All for Joomla All for Webmasters

pasek-zespol

Breadcrumbs

Dni skupienia dla nauczycieli

Tradycją Klasyka jest, że w okolicy Dnia Nauczyciela także kadra szkolna udaje się na swój doroczny wyjazd formacyjno-rekolekcyjny. Tegoroczne dni skupienia, przebiegające w dniach 13-14 października, nauczyciele oraz pracownicy szkoły spędzili w Miasteczku Krwi Chrystusa w Chrustach koło Rawy Mazowieckiej. Był to czas rozwoju duchowego, modlitwy i osobistego spotkania z Bogiem, a także ludzi między sobą. Temat rekolekcji brzmiał: „Miłość przebaczająca w pracy nauczyciela”.

Pierwszy dzień rekolekcji minął pod znakiem refleksji o życiu ukrytym, którego twórcą i mistrzem był bł. Honorat Koźmiński, patron diecezji łowickiej. Po kolacji nauczyciele uczestniczyli w nabożeństwie Dróżek do Krwi Chrystusa. Pogodny wieczór w ciszy lasu stwarzał niepowtarzalną okazję do zadumy. Następnie sprawowana była Eucharystia zakończona indywidualnym błogosławieństwem relikwiami Korony Cierniowej Chrystusa.

Na wieczornej konferencji ksiądz dyrektor odwołując się do biblijnego Wieczernika nawiązał już do centralnego problemu – miłości przebaczającej. Wskazał, że tak naprawdę każdy człowiek jest potencjalnym zdrajcą Chrystusa i dlatego każdy potrzebuje przebaczenia.

Dzień sobotni rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Nauki tego dnia obejmowały dwie konferencje i homilię. Ks. Piotr Karpiński wykładał zagadnienia miłosierdzia, czyli miłości przebaczającej nawiązując do przykładów biblijnych i literackich. Szczegółowo prześledziliśmy losy Józefa Egipskiego, sprzedanego w niewolę przez rodzonych braci oraz ich pojednanie. Dzieje Piotra Apostoła, jego zaparcie się Chrystusa i rozmowa ze Zmartwychwstałym – to wspaniałe studium miłości przebaczającej. Przyjrzeliśmy się także postaci Ewangelicznego Zacheusza, którego przebaczające spojrzenie Chrystusa doprowadziło do nawrócenia.

Dzięki naukom zrozumieliśmy, że przebaczenie nie jest oznaką słabości, lecz źródłem mocy. Ono przemienia świat i ludzi, pozwala zatrzymać atak zła, rozwiązuje wiele ludzkich problemów. Dzięki niemu możliwa jest pełna rehabilitacja danej osoby, a przede wszystkim pozwala ono pozostać w świecie dobra, wolności oraz miłości. Miłość przebaczająca odgrywa ogromną rolę w pracy nauczyciela.

Oprócz refleksji podczas konferencji w tych dniach okazji do duchowych przeżyć było wiele: Msze św., medytacja Słowa Bożego, modlitwa brewiarzowa, koronka do Bożego Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu. A oprócz tego Dni Skupienia były okazją do przerwania codziennego zabiegania, rutyny i spotkania się z drugim człowiekiem. Wszystko to sprzyjało zadumie, a także budowaniu życzliwej atmosfery.

Wydarzenia archiwalne

Facebook Widget Slider

Menu