Breadcrumbs

WYDARZENIA

Msza szkolna w drugą niedzielę listopada

Jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, tak i 12 listopada społeczność Klasyka modliła się wspólnie na Mszy św., której przewodniczył ks. dyrektor Piotr Karpiński. Nawiązując do Ewangelii, ksiądz dyrektor w swojej homilii skupił się na zagadnieniu mądrości. Przestrzegał przed uleganiem głupocie, która zaślepia myślenie i jest korzeniem wszelkiego zła. Ksiądz dyrektor przywołał księgi Starego Testamentu takie, jak Księga Mądrości, Księga Przysłów, Księga Koheleta czy Mądrość Syracha. W tej ostatniej wyróżnił trzy elementy mądrości: wychowanie i budowanie autorytetu, tworzenie środowiska ludzi mądrych oraz nawrócenie. W Ewangelii Jezus powiedział głupim pannom, że ich nie zna. Pokazał w ten sposób, że nie wchodzi nigdy w relację z głupotą. Swoim życiem i nauczaniem udowodnił, jak należy szukać mądrości. Mamy więc czerpać nieustannie z jej źródła, jakim jest Pismo święte.
O oprawę liturgiczną zadbała klasa Ia KLO oraz chór szkolny.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

W piątek 10 listopada uroczystym apelem uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Przygotowanym montażem słowno-muzycznym drugie klasy gimnazjum wprowadziły nas w nastrój patriotyczny. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne związane z polskimi drogami do wolności oraz uczucia towarzyszące Polakom w tych ważnych momentach dziejowych. Przedstawienie zostało wzbogacone przez pieśni o tematyce wolnościowej, projekcję filmu „Niezwyciężeni” oraz prezentację multimedialną będącą tłem dla recytowanych wierszy. Krótką etiudę taneczną gościnnie zaprezentowały uczennice klasy VII Szkoły Podstawowej. W akademii pojawiła się także modlitwa za tych, którzy przelali krew w walce o wolną Polskę.

Na zakończenie apelu głos zabrał ks. dyrektor Piotr Karpiński, podkreślając trzy walory przedstawienia. Pierwszy to zaprezentowanie święta jako budzącego radość. Po drugie pokazanie piękna Polski, nie tylko w kontekście popularnych miejsc, ale także tych mniej znanych, jak lokalne parki i dwory, klif w Gdyni czy Ojcowski Park Narodowy. Na koniec zaznaczył aspekt filozoficzno-religijny. Podkreślił, iż każdy człowiek aspiruje do wolności, pragnie jej, że wolność jest nam dana od Pana Boga. Jednocześnie Bóg zaprasza nas do mądrej wolności, przede wszystkim wewnętrznej. Swoje podsumowanie zakończył słowami: „Chrześcijaństwo przynosi prawdziwe wyzwolenie”.

Na koniec młodzi artyści przekazali na ręce księdza dyrektora, nauczycieli i przewodniczących klas miłą i słodką niespodziankę – „patriotyczne babeczki”, aby każdy mógł poczuć radość ze świętowania.

 

Wolontariat Klasyka wspiera Hospicjum

W czwartek 5 października w naszej szkole odbył się kolejny kiermasz słodkich wypieków przygotowanych przez naszych uczniów. Uzyskane środki tym razem wolontariusze przekazali skierniewickiemu Hospicjum.

Wszystkie ciasta cieszyły się wielkim powodzeniem, zarówno wśród uczniów, jak i pracowników szkoły. Podziękowania należą się zwłaszcza osobom, które bez wahania poświęciły czas, aby przygotować tak wspaniałe smakołyki.

Sukcesy Klasyka w Szkolnej Lidze Pływackiej

We wtorek 7 listopada 55 pływaków Klasyka wzięło udział w zimowej edycji Skierniewickiej Szkolnej Ligi Pływackiej o puchar Prezesa Pływalni Miejskiej NAWA.

Na podium pływacy Klasyka stawali aż 50 razy. Zdobyli 14 złotych, 17 srebrnych i 19 brązowych medali w startach indywidualnych. Złoto i srebro w sztafetach 6x50 metrów stylem dowolnym kobiet i dwa srebrne medale w sztafetach 6x50 metrów stylem dowolnym mężczyzn. W klasyfikacji końcowej, po edycji zimowej, Klasyczne LO uplasowało się na 1. miejscu, zaś Gimnazjum na miejscu 3. Wszystkim zawodnikom gratulujemy wyników, osiągnięcia rekordów życiowych i życzymy dalszych sukcesów.

