Breadcrumbs

Wydarzenia w Gimnazjum

Wystartował „Projekt sukces”

W naszej szkole dbamy nie tylko o dobrą edukację, ale o wszechstronny rozwój młodego człowieka. W tym celu w bieżącym roku szkolnym zainaugurowaliśmy specjalny „Projekt sukces”. Jest to program szkoleniowy, który pomaga licealistom rozwijać kompetencje ważne we współczesnym świecie i odnieść – w dobrym tego słowa znaczeniu – sukces.

W poniedziałek 23 października odbyło się pierwsze spotkanie, które poprowadził pan Adam Walas – prawnik, szkoleniowiec i aktor. W czasie pierwszych zajęć prelegent skupił się na zagadnieniu negocjacji – przedstawił ich rodzaj, techniki i zasady. Uczniowie mogli dowiedzieć się także, jaki wpływ na podejmowanie decyzji oraz ich wynik mają czas i emocje. Poznali osiem podstawowych zasad negocjacji, m.in.: nigdy nie bój się pytać o lepsze warunki; jeśli usłyszysz „nie”, spróbuj przynajmniej jeszcze raz; nigdy nie poddawaj się presji przeciwnika; jeśli przeciwnik prosi cię o ustępstwo, zawsze proś o coś w zamian.

Do programu zgłosiła się bardzo duża liczba chętnych, choć limit miejsc został ustalony na 15. Wykład niezmiernie uczniów zainteresował, zadawali dużo pytań i chętnie włączali się w zajęcia. Z niecierpliwością wyczekujemy na kolejne spotkanie w ramach „Projektu sukces”.

Bicie rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

W poniedziałek 16 października uczniowie klasy IIId gimnazjum wzięli udział w organizowanej tego dnia w całej Polsce przez WOŚP akcji „Bicie rekordu świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej”. W naszym mieście koordynatorem akcji był Harcerski Klub Ratowniczy „Skierniewice”.

Akcja rozpoczęła się wykładem na temat tego, w jaki sposób powinniśmy poprawnie wykonywać RKO, czym jest łańcuch życia oraz jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny. Następnie uczestnicy obejrzeli film, który specjalnie na tą okazję przygotował Jerzy Owsiak. Kolejnym punktem były ćwiczenia pod czujnym okiem instruktorów. Sztuka poprawnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej wcale nie była taka prosta, na jaką się wydawała, ale nasi dzielni uczniowie doskonale sobie poradzili.

Po opanowaniu niezbędnych umiejętności i treningu przeszliśmy do bicia rekordu świata. Było to niezmiernie wymagające zajęcie, ponieważ przez pół godziny na każdym z dziesięciu stanowisk bez przerwy wykonywano RKO. Co dwie minuty zmieniała się osoba udzielająca pierwszej pomocy.

Teraz pozostało cierpliwie czekać na werdykt, czy udało nam się pobić rekord. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że nabyliśmy bardzo ważnej umiejętności, która może komuś uratować życie.

Szkolny etap 13. Edycji Międzyszkolnego Konkursu Frazeologicznego ,,Z polszczyzną za pan brat"

6 marca odbył się szkolny etap 13. Edycji Międzyszkolnego Konkursu Frazeologicznego ,,Z polszczyzną za pan brat".

Wzięło w nim udział 20 gimnazjalistów.

Do finału zakwalifikowały się następujące osoby:
Katarzyna Kopczyńska z kl. III e
Mikołaj Michalak z kl. II d
Aleksandra Hryniewicz z kl. II d
Maria Wojewoda z kl. II d


Gratulujemy i życzymy sukcesów w majowych zmaganiach.

Projekty gimnazjalne

Jednym z warunków ukończenia gimnazjum w Polsce jest wzięcie udziału przez ucznia w tzw. projekcie edukacyjnym. W Gimnazjum im. Ks. St. Konarskiego projekty realizowane są w klasie drugiej. Powstają one w pracy grupowej przez cały rok pod okiem wybranego nauczyciela, a efekty pracy, niekiedy niezwykle widowiskowe, prezentowane są w ostatnim tygodniu nauki przed uczniami i nauczycielami całej szkoły.

Na początku roku szkolnego uczniowie klas drugich gimnazjum wybierali tematy projektów edukacyjnych. Uczniowie otrzymali listę tematów, spośród których wybrali jeden do realizacji. Mieli również możliwość zgłosić własną propozycję, którą mogą realizować po zaakceptowaniu przez dyrektora szkoły.

Oto tematy, które zostały wybrane przez gimnazjalistów:

1. Historia liczby Pi.

2. Moja wymarzona szkoła.

3. Jak powstają francuskie sery?

4. Polacy na emigracji. Różne fale emigracji w XIX-XXI wieku.

5. Żeglarstwo to dzisiaj sport, pasja czy jeszcze coś innego?

