorzata Brzozowska oraz Wiktoria Papuga. Zakres tematyczny tegorocznej olimpiady obejmował Ewangelię według św. Jana, wybrane fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Listy biskupa łowickiego z okazji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Łowickiej. Dla Małgosi zmagania zakończyły się zajęciem 11. miejsca, zaś Wiktoria zajęła 5. miejsce, uzyskując tytuł finalistki.

Finał ogólnopolski Olimpiady „Myśli Jana Pawła II” odbył się 12 czerwca w Sokółce. Tu również mieliśmy dwie uczennice, które reprezentowały naszą szkołę: Patrycję Niewrzał (klasa IIId) oraz Aleksandrę Supeł (klasa IIf). Dziewczyny przez ponad pół roku zgłębiały podaną literaturę, dzięki której poznawały Jana Pawła II jako Papieża Maryjnego. Zaczynając od biografii Ojca świętego zawartej w książkach „Dar i tajemnica” oraz „Wstańcie, chodźmy”, poprzez papieskie przemówienia i homilie, katechezy środowe, listy okolicznościowe oraz Encyklikę Redemptoris Mater, mogły poznać jak bardzo życie naszego Wielkiego Polaka było związane z Maryją. Półroczna „przygoda z Janem Pawłem II” zaowocowała dla Patrycji zajęciem 5. miejsca w etapie ogólnopolskim i uzyskaniem tytułu finalistki.

 

Gratulujemy sukcesów.

 

 

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii

W czwartek 9 listopada odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, w których wzięło udział 9 uczniów z klas II i III Gimnazjum. Etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych.
Miło nam poinformować, że próg 80% punktów przekroczyło i tym samym zakwalifikowało się do etapu rejonowego, dwóch uczniów: Jan Stańczyk z klasy IIIe i Antoni Zając z klasy IIIf.
Następny etap zawodów odbędzie się w styczniu 2018 r. Trzymamy kciuki!

Laury naszych gimnazjalistów w konkursach międzyszkolnych

We wtorek 30 maja w Gimnazjum nr 1 w Skierniewicach odbyło się podsumowanie konkursów międzyszkolnych. Nagrody wręczał prezydent miasta Krzysztof Jażdżyk.

Nasi uczniowie otrzymali laury w następujących konkursach:

  • Międzyszkolny Konkurs Frazeologiczny „Z polszczyzną za pan brat”:
    • Mikołaj Michalak (klasa II d) – II miejsce,
    • Katarzyna Kopczyńska (klasa IIIe) – III miejsce.
  • Konkurs „Zastosowanie matematyki w życiu codziennym”:
    • Michał Rakowski (klasa Ie) – I miejsce,
    • Patryk Stefański (klasa IIId) – III miejsce.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!                                        

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

We wtorek 14 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Dwóch zdolnych matematyków z naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Są to Olaf Jackowski z klasy IIId i Antoni Zając z klasy IIIf. Gratulujemy i życzymy zapału do dalszej pracy.

Uczniowie Klasyka wśród laureatów Konkursu „Papież Słowianin”

W czwartek 18 maja odbył się finał VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Papież Słowianin”. Jego organizatorem jest łódzki kurator oświaty w porozumieniu z innymi kuratorami w Polsce. Wśród 58 gimnazjalistów z całej Polski trzech uczniów reprezentowało nasze Gimnazjum: Mateusz Broczkowski (klasa IId), Ernest Seroczyński (kl. IIf) oraz Antoni Zając (kl. IIf). Na etapie ogólnopolskim uczniowie w ciągu 120 minut musieli rozwiązać obszerny test wiedzy z zakresu tegorocznego tematu: „Św. Jan Paweł II – papież spod znaku Fatimskiego Orędzia Matki Bożej”.

25 maja  poznaliśmy wyniki konkursu. Z ogromną satysfakcją informujemy, że wszyscy trzej chłopcy uzyskali tytuł laureata. Mateusz Broczkowski zajął II miejsce, natomiast Ernest Seroczyński i Antoni Zając ex aequo III miejsce. Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody oraz dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy!

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie

W środę 8 listopada odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie, w których wzięło udział 6 uczniów z klas II i III Gimnazjum. Etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych.

Próg 80% punktów przekroczył i zakwalifikował się do etapu rejonowego uczeń klasy IIIf Maciej Kalisiak. Następny etap zawodów odbędzie się 25 stycznia 2018 r. Trzymamy kciuki!