Reprezentacja Klasyka na „Biegnij Warszawo”

W niedzielę 1 października uczniowie naszej szkoły wraz z trzema nauczycielami udali się do Warszawy, aby razem z uczestnikami z całej Polski wziąć udział w imprezie sportowej: marszu na 5 kilometrów „Maszeruję Kibicuję” oraz w biegu na 10 kilometrów „Biegnij Warszawo”. Wśród śmiałków gotowych przebiec 10 kilometrów znaleźli się nauczyciele: pani Małgorzata Kozłowska i pan Tomasz Sydor, a także uczeń naszej szkoły Michał Skonieczny. Wszyscy uczestnicy pięknie prezentowali się w kolorowych koszulkach, specjalnie przygotowanych na tę okazję. Wszystkim serdecznie gratulujemy pokonanych dystansów, w szczególności naszym odważnym biegaczom! Czekamy na przyszły rok.

Pierwszy piątek listopada

W piątek 3 listopada, podczas pierwszopiątkowej Mszy świętej, cała społeczność Klasyka zwróciła się z prośbą do Najświętszego Serca Pana Jezusa, by nasze modlitwy były duchową pomocą dla wszystkich wiernych zmarłych.

W homilii ksiądz dyrektor Piotr Karpiński zwrócił uwagę, że Ewangelia, która mówi o śledzeniu Jezusa przez faryzeuszy, jest bardzo aktualna we współczesnej cywilizacji, gdzie dużo jest śledzenia innych, obserwowania na portalach społecznościowych. Stąd zrodziła się refleksja, że obserwowanie kogoś może być dobre i złe. Pierwszy typ wynika z podziwiania kogoś, chęci poznania i naśladowania go, jest pozytywną inspiracją do działania i rozwoju. Z kolei złe spojrzenie, to „spojrzenie zabójcy”, prowadzi do autodestrukcji, oparte jest na podstępie, zazdrości i nienawiści, na złych intencjach, które pragną drugiego zniszczyć.  Dobre naśladowanie Jezusa reprezentują Apostołowie, zaś złe śledzenie stosowali faryzeusze.Ksiądz dyrektor zachęcał zebranych do patrzenia na drugiego człowieka w taki sposób, w jaki czyni to Bóg. Bóg, jako ojciec, zawsze patrzy na innych z miłością i troską.

Po Mszy św. odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy pierwszopiątkowe. O oprawę liturgiczną zadbała klasa IV a, zaś chór szkolny zapewnił oprawę muzyczną.

 

Parada w Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w paradzie otwierającej skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej i pierwszych liceum byli ubrani w stroje galowe, w rękach nieśli czerwone róże. Licealistki w pięknych sukniach z motywami kwiatowymi wyglądały klasycznie i elegancko.

Po dojściu na Rynek ze sceny zgromadzony tłum usłyszał prezentację naszej szkoły: »W klasycznych, eleganckich strojach nadciąga grupa uczniów wraz z wychowawcami ze skierniewickiego „Klasyka”. Biały, niebieski i żółty – to barwy przewodnie tej prestiżowej szkoły, której patronuje wybitny pedagog, publicysta i reformator szkolnictwa ksiądz Stanisław Konarski. Klasyczne Liceum Ogólnokształcące znajduje się wśród stu najlepszych liceów w Polsce i posiada odznakę „Złotej szkoły”. Uczniowie jako atrybut w tym roku niosą różę, która symbolizuje ich maksymę życiową „Per aspera ad astra” – „Przez ciernie do gwiazd”«.

Zapraszamy na "Noc świętych"

We wtorek 31 października o godz. 19.00 zapraszamy  na modlitewne czuwanie w obecności relikwii Świętych i Błogosławionych, do koscioła NSPJ na Widoku. Będzie to wieczór wypełniony śpiewem, refleksją i modlitwą, który przeżyjemy pod hasłem "święTYmi BĄDŹcie". Na to czuwanie zapraszamy również młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania czyli uczniów z klas II i III Gimnazjum.

Nasi najlepsi

W czwartek 14 września w Kinoteatrze Polonez odbyła się Gala, na której uhonorowano laureatów i finalistów konkursów, olimpiad i turniejów, a także opiekujących się nimi nauczycieli ze skierniewickich szkół. Łącznie miasto Skierniewice uhonorowało 125 uczniów z różnych typów szkół. Aż 23 laury powędrowały do uczniów Klasyka.

