Breadcrumbs

KLASYCZNE LICEUM

Znakomity wynik matur w Klasyku

4 lipca tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów maturalnych i otrzymali świadectwa dojrzałości. Najważniejszą informacją tego dnia jest fakt, że wszyscy absolwenci Klasycznego LO maturę zdali i podtrzymali wieloletnią tradycję, że zdawalność matury w Klasyku wynosi 100%.

Bardzo wysoki średni wynik KLO odnotowało z przedmiotów obowiązkowych, zwłaszcza z języka polskiego i matematyki. Wyniki z wszystkich przedmiotów rozszerzonych znacznie przekraczają średnią województwa łódzkiego i kraju. O sukcesie mogą świadczyć wyniki zwłaszcza z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii i wos-u.

Naszym absolwentom gratulujemy.

Wycieczka do Trójmiasta

 

W dniach 12-14 czerwca klasy II liceum wraz z opiekunami przebywały w Trójmieście. Pierwszego dnia wysłuchaliśmy historii o Westerplatte oraz zwiedziliśmy multimedialne Muzeum II Wojny Światowej, które zachwyciło nas swoją ekspozycją i sposobem jej ukazania. Wieczorem poszliśmy nad morze, aby podziwiać widoki i kąpać się w wodzie. Kolejny dzień powitał nas brzydką pogodą, ale udało się nam pójść na molo, zobaczyć okazy ryb i innych stworzeń morskich w Akwarium Gdyńskim oraz poszerzyć wiedzę w Centrum Nauki Eksperyment. Ostatniego dnia zachwyciło nas Europejskie Centrum Solidarności. To nowoczesne muzeum ukazuje historię Solidarności, strajków oraz przemian związanych z upadkiem komunizmu w Polsce. Zwiedziliśmy również zabytki Gdańska i pełni wrażeń wróciliśmy do Skierniewic.

Wycieczka na Suwalszczyznę i do Wilna

W dniach 12-14 czerwca klasy siódme wraz z wychowawcami wybrały się na wspólną trzydniową wycieczkę. Pierwszego dnia w programie zwiedzania znalazła się twierdza Osowiec położona na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczniowie odbyli też spacer ścieżką edukacyjną przez tereny Parku. Drugiego dnia odkrywaliśmy zabytki Wilna szukając jednocześnie śladów polskości, które nie trudno w tym mieście znaleźć. Zwiedziliśmy cmentarz na Rossie, na którym spoczywa wielu wybitnych polskich patriotów, podążaliśmy śladami Mickiewicza, mieliśmy też okazję pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kolejnego dnia odbyliśmy rejs statkiem po jeziorach Suwalszczyzny. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu w godzinach wieczornych.

Sukces naszego matematyka

18 czerwca ogłoszone zostały wyniki Konkursu „Prus i matematyka”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skierniewicach, LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach oraz Muzeum Historyczne m. st. Warszawy.

Z przyjemnością informujemy, że Mikołaj Zakrzewski uczeń klasy IIIa zajął III miejsce.

Gratulujemy.

 

mikolaj matma

Wycieczka licealistów do Trójmiasta i Szwecji

W dniach 12-14 czerwca klasy IA i IB wyjechały na wycieczkę do Trójmiasta z wyjazdem promowym do Szwecji. W pierwszy dzień uczniowie zwiedzali Gdańsk: Rynek, Muzeum II wojny światowej, Europejskie Centrum Solidarności. Potem udaliśmy się do Gdyni, gdzie zwiedzaliśmy port. Następnie nocą przepłynęliśmy promem do Szwecji, gdzie drugiego dnia zwiedzaliśmy Karlskronę, Kalmar, Muzeum Morskie i wyspę Olandię. Nocą przypłynęliśmy do Polski i ostatniego dnia czas spędziliśmy w Sopocie. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie miło spędzili czas i mają niezapomniane wrażenia.

Sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej i Biologicznej

W styczniu bieżącego roku odbył się etap podstawowy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W etapie tym startowało 18 uczniów. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się 3 osoby: Aleksandra Jagura klasa (klasa III B), Piotr Kosieradzki (klasa I B), Kacper Tomczyk (klasa I A). 

6 kwietnia w Łodzi odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Laureatami tego etapu została Ola Jagura i Kacper Tomczyk. 

W dniach 7-9 czerwca w Tucholi odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Aleksandra w tym etapie uzyskała tytuł finalisty. Warto podkreślić, że Ola jest trzykrotną finalistką tej olimpiady. 