6. Historia Windowsa.

7. Więzienia w Stanach Zjednoczonych.

Słuchowisko radiowe na lekcji języka polskiego

Dzisiaj w klasie II d, na lekcji języka polskiego, trzy grupy prezentowały swoje słuchowiska pt. "Niespodziewany atak", "Dola Henryka" oraz "Zakryta nieprawda".

Wszystko zostało starannie przygotowane pod okiem polonistki.

Audycjom towarzyszyły efekty specjalne, takie jak wybuch bomby, lądujący helikopter, a nawet dźwięk sztućców podczas niedzielnego obiadu.

Był to prawdziwy raj dla ucha każdego słuchacza radia.

Mamy nadzieję, że zobaczymy więcej takich ciekawych lekcji w wykonaniu klasy II d.

Pożegnanie klas III Gimnazjum

We wtorek 20 czerwca uczniowie klas III Gimnazjum symbolicznie żegnali się ze szkołą. Z wdzięczności dla wszystkich osób, które miały wkład w ich rozwój i zadomowienie w tej szkole przygotowali krótki program artystyczny, mający na celu podsumowanie całej ich edukacji gimnazjalnej. Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom – pani Małgorzacie Kozłowskiej i panu Piotrowi Wójcikowi – nauczycielom i pracownikom szkoły. Nie zabrakło muzyki, piosenek w wykonaniu naszych uczniów, a także prezentacji multimedialnych. Były kwiaty, drobne upominki i wiele ciepłych słów, które wypowiedzieli uczniowie i ich rodzice. Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły ks. Piotr Karpiński, który gratulował uczniom i rodzicom ukończenia gimnazjum i zdania egzaminu, a także życzył, by wszyscy dostali się do naszego prestiżowego liceum.

 

Wycieczka do Wrocławia i Pragi czeskiej

W ramach warsztatów językowych w Kotlinie Kłodzkiej gimnazjaliści odwiedzili wrocławską starówkę. Byli też w „Hydropolis”, interaktywnej wystawie na temat związany z wodą- poznali wiele aspektów tego żywiołu.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im wycieczka do „Złotej Pragi”. Zwiedzając Hradczany, katedrę św. Wojciecha, most Wacława i malownicze uliczki starego miasta, doświadczyli atmosfery minionych wieków. Furorę zrobiła „ściana Johna Lennona” oblegana przez wszystkich miłośników „selfie”. Delektowali się również smaczną przekąską z przepysznych miejscowych kołaczy.

Trzy dni integracji klas I Gimnazjum

Klasy Id i Ie Gimnazjum integrowały się w dniach 12-14 czerwca w Skierniewicach, Łodzi i Warszawie. Uczniowie stoczyli zażarte boje w paintballu o zdobycie flagi drużyny przeciwnej. Rozwiązywali także skomplikowane zagadki w „Escaperooms”, zdobywali ścianki wspinaczkowe, odwiedzili łódzkie „Eksperymentarium” i warszawską Starówkę. Zmierzyli się z testem historycznym i próbowali swych sił w parku linowym. To były trzy dni wspaniałej zabawy.

 

Warsztaty językowe w Kotlinie Kłodzkiej

W dniach 12-16 lutego 2017 uczniowie naszego gimnazjum brali udział w warsztatach języka angielskiego w Długopolu-Zdroju, w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej, organizowanych przez „Stowarzyszenie Euroweek - Szkoła Liderów”.

Zajęcia realizowane były po angielsku przez wolontariuszy z różnych krajów (m.in. Kenia, Uganda, Włochy, Indie, Łotwa, Meksyk, Peru). Zadbali oni, aby nauka odbywała się przez radosną zabawę.

Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez naszą młodzież, którą zachwyciła nie tylko stała możliwość kontaktu z językiem angielskim, ale także wspaniała atmosfera warsztatów. Kreatywne zajęcia integrujące, realizowane wspólnie projekty, prelekcje o różnych krajach, dyskoteki i czas spędzony razem zaowocował wieloma przyjaźniami.

Łzy przy wyjeździe świadczyły o tym, jak bardzo wszystkim podobał się ten pobyt.

Wielu uczniów określa ten wyjazd jako najlepszy w ich życiu i chce wrócić do Długopola w kolejnych latach.

Finały Olimpiad Religijnych

W pierwszej połowie czerwca odbyły się finałowe etapy dwóch Olimpiad Religijnych: Olimpiady Wiedzy Religijnej oraz Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”.