Zawsze Gala nagród miała miejsce w czerwcu, tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Tym razem Miasto postanowiło zorganizować ją we wrześniu, co było sporym utrudnieniem, gdyż niektórzy uczniowie w międzyczasie zmienili szkołę lub zostali studentami i nie mogli przybyć. Niemniej gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Z tej okazji przypominamy osiągnięcia naszych uczniów w roku szkolnym 2016/2017 we wszystkich konkursach i olimpiadach.

 

Szkoła Podstawowa

 

Imię i nazwisko uczennicy/ucznia Klasa Laureat/ finalista/zajęte miejsce Pełna nazwa konkursu lub olimpiady  
 
Dominik Szałwiński VIb finalista Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii  
Antonina Gruchała VIa 3 miejsce XIV Konkurs Matematyczny               "Z Pitagorasem na Ty"  
Marta Budek IIa laureat Olimpiada OLIMPUSEK z Języka Angielski (Sprawdzian Zintegrowany)  
Róża Frontczak I  laureat Olimpiada OLIMPUSEK z Języka Angielski (Sprawdzian Zintegrowany)  
Róża Frontczak I laureat Olimpiada OLIMPUSEK z Języka Angielski (Sprawdzian z Języka Angielskiego)  
Ewa Kłąb I nagroda Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Agata Diks IIa nagroda Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Natalia Michalak I wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Zuzanna Byczkowska I wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Izabela Okrasa IIa wyróżnienie  Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Zuzanna Kocus IVb wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Anna Łazęcka IVb wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Lena Marcinkowska IVb wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Marcin Chmurski VIa wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Gula Tomasz IVa wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Maria Duda VIa wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Antonina Gruchała VIa wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Aleksandra Rosińska IIb wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"  
Rafał Wieczorek IIIa wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Zuzanna Nowak IIIa wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Łukasz Chmurski IIIa wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Piotr Supera IIIa wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Krzysztof Rożek IVa wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Franciszek Śliwa IVb wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Szymon Kośka Va wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Weronika Wieteska Vb wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Marcel Sokołowski Vb wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Antonina Gruchała VIa wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Roma Łukasiewicz Vb wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Hanna Rudnicka IIIb wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Eliza Stęborowska IIIb I miejsce Powiatowy XXXVII Mały Konkurs Recytatorski  
Elżbieta Adamczyk-Rayner IVa laureat Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Fox  
Marcel Sokołowski Vb wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Fox  
Bartłomiej Kołacz Vb 3 miejsce wwojewództwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Marcel Sokołowski Vb 8 miejsce w województwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Mikołaj Miśkiewicz Vb 13 miejsce w województwie wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Szymon Kośka Va 14 miejsce w województwie wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Klara Milczarkiewicz VIa 18 miejsce w województwie wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Marcin Chmurski VIa laureat Okręgowy Turniej Wiedzy Przyrodniczej  
Maria Duda VIa finalistka Okręgowy Turniej Wiedzy Przyrodniczej  
Antonina Gruchała VIa finalistka Okręgowy Turniej Wiedzy Przyrodniczej  
Dominik Szałwiński VIb laureat Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Alfik historyczny"  
Zofia Soska VIb laureat Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Alfik historyczny"  

 

 

Gimnazjum

 

 

       
Imię i nazwisko uczennicy/ucznia Klasa Laureat/ finalista/zajęte miejsce Pełna nazwa konkursu lub olimpiady  
 