Sukcesy naszych laureatów etapu okręgowego docenił w sposób szczególny Wojewódzki Komitet Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Nasi uczniowie 10 czerwca wraz z opiekunem otrzymali cenne nagrody dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 

Serdecznie gratulujemy!

Finaliści Olimpiady Wiedzy Biologicznej 

Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Biologicznej organizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Do finału tej olimpiady została zakwalifikowana Aleksandra Jagura i Kacper Tomczyk. Niestety z powodu zbieżności terminów tej olimpiady z terminem etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej uczniowie nie mieli możliwości walczyć o tytuł laureata. Ola i Kacper uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Biologicznej. 

Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników.

Wernisaż w Muzeum Historycznym Skierniewic

 

W środę 5 czerwca młodzież z klas pierwszych liceum wzięła udział w otwarciu wernisażu w Muzeum Historycznym w Skierniewicach, upamiętniającego 250. rocznicę utworzenia warmińskiej poczty. Wystawę otworzyli: Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba, Wiceprezydent Miasta Skierniewice Jarosław Chęcielewski oraz inni zaproszeni goście. Eksponatami, oprócz starych pocztówek, mapek, były również utwory Ignacego Krasickiego. Prelegenci w swoich przemówieniach przybliżyli działalność warmińskiej poczty, jak również sylwetkę jej twórcy – Ignacego Krasickiego, podkreślając jego dokonania w dziedzinie literatury i związki z Łowiczem i Skierniewicami.

Rajd Ziemi 2019

We wtorek 21 maja uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz pierwszych i drugich liceum uczestniczyli wraz z opiekunem panią Ewą Domagałą w Rajdzie Ziemi, organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody, który miał miejsce w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Celami głównymi rajdu było: poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji leśno-przyrodniczej oraz rozszerzanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży. Drużyna miała do pokonania trasę w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, podczas której sprawdziła swoją wiedzę dotyczącą ochrony środowiska oraz fauny i flory parku. Uczniowie naszej szkoły uzyskali maximum punktów, jednak w wyniku losowania nie udało się zająć miejsca w klasyfikacji medalowej.

W Konkursie wiedzy przyrodniczej „Wszystko o drzewach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w ujęciu przyrodniczym, kulturowym i leczniczym”, zwyciężył dwuosobowy zespół z naszej szkoły w składzie: Patrycja Niewrzał i Kacper Tomczyk. Na koniec uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek i bogatsi w nową wiedzę udali się do domów.

Zakończenie nauki uczniów klas III Liceum

W piątek 26 kwietnia pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej przez biskupa Wojciecha Osiala. W swojej homilii kierował do maturzystów ciepłe i krzepiące słowa Ewangelii, zwłaszcza by nie lękać się, lecz zaufać całkowicie Jezusowi.

Po Mszy świętej społeczność szkolna udała się do auli szkolnej. Ksiądz Biskup wraz z Księdzem Dyrektorem wręczyli maturzystom świadectwa ukończenia liceum. Nagrody i gratulacje popłynęły najpierw do finalistów olimpiad i konkursów. Następnie zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne dla rodziców uczniów ze średnią powyżej 4,50. Absolwenci otrzymali także podziękowania za pracę w poczcie sztandarowym, chórze szkolnym, wolontariacie oraz za służbę liturgiczną. Na koniec specjalne statuetki otrzymali nasi sportowcy. Dwoje maturzystów otrzymało specjalny tytuł „Arbiter Elegantiarum”, przyznany przez Radę Pedagogiczną za szczególną kulturę osobistą i godną naśladowania postawę.

Po wręczeniu nagród nadszedł czas przemówień, które obfitowały w serdeczne słowa. Absolwenci dziękowali za dobro, jakie ich w naszej szkole spotkało. Rodzice wyrażali radość, że ich dzieci mogły rozwijać się w tak wspaniałej szkole. Ksiądz dyrektor zwrócił uwagę na to, że ten rocznik zapisze się w historii szkoły jako rocznik społeczników, zwrócił się również do pozostałych uczniów, zachęcając ich do aktywności na rzecz szkoły. Na zakończenie przemówił ksiądz biskup, przywołując dumę z faktu uczęszczania do szkoły katolickiej.

Trzecioklasiści zostali też pożegnani przez kolegów i koleżanki z klas drugich, którzy przyznali im „Klasyki” w różnych kategoriach. Oglądając prezentację zdjęć upamiętniających wycieczki, apele, czy codzienne sytuacje szkolne, mogliśmy wspominać wspaniałe chwile. Na fotografiach widać, ze szkoła to nie tylko nauka, ale także wspaniałe przyjaźnie na lata.