Pierwsza z nich przeznaczona jest dla gimnazjalistów – spośród ponad dwóch tysięcy startujących na szczeblu finałowym znalazło się 64 gimnazjalistów z terenu diecezji łowickiej, a wśród nich dwie nasze uczennice z klasy IIIe – Małgorzata Brzozowska oraz Wiktoria Papuga. Zakres tematyczny tegorocznej olimpiady obejmował Ewangelię według św. Jana, wybrane fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Listy biskupa łowickiego z okazji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Łowickiej. Dla Małgosi zmagania zakończyły się zajęciem 11. miejsca, zaś Wiktoria zajęła 5. miejsce, uzyskując tytuł finalistki.

Finał ogólnopolski Olimpiady „Myśli Jana Pawła II” odbył się 12 czerwca w Sokółce. Tu również mieliśmy dwie uczennice, które reprezentowały naszą szkołę: Patrycję Niewrzał (klasa IIId) oraz Aleksandrę Supeł (klasa IIf). Dziewczyny przez ponad pół roku zgłębiały podaną literaturę, dzięki której poznawały Jana Pawła II jako Papieża Maryjnego. Zaczynając od biografii Ojca świętego zawartej w książkach „Dar i tajemnica” oraz „Wstańcie, chodźmy”, poprzez papieskie przemówienia i homilie, katechezy środowe, listy okolicznościowe oraz Encyklikę Redemptoris Mater, mogły poznać jak bardzo życie naszego Wielkiego Polaka było związane z Maryją. Półroczna „przygoda z Janem Pawłem II” zaowocowała dla Patrycji zajęciem 5. miejsca w etapie ogólnopolskim i uzyskaniem tytułu finalistki.

 

Gratulujemy sukcesów.

 

 

Podsumowanie Konkursów Ligi Ochrony Przyrody

W dniu 18 lutego 2017r. odbyło się podsumowanie konkursów organizowanych przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Skierniewicach.

W konkursie Fotonatura, II miejsce zajęła Natalia Olczak z kl. IIIe, a wyróżnienia otrzymali : Nina Gruchała z kl. IIId i Karol Łada z kl. IId.

W tym dniu dziękowano również nauczycielom, za działalność na rzecz ochrony przyrody i szerzenia wiedzy przyrodniczej.
Z radością informujemy, że Złotą Odznakę Honorową - "Zasłużony dla przyrody", otrzymała Pani Małgorzata Łada- nauczyciel biologii i przyrody.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Laury naszych gimnazjalistów w konkursach międzyszkolnych

We wtorek 30 maja w Gimnazjum nr 1 w Skierniewicach odbyło się podsumowanie konkursów międzyszkolnych. Nagrody wręczał prezydent miasta Krzysztof Jażdżyk.

Nasi uczniowie otrzymali laury w następujących konkursach:

  • Międzyszkolny Konkurs Frazeologiczny „Z polszczyzną za pan brat”:
    • Mikołaj Michalak (klasa II d) – II miejsce,
    • Katarzyna Kopczyńska (klasa IIIe) – III miejsce.
  • Konkurs „Zastosowanie matematyki w życiu codziennym”:
    • Michał Rakowski (klasa Ie) – I miejsce,
    • Patryk Stefański (klasa IIId) – III miejsce.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!                                        

Lekcja niemieckiego w praktyce

W dniu 7 lutego na lekcji języka niemieckiego, klasa 1e gimnazjum uczyła się przedmiotu w praktyce.Tematem lekcji były dialogi w restauracji. Uczniowie wcielili się zarówno w rolę kelnerów, przyjmując zamówienia, jak i klientów restauracji składających zamówienia. Gimnazjaliści zadbali o szczegóły i zaaranżowali małą restaurację. Zabawa była wyśmienita. W taki sposób znacznie łatwiej przyswoić słownictwo oraz zwroty.

Tematyka związana z restauracją to już dla nas Kein Problem!

Uczniowie Klasyka wśród laureatów Konkursu „Papież Słowianin”

W czwartek 18 maja odbył się finał VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Papież Słowianin”. Jego organizatorem jest łódzki kurator oświaty w porozumieniu z innymi kuratorami w Polsce. Wśród 58 gimnazjalistów z całej Polski trzech uczniów reprezentowało nasze Gimnazjum: Mateusz Broczkowski (klasa IId), Ernest Seroczyński (kl. IIf) oraz Antoni Zając (kl. IIf). Na etapie ogólnopolskim uczniowie w ciągu 120 minut musieli rozwiązać obszerny test wiedzy z zakresu tegorocznego tematu: „Św. Jan Paweł II – papież spod znaku Fatimskiego Orędzia Matki Bożej”.