Michalina Chełpińska IIId finalista Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z  Języka Niemieckiego  
Mateusz Broczkowski IId laureat VIII Ogólnopolski Konkurs wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II "Papież Słowianin"  
Ernest Seroczyński IIf laureat VIII Ogólnopolski Konkurs  wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II "Papież Słowianin"  
Antoni Zając IIf laureat VIII Ogólnopolski Konkurs  wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II "Papież Słowianin"  
Małgorzata Brzozowska IIIe II miejsce w etapie dekanalnym  Olimpiada Wiedzy Religijnej  
Wiktoria Papuga IIIe III miejsce w etapie dekanalnym  Olimpiada Wiedzy Religijnej  
Patrycja Niewrzał IIId I miesjce w etapie wojewódzkim  IX Olimpiada "Myśli Jana Pawła II"  
Aleksandra Supeł IIf II miesjce w etapie wojewódzkim  IX Olimpiada "Myśli Jana Pawła II"  
Ernest Seroczyński IIf III miesjce w etapie wojewódzkim  IX Olimpiada "Myśli Jana Pawła II"  
Martyna Stanowska IIId finalista Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczno-Regionalny  
Nina Gruchała IIId finalista Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczno-Regionalny  
Natalia Chadamik IIIe finalista Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczno-Regionalny  
Michał Rakowski Ie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX  
Michał Pigoń IIId wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX  
Maria Wojewoda IId wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX  
Zuzanna Małek IIId wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka angielskiego FOX  
Piotr Kucharski IIId wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka angielskiego FOX  
Aleksandra Malka Ie 1 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Weronika Jaros Ie 2 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Barbara Bartosiewicz IIId 2 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Bartosz Hyży IIId 3 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Michalina Chełpińska IIId 4 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Mateusz Broczkowski IId 5 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Martyna Stanowska IIId 5 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Maksymilian Gąsiński IIId 6 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Mikołaj Ozimek IId 8 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Alicja Jaroń IIId 8 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Patrycja Stanowska IIId 9 miejsce w województwie Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor  
Rakowski Michał Ie wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Małek Bartosz Ie wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Zając Antoni IIf wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  
Biały Maciej Id wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny  

 

 

Liceum

 

Przemysław Wojenka IIIA finalista XXIX Olimpiada Filozoficzna
Maciej Hyży IIIA finalista XXIX Olimpiada Filozoficzna
Barbara Błaszczak IIB finalista XXVII Olimpiada Teologii Katolickiej
Kacper Słodki IIB finalista XXVII Olimpiada Teologii Katolickiej
Aleksandra Jagura IB finalista XXXII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
Szymon Bielenin IB finalista XXXII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
Adamicki Mateusz IIB wyróżnienie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
Kamil Januszkiewicz IIIA 4 miejsce w województwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Dorota Chałańska IIIA 5 miejsce w województwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Michał Kalisiak IB 6 miejsce w województwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Barbara Błaszczak IIB 6 miejsce w województwie wynik  bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Natalia Mazurkiewicz IIB 7 miejsce w województwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Michalina Obłekowska IIIA 7 miejsce w województwie wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Marta Wołosińska IIIB 11 miejsce w województwie wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Olga Grzegorzewska IIIA 12 miesjce w województwie wynik dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor
Barbara Błaszczak IIB wynik bardzo dobry Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu I <3 SKC

Wyróżnienia w konkursie o Annie Jantar

W czwartek 26 października odbył się finał konkursu poświęconego życiu i twórczości Anny Jantar. Do pierwszego etapu przystąpiło aż 120 uczestników ze skierniewickich szkół. Organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach.

Miło nam poinformować, że czworo naszych uczniów otrzymało wyróżnienia. Gratulujemy uczniom z gimnazjum – Olafowi Jackowskiemu i Michałowi Sulikowskiemu, a także uczennicom z podstawówki – Wiktorii Goszkowskiej        i Julii Żurawicz. 

 

Wydarzenia w ramach VII Tygodnia Wychowania

VII Tydzień Wychowania, który w tym roku przebiega pod hasłem „Maryja wychowawczynią pokoleń”, to w naszej szkole okazja do formacji chrześcijańskiej i wspaniałych przeżyć w ramach różnorakich spotkań.

            W tygodniu wychowania odbyły się dwie uroczyste Msze święte w intencji uczniów i nauczycieli, do udziału w których zostały zaproszone także sąsiednie placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 4, Zespół Szkół Integracyjnych, Zespół Szkół nr 3, Szkoła Podstawowa w Mokrej Prawej i Centrum Edukacji Milenium. W poniedziałek 11 września o godzinie 8.30 w Kolegiacie NSPJ na Widoku spotkali się uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami ze szkół podstawowych. Zaś we wtorek o godz. 8.00 uczniowie i nauczyciele oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

            Eucharystię w poniedziałek sprawował ks. dyrektor Piotr Karpiński, a homilię wygłosił ks. Mariusz Makowski. Ksiądz Mariusz zachęcał do refleksji nad własnym postępowaniem, do zastanowienia się nad tym, czym się zajmował i czemu w ciągu dnia poświęcił najwięcej czasu. Inspirował do szukania pomocy i wsparcia w godnym, pobożnym i uczciwym życiu u Maryi – Matki i Wychowawczyni Syna Bożego. Namawiał do przyjaźni z Matką Bożą, a w październiku do codziennej modlitwy różańcowej. Z kolei we wtorek Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił dyrektor „Klasyka” ks. Piotr Karpiński. W homilii przedstawił przepis na mądrą i trafną decyzję. Wychodząc od Ewangelii o powołaniu dwunastu Apostołów i przyglądając się Jezusowi ks. dyrektor wskazał na trzy kroki dobrej decyzji: nieopieranie się na emocjach, próba czasu i oparcie się na rozumie i wierze, które otwierają nas na wolę Bożą.