Gratulujemy tegorocznym absolwentom ukończenia Liceum i życzymy powodzenia na maturze.

Sukces naszego ucznia w Olimpiadzie Filozoficznej

W sobotę 13 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbył się finał XXXI Olimpiady Filozoficznej. Zawody tego etapu mają charakter egzaminu ustnego. Na uczestnika czekają dwa zadania: rozmowa z komisją na temat pracy z etapu szkolnego oraz analiza wylosowanego tekstu filozoficznego.

Miło nam poinformować, że do etapu centralnego doszedł Igor Chmurski, uczeń klasy IIa Klasycznego LO, który uzyskał tytuł finalisty.

Serdecznie gratulujemy tak znaczącego osiągnięcia!

igor filozofia

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

W sobotę 13 kwietnia uczniowie klas maturalnych wraz z wychowawcami i katechetą uczestniczyli w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Po przybyciu na Jasną Górę, maturzyści wzięli udział w drodze krzyżowej, która odbyła się w kaplicy św. Józefa. Kolejnym punktem programu był wykład dotyczący mediów oraz ich oddziaływania na odbiorców. Następnie uczniowie udali się do bazyliki na Mszę świętą, pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Franciszka Dziuby. Podczas uroczystej liturgii maturzyści usłyszeli wiele ciepłych słów, dużo wsparcia oraz życzeń powodzenia na maturze. Końcowym punktem programu było zawierzenie Matce Bożej w bazylice. Po dniu pełnym modlitwy, skupienia oraz refleksji, uczniowie szczęśliwie wrócili do domów.

Nasi fizycy w Pracowni Ciała Stałego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

 Tradycyjnie co roku uczniowie działający aktywnie w zajęciach koła fizycznego, pod opieką p. Andrzeja Grzelaka, wyjeżdżają na zajęcia do różnego rodzaju instytucji naukowych. W tym roku, w czwartek 11 kwietnia, złożyliśmy wizytę w Instytucie Fizyki UW, w Pracowni Ciała Stałego. Prelekcje, pokazy, prezentacje oraz zajęcia z naszymi uczniami poprowadziła w sposób profesjonalny i bardzo interesujący absolwentka naszej szkoły Katarzyna Ludwiczak.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z aktualną działalnością badawczą Instytutu, podziwiania w działaniu wykorzystywanej w Instytucie aparatury oraz przeprowadzenia kilku standardowych pomiarów. Nasi szkolni fizycy zapoznali się z mechanizmami tworzenia struktur warstwowych, których budowa pozwala na eksfoliację do płatków o grubości pojedynczych warstw atomowych. Pracowali na płatkach grafenu, z którego tworzy się heterostruktury, mogące służyć np. jako źródła światła, albo tranzystory. Pozyskane przez siebie w pracowni płatki dichalkogenków badali z wykorzystaniem spektroskopii ramanowskiej.

Odwiedzającą Instytut naszą grupkę fizyków mocno zachwyciła fachowość i profesjonalizm absolwentki naszego liceum. Coroczne wizyty w instytucjach naukowych są cenną lekcją w poszukiwaniu form rozwoju własnych zainteresowań i pasji.

Wizyta uczniów w szkole partnerskiej Missionsgymnasium w Bad Bentheim

W dniach 30.03-06.04 piętnastu uczniów naszego liceum wraz z opiekunami: panią Iwoną Stanowską i panią Beatą Januszkiewicz odwiedziło ponownie zaprzyjaźnione gimnazjum w Niemczech, gdzie spotkali się ze swoimi rówieśnikami. Tym razem rozmawialiśmy o stereotypach i uprzedzeniach, jakie panują w obu narodach wobec siebie. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że ich źródłem jest trudna polsko-niemiecka historia. Przyjrzeliśmy się jej uważnie czytając teksty historyczne. Młodzież pracując w grupach mogła dokonywać refleksji. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że więcej nas łączy, niż dzieli i że pomimo trudnych relacji w przeszłości chcemy budować nową rzeczywistość opartą na przyjaźni pomiędzy naszymi narodami. Swoje odczucia, wrażenia i spostrzeżenia uczniowie wyrazili w sposób artystyczny tworząc obrazy wykonane pod okiem znanego lokalnego artysty. Uczniowie podzielili się także swoimi odczuciami w luźnej dyskusji.

Spotkania młodzieży polsko-niemieckiej są niezbędne, aby móc rozmawiać o trudnej polsko-niemieckiej historii. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mogli poznać bliżej niemiecką historię, poprawić swoje umiejętności językowe, zwiedzić ciekawe miejsca i poznać nowych ludzi. Teraz czekamy na rewizytę naszych kolegów z Bad Bentheim, która odbędzie się w październiku.

