Breadcrumbs

KLASYCZNE LICEUM

Wycieczka uczniów z rozszerzonego profilu historii

W piątek, 6 czerwca, grupa uczniów z profilu rozszerzonego z historii zwiedzała Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Stalinizmu, które mieści się w Warszawie, w byłym więzieniu Służby Bezpieczeństwa PRL przy ulicy Rakowieckiej 2.

Młodzież poznała tragiczne losy wielkich polskich bohaterów – Witolda Pileckiego i Augusta Emila Fieldorfa, którzy byli więzieni i straceni właśnie w tym miejscu.

hist rozszrz

Olimpiada wiedzy ekologicznej

W dniach 6-8 czerwca odbył się finał Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Błażej Barańczyk z klasy II B uzyskał tytuł finalisty w tej prestiżowej olimpiadzie.

Dzięki swojemu osiągnięciu już w drugiej klasie ma zapewniony wstęp z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na wiele kierunków studiów na 59 uczelniach m.in. Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Śląski Uniwersytet Medyczny czy Politechnika Gdańska.
Serdecznie gratulujemy Błażejowi sukcesu i zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z fascynującą tematyką Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
blazej biol

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów liceum/aktualnosci/msza-szk-6-25 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

W drugą niedzielę miesiąca, tj. 8 czerwca br., społeczność szkolna zebrała się na Mszy Świętej sprawowanej przez Księdza Dyrektora Piotra Karpińskiego.

Na ten dzień przypadała uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ksiądz Dyrektor zaznaczył, że powinniśmy przeżywać ją jako dziękczynienie za dary Ducha Świętego. To święto można postrzegać jako święto owocowania Boga w nas – ludziach.

Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński podkreślił, że pierwszym owocem Ducha Świętego jest nawrócenie. Apostołowie, przebywając w Wieczerniku, wyczekiwali „pociechy z wysoka”. Myśleli wówczas w kategoriach tego świata – byli skupieni na sobie, szukali własnej chwały.

W Dniu Pięćdziesiątnicy dokonuje się jednak w nich przemiana – wychodzą z Wieczernika i głoszą wielkie dzieła Boże, przemawiając w różnych językach. Duch Święty nakazuje im – a dziś także nam – przekierować uwagę z siebie samego na Boga.

Ksiądz Dyrektor wskazał, że drugim owocem Ducha Świętego jest miłość. Duch Święty uczy nas wszystkiego właśnie przez miłość – jest przewodnikiem, który pomaga poznawać Boże zamysły.

Trzecim owocem, jak zaznaczył Ksiądz Dyrektor, jest wolność. Duch Święty zachęca nas, byśmy wyzwolili się z lęku – wtedy odzyskujemy zarówno godność, jak i prawdziwą wolność. Gdy przestajemy skupiać się na sobie i przylgniemy z miłością do Boga, stajemy się ludźmi wolnymi.

Dzięki owocom Ducha Świętego w naszym życiu następuje odnowa i przemiana na lepsze.

Liturgię uświetnił śpiew chóru szkolnego pod przewodnictwem pani Marianny Rzeszotarskiej. Czytania i modlitwę powszechną przygotowała klasa IIIC.

{gallery}liceum/aktualnosci/msza-szk-6-25{/gallery}

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów klas pierwszych liceum. W wyjątkowej inscenizacji historycznej na scenie pojawiły się postaci z różnych epok – do współczesnej Polski przybyli Król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj oraz magnat Rzewuski, by postawić pytanie: jak Konstytucja 3 Maja wpłynęła na dzisiejszą rzeczywistość?

W odpowiedzi, współcześni Polacy wyrazili pragnienie poznania okoliczności powstania tego przełomowego aktu prawnego. W sposób refleksyjny przywołano również postać Maryi Królowej Polski, która zapewniała o swojej duchowej opiece nad narodem. Kulminacyjnym punktem apelu było pojawienie się człowieka z przyszłości, który skierował pytanie o aktualne spory polityczne – skłaniając tym samym do głębszej refleksji nad wartościami, które łączą społeczeństwo mimo dzielących je różnic.

Uroczystość stanowiła żywą lekcję historii, patriotyzmu oraz dialogu międzypokoleniowego.