            Każdego dnia w Tygodniu Wychowania uczniowie gimnazjum, liceum i klas VII podstawówki spotykają się w auli szkolnej na wspólnym rozważaniu Słowa Bożego i modlitwach. Także uczniowie „Małego Klasyka” biorą udział w specjalnych modlitwach z rozważaniami. W czwartek 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego ks. dyrektor skierował do młodszych uczniów katechezę o krzyżu.

            Każdy człowiek potrzebuje modlitwy i przebywania w świecie najwyższych wartości. Czujemy się dobrze i bezpiecznie wiedząc, że nasze środowisko ściśle współpracuje z wolą Bożą.

Dzień Fatimski w Klasyku

W 1917 r. w portugalskiej Fatimie miały miejsce niezwykłe objawienia Maryjne. Matka Boża trójce dzieci – Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie objawiła wielkie tajemnice związane z historią XX wieku. W tym roku mija dokładnie 100 lat od objawień, co jest okazją do zadumy nad ich przesłaniem.

Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany w środę 25 października Dzień Fatimski. Mieliśmy niezwykły przywilej i radość by tego dnia gościć wśród nas i oddać cześć relikwiom świętych Dzieci z Fatimy – Hiacynty i Franciszka.

Uczniowie klasy II liceum przygotowali specjalny apel przybliżający wydarzenia fatimskie i treść orędzia Matki Bożej z 1917 roku. Po prezentacji wszyscy wysłuchali konferencji księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Kaznodzieja komentował fragment z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć”. Ten fragment Pisma znakomicie oddaje to, co się wydarzyło w Fatimie – Bóg, chcąc przynieść udręczonemu światu ratunek, wybrał małe, niepiśmienne dzieci. Dał im jednocześnie moc, by mimo niedowierzania i cierpień okazały się silne. Ksiądz dyrektor wskazywał nam na prawdziwą wielkość, tę wewnętrzną, która pochodzi od Boga. Życzył każdemu, by zaprzyjaźnić się z dziećmi z Fatimy i ukochać modlitwę różańcową, bo dzięki niej można wiele wyprosić.

Kolejnym punktem było świadectwo złożone przez panią Agnieszkę Napiórkowską, mamę naszego kolegi z gimnazjum. Pani Agnieszka przywołała liczne przykłady łask otrzymanych za wstawiennictwem Dzieci Fatimskich. Opowiedziała także swoje osobiste doświadczenie Fatimy.

Następnie modliliśmy się na różańcu w intencji szkoły i naszych osobistych. Na zakończenie ksiądz dyrektor pobłogosławił nas relikwiami św. Hiacynty i św. Franciszka.

Dzień Fatimski w naszej szkole był ogromnym przeżyciem dla wielu. Mogliśmy zobaczyć, jak bardzo realnie Bóg działa w historii. Jak wielką moc ma modlitwa różańcowa. A przede wszystkim zyskaliśmy nowych, wspaniałych przyjaciół z Fatimy.

Dopełnieniem obchodów Dnia Fatimskiego w szkole była projekcja w Kinoteatrze Polonez filmu „Fatima. Ostatnia tajemnica”, na który udaliśmy się całą szkołą.

Msza szkolna w drugą niedzielę września

Po wakacyjnej przerwie społeczność Klasyka spotkała się na niedzielnej Mszy św., na której Słowo Boże zostało przywołane z Księgi Ezechiela, Listu św. Pawła do Rzymian i Ewangelii wg św. Mateusza. Eucharystię sprawował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który w swojej homilii poruszył temat upomnienia. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają prawdzie, łatwiej jest ludziom rozliczać innych poza ich plecami, oczerniać i tym samym ranić. Człowiek obojętnieje na przejawy agresji w stosunku do drugiego. Ewangelia św. Mateusza pokazuje, czym jest w istocie upomnienie – to przejaw miłości. Wystarczy spojrzeć na Chrystusa – chcąc pozyskać ludzi dla ich dobra, upominał ich, ale z miłości do nich oddał za nas życie. Ten tylko, kto kocha miłością ewangeliczną, może upominać.