 

Lekcja z Misjonarzem o Afryce

Niecodzienną możliwość poznania pracy w Afryce miała młodzież naszego liceum, uczestnicząc w spotkaniu z księdzem misjonarzem Kazimierzem Kieszkiem, który gościł na lekcjach religii we wtorek 26 marca. Ks. Kazimierz podzielił się swoim doświadczeniem 30 lat pracy w Afryce, m.in. w Togo, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Egipcie. Ukazał Afrykę jako kontynent nadziei, dobrych ludzi, wielu różnic kulturowych, ale też przepaści ekonomicznej względem Europy.

W swojej opowieści o Afryce nasz gość mówił, że głównym charyzmatem pracy misjonarza jest ewangelizacja w Afryce, budowanie mocnego Kościoła lokalnego, praca z najbiedniejszymi, głoszenie pokoju i stawanie po stronie słabszych. Młodzież chętnie i żywo uczestniczyła w zajęciach, zadając pytania. Pod koniec katechezy ks. Kieszek wspomniał o islamie, który bardzo ekspansywnie zajmuje wiele krajów afrykańskich, jak i europejskich.

Chrystusa. Nasza religia to religia pokoju i miłościmówił ks. misjonarz.

misjonarz

Debata klas II liceum

Tradycyjnie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca, odbyła się szkolna debata klas II liceum. W tym roku tematem debaty była edukacja. Teza debaty brzmiała: „Szkoła źle uczy – dzisiejszy system edukacji to zakuć, zdać, zapomnieć”. Tezy broniła drużyna z klasy II B w składzie: Julia Bodych, Weronika Kot i Aleksandra Susik. Przeciwnikami tego twierdzenia była drużyna z klasy II A w składzie: Igor Chmurski, Mikołaj Pegza oraz Franciszek Pszczółkowski. W rolę marszałka debaty wcielił się uczeń klasy maturalnej Karol Budziński, który na początku przywitał wszystkich, jak również przedstawił jury i członków debatujących drużyn.

Debata przebiegała w trzech rundach. Pierwsza część dotyczyła związku szkoły z potrzebami współczesnego człowieka i świata. Strony dyskusji podjęły problem wpływu wykształcenia na atrakcyjność pracy, rodziców na wychowanie swoich dzieci.

Druga część debaty dotyczyła atrakcyjności współczesnej szkoły. Uczniowie dyskutowali na temat tego, czy oceny są wyznacznikiem wiedzy, czy szkoła wspiera, czy utrudnia rozwój zainteresowań.

W trzeciej rundzie uczestnicy debaty zastanawiali się nad reformą szkolnictwa. Podjęli problem likwidacji gimnazjów i wydłużenia liceum i wpływu tych zmian na oczekiwania uczniów. Tę część zakończyło trudne pytanie o moralny wymiar strajku nauczycieli.

Po trzech rundach pytań każda z drużyn podsumowała swoje stanowisko w formie minutowego exposé.

Debata podejmowała problem edukacji, który dotyczy uczniów, gdyż wielu z nich (klasy ósme i siódme) doświadczają wpływu nowej reformy, dlatego młodzież słuchała jej z zainteresowaniem. Świetnie poradził sobie prowadzący, umiejętnie dyscyplinując i prowokując obie strony sporu. Obie drużyny ciekawie przedyskutowały problem, przygotowały masę rzeczowych argumentów, popartych wieloma badaniami i danymi statystycznymi.

W oczekiwaniu na werdykt jury ksiądz dyrektor Piotr Karpiński pogratulował uczestnikom dyskusji wystąpienia przed wszystkimi uczniami szkoły. Odnosząc się do ostatniego pytania debaty, przypomniał naukę Kościoła dotyczącą moralnego wymiaru strajku nauczycieli. Ksiądz dyrektor podkreślił, że strajk jest podstawowym prawem każdego pracownika pod warunkiem, że inne sposoby dochodzenia swoich praw zawiodły. Dodał również, że najlepszym rozwiązaniem jest dialog. Uspokoił uczniów, podając, że w naszej szkole egzaminy się odbędą, bo nie będzie w niej strajku.

Na koniec debatę rozstrzygnęło jury, w skład którego weszli następujący nauczyciele: pan Marek Pągowski, pani Anna Kłosińska i pan Piotr Wójcik oraz uczniowie klas trzecich liceum: Natalia Bielenin, Maciej Chęcielewski i Michał Heleski. Debatę wygrały uczennice z klasy II B, a tytuł najlepszego mówcy zdobył Franciszek Pszczółkowski z drużyny przeciwnej. Werdykt wszystkim się bardzo spodobał, gdyż nagrodzili go gromkimi brawami. Na kolejną Debatę Oksfordzką w Klasyku przyjdzie nam poczekać znowu rok.