25 maja  poznaliśmy wyniki konkursu. Z ogromną satysfakcją informujemy, że wszyscy trzej chłopcy uzyskali tytuł laureata. Mateusz Broczkowski zajął II miejsce, natomiast Ernest Seroczyński i Antoni Zając ex aequo III miejsce. Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody oraz dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy!

Ciekawa lekcja języka polskiego

W dniu 6 lutego 2017r., na lekcji języka polskiego, uczniowie klasy 1e gimnazjum, odegrali fragment "Świtezianki" A. Mickiewicza. W ten kreatywny sposób przygotowali się do omawiania lektury szkolnej.
Pracując nad występem, gimnazjaliści musieli wykonać afisz, scenografię, stroje oraz napisać własny scenariusz przedstawenia.
Tym samym nasi uczniowie rozwijają swoje talenty teatralne.

 

 

Sukces gimnazjalistek w Olimpiadzie Wiedzy Religijnej

W sobotę 27 maja uczniowie z gimnazjów należących do dekanatu NSPJ w Skierniewicach wzięli udział w dekanalnym etapie Olimpiady Wiedzy Religijnej. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono 3 osoby, które przeszły do etapu diecezjalnego, w tym dwie uczennice z naszej szkoły.

Mamy zaszczyt poinformować, że w rozgrywkach finałowych Gimnazjum im. Ks. St. Konarskiego będą reprezentować: Małgorzata Brzozowska i Wiktoria Papuga. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uczennica gimnazjum w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego

Język niemiecki cieszy się wielką popularnością wśród naszych uczniów.
Michalina Chełpińska z klasy lllD zakwalifikowała się do III etapu (finał) Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjum.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

Nasi gimnazjaliści zwycięzcami etapu wojewódzkiego Olimpiady Myśli Jana Pawła II

W czwartek 27 kwietnia odbył się wojewódzki etap Olimpiady Myśli Jana Pawła II. Już trzeci rok z rzędu nasza szkoła była koordynatorem zmagań uczestników na tym etapie. Miło nam poinformować, że pierwsze trzy miejsca wywalczyli nasi gimnazjaliści: I miejsce – Patrycja Niewrzał z klasy IIId, II miejsce – Aleksandra Supeł z klasy IIf, III miejsce – Ernest Seroczyński z klasy IIf. Przed nimi etap ogólnopolski, który odbędzie się w Sokółce na Podlasiu.

Życzymy dalszych sukcesów.

Szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”

12 stycznia 2017 r. odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady  "Myśli Jana Pawła II". Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Olimpiady jest „Totus Tuus – Maryjny Papież Jan Paweł II”. Do konkursu zgłosiło się 16 gimnazjalistów. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą w zakresie powyższego tematu. Najlepszy wynik osiągnęli: Patrycja Niewrzał (IIId), Aleksandra Supeł (IIf) i Ernest Seroczyński (IIf) i tym samym zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw.

Nasi uczniowie wśród laureatów konkursu „Papież-Słowianin”

6 marca odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II „Papież-Słowianin”, w którym brało udział trzech uczniów naszej szkoły.

Temat tegorocznej edycji konkursu:


Św. Jan Paweł II – papież spod znaku Fatimskiego Orędzia Matki Bożej

Na etapie szkolnym uczniowie musieli napisać pracę na jeden z trzech tematów konkursowych, zaś na etapie wojewódzkim rozwiązać test obejmujący obszerną wiedzę zawartą w podanej literaturze.


14 marca poznaliśmy wyniki. Wśród laureatów etapu wojewódzkiego znalazło się dwóch uczniów:

Mateusz Broczkowski (kl. IId) oraz Antoni Zając (kl. IIf), natomiast Ernest Seroczyński (kl. IIf) uzyskał tytuł finalisty.


31 marca poznamy listę uczniów dopuszczonych do etapu ogólnopolskiego.

Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych.

Nasi uczniowie w rejonowym etapie Konkursów Wojewódzkich

Ważną częścią życia szkolnego w Gimnazjum są Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe, ogłaszane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. W ostatnim czasie odbyło się wiele szkolnych eliminacji konkursowych.

Miło nam poinformować, że do drugiego etapu przeszły następujące osoby:
Biologia - Patrycja Niewrzał (kl. IIId)

Chemia - Aleksander Kołacz (kl.IIId), Iga Stczyńska (kl.IIIe)

Matematyka - Patryk Stefański (kl. IIId), Franciszek Pszczółkowski (kl. IIId)

Wiedza o społeczeństwie - Katarzyna Kopczyńska (kl. IIIe), Igor Chmurski (kl. IIIe), Elżbieta Namielska (kl. IIId)

Historia - Mikołaj Pegza (kl. IIId)

 

Naszym gimnazjalistom gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym etapie rozgrywek konkursowych.

 

-

 

 

Strona 1 z 2