Ksiądz dyrektor przypomniał kroki upomnienia, które ukazuje Ewangelia: pochylenie się nad wnętrzem człowieka, jego duszą, by się naprawił, a jego grzech nie został ujawniony, upomnienie przez kilka osób – by większa była siła miłości. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, należy powierzyć taką osobę Kościołowi po to, by się za nią modlił. Ksiądz Piotr zakończył homilię stwierdzeniem, że kwestia upomnienia to tylko wycinek problemów relacji międzyludzkich, obojętność jest przeciwieństwem miłości, czasem trzeba się narazić, stracić, jak Chrystus, który szedł na krzyż. Może w takich właśnie sytuacjach, gdy człowiek traci, okazuje się, że zyskuje, bo kocha.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa IIIB liceum oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Marianny Rzeszotarskiej. Na Mszy obecna była duża grupa nauczycieli i rodziców naszych uczniów.

 

 

Przenieśmy się w lata 80-te i 90-te…

W czwartkowy wieczór 19 października odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd uczniowski. Impreza muzyką i stylem nawiązywała do lat 80. i 90., dlatego uczestnicy zabawy musieli przyjść w strojach z lat młodości swoich rodziców. Dyskoteka trwała 3 godziny, w ciągu których wszyscy bawili się nie tylko w takt utworów, które słuchają na codzień, ale również przebojów z ubiegłych dekad. Podczas zabawy odbył się konkurs na najlepsze przebranie, a zwycięzcy otrzymali słodkie upominki.

Pierwsze powakacyjne spotkania organizacyjne

Pierwsze, powakacyjne spotkanie wolontariatu szkolnego za nami!
W tym roku szkolnym spotkania odbywają się w czwartki o godzinie 10:35 w auli szkolnej.
Serdecznie zapraszamy!

Swoje powakacyjne spotkanie mieli również chórzyści, którzy pod czujnym okiem pani Marianny Rzeszotarskiej, rozpoczęli pracę nad pieśniami pasyjnymi.

Najbliższa okazja usłyszenia naszego chóru już w najbliższą niedzielę 11 września o godz. 9:00 w kościele na Widoku.

Dni skupienia dla nauczycieli

Tradycją Klasyka jest, że w okolicy Dnia Nauczyciela także kadra szkolna udaje się na swój doroczny wyjazd formacyjno-rekolekcyjny. Tegoroczne dni skupienia, przebiegające w dniach 13-14 października, nauczyciele oraz pracownicy szkoły spędzili w Miasteczku Krwi Chrystusa w Chrustach koło Rawy Mazowieckiej. Był to czas rozwoju duchowego, modlitwy i osobistego spotkania z Bogiem, a także ludzi między sobą. Temat rekolekcji brzmiał: „Miłość przebaczająca w pracy nauczyciela”.

Pierwszy dzień rekolekcji minął pod znakiem refleksji o życiu ukrytym, którego twórcą i mistrzem był bł. Honorat Koźmiński, patron diecezji łowickiej. Po kolacji nauczyciele uczestniczyli w nabożeństwie Dróżek do Krwi Chrystusa. Pogodny wieczór w ciszy lasu stwarzał niepowtarzalną okazję do zadumy. Następnie sprawowana była Eucharystia zakończona indywidualnym błogosławieństwem relikwiami Korony Cierniowej Chrystusa.

Na wieczornej konferencji ksiądz dyrektor odwołując się do biblijnego Wieczernika nawiązał już do centralnego problemu – miłości przebaczającej. Wskazał, że tak naprawdę każdy człowiek jest potencjalnym zdrajcą Chrystusa i dlatego każdy potrzebuje przebaczenia.

Dzień sobotni rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Nauki tego dnia obejmowały dwie konferencje i homilię. Ks. Piotr Karpiński wykładał zagadnienia miłosierdzia, czyli miłości przebaczającej nawiązując do przykładów biblijnych i literackich. Szczegółowo prześledziliśmy losy Józefa Egipskiego, sprzedanego w niewolę przez rodzonych braci oraz ich pojednanie. Dzieje Piotra Apostoła, jego zaparcie się Chrystusa i rozmowa ze Zmartwychwstałym – to wspaniałe studium miłości przebaczającej. Przyjrzeliśmy się także postaci Ewangelicznego Zacheusza, którego przebaczające spojrzenie Chrystusa doprowadziło do nawrócenia.