Licealiści w Teatrze Współczesnym

W piątek 22 marca klasy II liceum pojechały do Teatru Współczesnego w Warszawie na sztukę „Psie serce”. Uczniowie przenieśli się do Moskwy lat dwudziestych XX wieku, gdzie rozgrywała się akcja przedstawienia. Świat obserwowali oczami psa, widzieli zmiany ustrojowe w państwie radzieckim. W główną rolę wcielił się Borys Szyc, który jako pies bawił wszystkich, a jako człowiek przerażał. A mógł to zrobić dzięki eksperymentowi profesora Preobrażeńskiego, który zmienił go z psa w człowieka. Wszyscy podziwialiśmy kunszt aktorski Borysa Szyca. Aktor zachwycił tym bardziej, że w zeszłym roku widzieliśmy go w roli Hamleta. Było to niesamowite przeżycie.

teatr 2ab 2019

Drużyna Klasyka zwyciężyła w Konkursie o Józefie Piłsudskim

Drużyna Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Mikołaj Białkowski, Jakub Wasilewski i Mateusz Winciorek zajęła pierwsze miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Życie i działalność Józefa Piłsudskiego”, organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Skierniewicach. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu miasta Skierniewice. Gratulujemy naszym uczniom zwycięstwa.

konkurs pilsudski

Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów

W środę 13 marca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się wręczenie dyplomów tegorocznym stypendystom Prezesa Rady Ministrów. 

Stypendium to przyznawane jest szczególnie uzdolnionym uczniom, osiągającym najwyższą średnią ocen w szkole.

Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski wręczyli dyplomy tegorocznym stypendystom, a wśród nich naszej stypendystce – Aleksandrze Jagurze, uczennicy klasy trzeciej Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego.

Kurator oświaty pogratulował wszystkim nagrodzonym sukcesu, a także podziękował rodzicom i nauczycielom, którzy motywują młodzież do poszerzania wiedzy i rozwijania talentów. Natomiast Wojewoda Zbigniew Rau życzył im, aby stypendia ufundowane przez państwo polskie zmobilizowały ich do dalszej pracy, wzmocniły ich pasję i determinację.

Aleksandrze serdecznie gratulujemy tak wielkiego wyróżnienia.

styp rm 2019

Klasyk na Targach Kariery

We wtorek 12 marca odbyła się 17. edycja Targów Kariery „Szkoła dla gimnazjalisty i ósmoklasisty”. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały szkoły ponadgimnazjalne ze Skierniewic i okolicy. Nie mogło zabraknąć też przedstawicieli naszego Liceum. Pełna wigoru ekipa naszych uczniów przedstawiała zainteresowanym gimnazjalistom oraz ósmoklasistom wszystkie walory naszej szkoły. Jak zawsze wielu przybyłych zaintrygowała możliwość wyboru interesujących ich przedmiotów rozszerzonych oraz dowolna ich konfiguracja. Na wielu duże wrażenie wywarły cztery złote tarcze Rankingu „Perspektyw”, gdyż żadna inna szkoła nie mogła pochwalić się takim osiągnięciem. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję spotkać się z wieloma z przybyłych gimnazjalistów i ośmioklasistów we wrześniu!

XI Dzień Maturzysty w PWSZ w Skierniewicach

W środę 6 marca grupa uczniów Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w XI Dniu Maturzysty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. W wydarzeniu, którego ideą jest promocja miasta Skierniewice wśród maturzystów jako miejsca, gdzie warto się uczyć, żyć i pracować, Uczelnia zaoferowała m.in. ciekawe warsztaty naukowe. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących:

  • „Człowiek na bakterie” – dr Paweł Lisiecki
  • „Owoce i warzywa w nowej piramidzie żywieniowej” – dr Agnieszka Wiosetek-Resle, mgr Stella Buczek
  • „Złuszczanie a piękno skóry” – mgr Katarzyna Adamka.

W ramach warsztatów uczniowie poznali nie tylko biologię bakterii, ale również zapoznali się z zasadami zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz prawidłowej higieny ciała. Wszystkie warsztaty były bardzo ciekawe i pozwoliły na przyswojenie nowej wiedzy oraz na inne spojrzenie zawodu kosmetologa i dietetyka.

Strona 1 z 7