Sukces gimnazjalistek w Olimpiadzie Wiedzy Religijnej

W sobotę 27 maja uczniowie z gimnazjów należących do dekanatu NSPJ w Skierniewicach wzięli udział w dekanalnym etapie Olimpiady Wiedzy Religijnej. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono 3 osoby, które przeszły do etapu diecezjalnego, w tym dwie uczennice z naszej szkoły.

Mamy zaszczyt poinformować, że w rozgrywkach finałowych Gimnazjum im. Ks. St. Konarskiego będą reprezentować: Małgorzata Brzozowska i Wiktoria Papuga. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego

Ważną częścią życia szkolnego w Gimnazjum są Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe, ogłaszane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. We wtorek 7 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego.

Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikowało się pięcioro naszych uczniów: Maria Wojewoda i Jakub Wasilewski z klasy 3d, oraz Maria Adamczyk Rayner, Filip Gajewski i Michał Rakowski – uczniowie klasy 2e.

Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

Nasi gimnazjaliści zwycięzcami etapu wojewódzkiego Olimpiady Myśli Jana Pawła II

W czwartek 27 kwietnia odbył się wojewódzki etap Olimpiady Myśli Jana Pawła II. Już trzeci rok z rzędu nasza szkoła była koordynatorem zmagań uczestników na tym etapie. Miło nam poinformować, że pierwsze trzy miejsca wywalczyli nasi gimnazjaliści: I miejsce – Patrycja Niewrzał z klasy IIId, II miejsce – Aleksandra Supeł z klasy IIf, III miejsce – Ernest Seroczyński z klasy IIf. Przed nimi etap ogólnopolski, który odbędzie się w Sokółce na Podlasiu.

Życzymy dalszych sukcesów.

Wystartował „Projekt sukces”

W naszej szkole dbamy nie tylko o dobrą edukację, ale o wszechstronny rozwój młodego człowieka. W tym celu w bieżącym roku szkolnym zainaugurowaliśmy specjalny „Projekt sukces”. Jest to program szkoleniowy, który pomaga licealistom rozwijać kompetencje ważne we współczesnym świecie i odnieść – w dobrym tego słowa znaczeniu – sukces.

W poniedziałek 23 października odbyło się pierwsze spotkanie, które poprowadził pan Adam Walas – prawnik, szkoleniowiec i aktor. W czasie pierwszych zajęć prelegent skupił się na zagadnieniu negocjacji – przedstawił ich rodzaj, techniki i zasady. Uczniowie mogli dowiedzieć się także, jaki wpływ na podejmowanie decyzji oraz ich wynik mają czas i emocje. Poznali osiem podstawowych zasad negocjacji, m.in.: nigdy nie bój się pytać o lepsze warunki; jeśli usłyszysz „nie”, spróbuj przynajmniej jeszcze raz; nigdy nie poddawaj się presji przeciwnika; jeśli przeciwnik prosi cię o ustępstwo, zawsze proś o coś w zamian.

Do programu zgłosiła się bardzo duża liczba chętnych, choć limit miejsc został ustalony na 15. Wykład niezmiernie uczniów zainteresował, zadawali dużo pytań i chętnie włączali się w zajęcia. Z niecierpliwością wyczekujemy na kolejne spotkanie w ramach „Projektu sukces”.

Nasi uczniowie wśród laureatów konkursu „Papież-Słowianin”

6 marca odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II „Papież-Słowianin”, w którym brało udział trzech uczniów naszej szkoły.

Temat tegorocznej edycji konkursu:


Św. Jan Paweł II – papież spod znaku Fatimskiego Orędzia Matki Bożej

Na etapie szkolnym uczniowie musieli napisać pracę na jeden z trzech tematów konkursowych, zaś na etapie wojewódzkim rozwiązać test obejmujący obszerną wiedzę zawartą w podanej literaturze.


14 marca poznaliśmy wyniki. Wśród laureatów etapu wojewódzkiego znalazło się dwóch uczniów:

Mateusz Broczkowski (kl. IId) oraz Antoni Zając (kl. IIf), natomiast Ernest Seroczyński (kl. IIf) uzyskał tytuł finalisty.


31 marca poznamy listę uczniów dopuszczonych do etapu ogólnopolskiego.

Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych.

Strona 1 z 2