Dzięki naukom zrozumieliśmy, że przebaczenie nie jest oznaką słabości, lecz źródłem mocy. Ono przemienia świat i ludzi, pozwala zatrzymać atak zła, rozwiązuje wiele ludzkich problemów. Dzięki niemu możliwa jest pełna rehabilitacja danej osoby, a przede wszystkim pozwala ono pozostać w świecie dobra, wolności oraz miłości. Miłość przebaczająca odgrywa ogromną rolę w pracy nauczyciela.

Oprócz refleksji podczas konferencji w tych dniach okazji do duchowych przeżyć było wiele: Msze św., medytacja Słowa Bożego, modlitwa brewiarzowa, koronka do Bożego Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu. A oprócz tego Dni Skupienia były okazją do przerwania codziennego zabiegania, rutyny i spotkania się z drugim człowiekiem. Wszystko to sprzyjało zadumie, a także budowaniu życzliwej atmosfery.

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Kolejny nowy rok szkolny rozpoczął się 4 września 2017 roku uroczystą Mszą świętą w kościele NSPJ na Widoku. Przewodniczył jej ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba, a koncelebrowali ks. dyrektor Piotr Karpiński i ks. Mariusz Makowski.

Ksiądz dyrektor Piotr Karpiński powitał wszystkich zebranych, zwłaszcza nowych uczniów, którym wyjaśnił, że, zgodnie z tradycją placówki, każdy nowy rok szkolny rozpoczynamy od spotkania z Mistrzem prosząc, by nam pobłogosławił i udzielił łaski dobrego początku. Następnie podziękował księdzu biskupowi Andrzejowi Franciszkowi Dziubie za wielkie dzieło, jakim był remont szkoły i poprosił o sprawowanie Eucharystii.

W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że zebrani stają przed obliczem Pana jako wspólnota, która zmierza do Niego dziękując za miniony czas wakacji i jednocześnie pełni nadziei ufając, że Jego oblicze będzie towarzyszyć im hojnością łask. To piękna prawda – dziękować i ufać, że Duch Pański prowadzi i będzie spoczywał na każdym wiernym. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że szkoła formuje człowieka integralnie, daje mu „fides et ratio”, wiarę i rozum. „Czujemy, że Duch Pański nas posłał i nas w tym dziele szkoły umacnia, czego dowodem jest ranga szkoły i to, że jest znana nie tylko w okolicy, ale i w Polsce. Z tą nadzieją wchodzimy w nowy rok szkolny ufając, że Boża opieka pozwoli nam być wierna ideałom, które legły u fundamentów tej szkoły i które realizujemy. Trzeba je jednak ciągle potwierdzać. Niech Duch Pański pozwala, byśmy zwiastowali w szkole dobrą nowinę o Bogu, który kocha człowieka” – zakończył pasterz diecezji.

Drugą część rozpoczęcia roku szkolnego stanowiły spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

 

Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji

 W piątek 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona, a zarazem Dzień Edukacji Narodowej. To dla społeczności Klasyka ważna doroczna uroczystość. Miała ona trzyczęściowy przebieg. Najpierw swoją Akademię miała Szkoła Podstawowa. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy św., sprawowanej przez księdza dyrektora. Po Mszy św. swoje święto przeżywały klasy gimnazjum i liceum.

Akademię w Szkole Podstawowej przygotowały klasy siódme. Sylwetka naszego patrona, ks. Stanisława Konarskiego została przedstawiona          w formie dramy, w której duch księdza nawiedza nocą ucznia i opowiada o swoim życiu. Była to dobra okazja, by wykreować patrona szkoły jako postać żywą i bliską. W dalszej części uczniowie śpiewali piosenki i przestawili zabawną scenkę pt. „Pan Belfer był chory”, w której pokazali „ciężki” żywot nauczyciela. Na zakończenie głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował za przygotowanie uroczystości i krótko porozmawiał z uczniami o ks. Konarskim. Przyznał, że spotkanie z patronem szkoły, wykreowane przez Dominika Szałwińskiego i Piotra Chudzio, zrobiło na nim ogromne wrażenie. Na koniec uczniowie złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia oraz wręczyli upominki.

