Breadcrumbs

Konkurs z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. "Nasze Ekologiczne Pracownie" - edycja 2022

Utworzenie ekopracowni Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach,

ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 12, 99-100 Skierniewice

Umowa o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi nr 671/EE/D/2022 w formie dotacji z dnia 19.10.2022 r.

Wartość ogólna zadania: 103357 zł

Wysokość dofinansowania: 59993 zł

eko1

 

Ekopracownia w Szkole Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach powstała dzięki udziałowi szkoły w Konkursie z dziedziny Edukacji Ekologicznej pn. „Nasze Ekologiczne pracownie” ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jest to pierwsza specjalistyczna pracownia nauk przyrodniczych, która została utworzona na terenie szkoły przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Oficjalne otwarcie pracowni nastąpiło 1 lutego br. Od tego czasu prowadzone są tam interesujące zajęcia z różnych przedmiotów przyrodniczych jak i zajęcia pozalekcyjne. Młodzież ma możliwość pracy i nauki przy wykorzystaniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w które wyposażona jest sala. Metody nauczania w ekopracowni nastawione są na aktywny udział ucznia w procesie edukacyjnym poprzez możliwość wykonywania przez niego doświadczeń oraz stosowanie różnorodnych narzędzi, jakie daje technologia informacyjno-komunikacyjna oraz sprzęt laboratoryjny.

Ekopracownia wraz z zapleczem tworzy system nowoczesnej zabudowy laboratoryjnej, przeznaczonej do wykonywania profesjonalnych badań i eksperymentów. Czekają tam na uczniów zupełnie nowe: dygestorium, stół demonstracyjny,zlewozmywakoraz nowe krzesła i ławki dla lepszego komfortu pracy. Zaplecze zostało wyposażone w nowe szafy na odczynniki i sprzęt laboratoryjny, zlewozmywak i specjalistyczną szafę z wyciągiem. W obu pomieszczeniach zostały zamontowane nowe rolety pionowe, które ułatwią pracę w słoneczne dni i pozwolą w pełni na korzystanie z nowego sprzętu multimedialnego, czyli wizualizera i monitora interaktywnego. Dodatkowo, na jednej ze ścian ekopracowni pojawiła się fototapeta, która oprócz aspektu wizualnego ma za zadanie zwracać uwagę na piękno otaczającej nas przyrody.

W ramach Projektu zostały zakupione nowe pomoce dydaktyczne, które usprawniają proces nauczania, wzbogacają każdą lekcję oraz umożliwiają uzyskanie lepszych wyników nauczania. Za ich pomocą nauczyciele przekazują uczniom odpowiednia wiedzą, ułatwiają poznanie rzeczywistości oraz pomagają w opanowaniu różnego rodzaju umiejętności.

Do zakupionych pomocy dydaktycznych należą m.in.: zestaw do badania powietrza w walizce terenowej, „Eksperymenty z wodą – własności i ciekawostki” zestaw doświadczalny z wyposażeniem laboratoryjnym, „Gleba Plus” zestaw doświadczalny z wyposażeniem laboratoryjnym i kartami pracy, zestawy do wykrywania i badania właściwości białek, zestawy do wykrywania i badania właściwości cukrów, biurety, stojaki na probówki, statywy laboratoryjne z wyposażeniem, waga laboratoryjna i płaszcz grzejny wraz z rękawicami do gorących przedmiotów.

Nowoczesna ekoproacownia wraz z zapleczem, które powstała na terenie Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego wspiera uczniów w samodzielnych działaniach oraz pomaga rozwijać kreatywność. Mając na uwadze, specyfikę nauk przyrodniczych wyposażenie ekopracowni i zaplecza pozwala na realizację nowoczesnej edukacji przyrodniczej i jest odpowiedzią szkoły na potrzeby i oczekiwania uczniów i ich rodziców.

 

Facebook Widget Slider

Menu