Centralnym punktem obchodów Święta Patrona była Msza święta, w której ksiądz dyrektor powierzył Bogu nauczycieli i pracowników szkoły,       a także intencje całego Zespołu Szkół. W kazaniu ksiądz dyrektor nawiązał do wspominanej tego dnia postaci patrona diecezji, bł. Honorata Koźmińskiego. Ten błogosławiony jednoczył ludzi z Bogiem troskliwą miłością. I to ona powinna towarzyszyć w pracy każdemu nauczycielowi.    To zawód służący temu, co niewidoczne – miłości człowieka, trosce o niego i jego rozwój. Mądra miłość jest wymagająca, uczeń ją czuje                 i wyraża za nią wdzięczność.

Na zakończenie Mszy św. nastąpiło ślubowanie uczniów klas pierwszych i siódmych oraz przekazanie sztandaru nowemu pocztowi. Tradycją Dnia Nauczyciela jest także wręczenie nagród. W imieniu biskupa łowickiego ksiądz dyrektor przekazał nagrodę organu prowadzącego pani Annie Chęcielewskiej. Sam zaś przyznał nagrody dyrektora paniom: Annie Kłosińskiej, Emilii Pomarańskiej i Halinie Kopeć.

Po powrocie z Mszy św. kolejnym punktem programu był przygotowany przez klasy trzecie gimnazjum apel poświęcony Patronowi Szkoły               i Świętu Edukacji Narodowej. W auli uczniowie przedstawili prezentację o księdzu Stanisławie Konarskim, jego życiu i dokonaniach. Następnie pokazali sen gimnazjalisty, przedstawiający jego dzień w szkole. Rozpoczął się on od spóźnienia i, jak to bywa, był ciągiem niefortunnych zdarzeń. Uczniowie w humorystyczny sposób ukazali nauczycieli, odtwarzając charakterystyczne dla nich zachowania, zwroty   i gesty. Samorząd uczniowski złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczył kwiaty i drobne upominki. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował za przygotowanie uroczystości, przypomnienie sylwetki patrona szkoły i życzenia.

Klasyk pięknieje

Wakacje pomału dobiegają końca, ale dla naszej szkoły był to równie pracowity czas. W trakcie tegorocznej przerwy wakacyjnej przeprowadzono liczne remonty i modernizacje tak, by nasza szkoła była jeszcze piękniejsza i nowocześniejsza.

Pierwszym elementem, którym zajęła się najlepsza na świecie ekipa budowlana, była elewacja szkoły. Prace polegały na usunięciu porostów, naprawie i zabezpieczeniu ścian, wyłożeniu nowego tynku i nałożeniu farby. Warto nadmienić, że do tych prac użyto najlepszych materiałów, dzięki czemu mamy nadzieję, że efekt będzie trwały.

Remont objął również sale 15, 16 i 17, w których zostały pomalowane ściany, wymieniona powierzchnia podłogowa oraz założone nowe rolety. Pomieszczenia te zostały także wyposażone w nowe meble. Wymieniono dach nad pokojem nauczycielskim, a także wyremontowano wejście do obiektu sportowego i dziedziniec tylny.

Warto dodać, że we wszystkich salach naszej szkoły zostały umieszczone laptopy dla nauczycieli, którzy będą mogli sprawnie korzystać z e-dziennika Librus.

To jednak nie koniec zmian. W piątek 24 sierpnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił wyniki konkursu na eko-pracownię. Projekt Klasyka został wysoko oceniony i znaleźliśmy się w nielicznym gronie szkół, które otrzymały pełną dotację. Dzięki temu zamiast słynnej „czternastki” wkrótce będziemy mieli „Centrum Edukacji Przyrodniczej”.

 

Pierwszy piątek miesiąca

Społeczność Klasyka modliła się na Mszy świętej i nabożeństwie ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek października. Mszy przewodniczył ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który w homilii nakreślił tajemnicę dawania się Boga poprzez posługę kapłana. Życzył zebranym, by spotkali w swoim życiu takiego kapłana, który naznaczy ich drogę i za którego będą wdzięczni Bogu.

Nasi uczniowie dbają o czystość duszy więc do konfesjonałów ustawiły się długie kolejki. Sakrament pokuty i pojednania sprawowali ks. Mariusz i ks. Karol. Oprawą liturgiczną zajęła się klasa II A, muzyczną zaś chór szkolny.

Strona 1 z 5