Podsumowania wydarzenia dokonał Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja jako źródła uniwersalnych wartości – takich jak demokracja, wolność, odpowiedzialność oraz trójpodział władzy – wciąż aktualnych we współczesnym świecie. Odwołał się również do wspomnień marszałka Józefa Zycha z prac nad Konstytucją Rzeczypospolitej z 1997 roku, które – podobnie jak w XVIII wieku – wymagały dialogu, jedności oraz sięgnięcia do tradycji konstytucyjnej. Wskazano również na wpływy innych państw oraz zaangażowanie środowisk eksperckich.

Całość wystąpienia skłaniała do refleksji nad tym, jak historia kształtuje teraźniejszość. W duchu przywołanych wartości warto przypomnieć słowa św. Jana Pawła II:

„Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją stale zdobywać na nowo”.

Na zakończenie apelu Ksiądz Dyrektor złożył uczniom serdeczne życzenia udanej i bezpiecznej majówki. Zachęcił, by był to czas odpoczynku, nabrania sił oraz duchowego spotkania z Maryją – Królową Polski – podczas majowych uroczystości religijnych.

Zakończenie roku szkolnego maturzystów

W piątek, 25 kwietnia, kolejny rocznik maturzystów ukończył nasze liceum.

O godzinie 9:00 wszyscy zebraliśmy się w kościele na uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Wojciech Osial. Koncelebrowali: ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, ksiądz prefekt Kamil Goc oraz kapelan Biskupa Łowickiego - ks. Rafał Woronowski. Na początku Mszy Świętej Ksiądz Dyrektor powitał zebranych oraz podziękował Księdzu Biskupowi za to, że zawsze towarzyszy ważnym momentom w życiu naszej szkoły. Podkreślił również, że gromadzimy się w trudnym czasie, gdy Kościół powszechny przeżywa pożegnanie papieża Franciszka.
Następnie tegoroczni absolwenci zwrócili się do czcigodnego gościa, dziękując za przybycie oraz prosząc o modlitwę i błogosławieństwo na czas egzaminów maturalnych.
Ksiądz biskup w homilii zwrócił się do maturzystów, zachęcając ich, by zaufali Jezusowi, który żyje i jest obecny, oraz powierzyli Mu swoją maturę i przyszłość. Podkreślił, że każdy z nas, przychodząc do Pana, jest blisko Niego – bo nie tylko my Go szukamy, ale i On nieustannie szuka nas.
Jezus przyszedł do apostołów, mimo że zwątpili, rozproszyli się, przeżywali ogromny kryzys i trudno im było uwierzyć, że jest Synem Bożym. Pan przychodzi do nich na różne sposoby i mówi, że chce budować Kościół właśnie na nich – ludziach słabych. Jest blisko nich, je z nimi rybę na brzegu jeziora.
Ksiądz Biskup zaznaczył – zwracając się bezpośrednio do maturzystów – że Jezus będzie blisko nich w czasie matur i studiów, bo nieustannie szuka każdego człowieka. Ma moc czynienia cudów, i dzięki tej mocy – mocy Jezusa Zmartwychwstałego – można dokonywać wielkich rzeczy i przechodzić przez trudy z pokojem serca. Pozostaje tylko wołać: „Jezu, ufam Tobie. Działaj w moim życiu, bo zmartwychwstałeś, pokonałeś zło”.
Na koniec homilii Ksiądz Biskup poprosił o modlitwę za śp. papieża Franciszka, który bardzo kochał młodzież.
Zwieńczeniem Mszy Świętej było uroczyste błogosławieństwo Księdza Biskupa, którego udzielił maturzystom na czas egzaminów, zapewniając, że będzie się za nich modlił.
Po Mszy Świętej społeczność „Klasyka” udała się do auli szkolnej, gdzie Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński wraz z wychowawcami klas maturalnych wręczyli abiturientom świadectwa ukończenia liceum.
Najpierw nagrody i gratulacje trafiły do laureatów i finalistów konkursów. Następnie wręczono świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne dla rodziców uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 4,50. Absolwenci otrzymali Pismo Święte, a także podziękowania za pracę w poczcie sztandarowym, chórze szkolnym, asyście liturgicznej, samorządzie oraz wolontariacie.
Na koniec Michał Dudek i Paweł Roszkowski otrzymali specjalny tytuł Arbiter Elegantiarum, przyznany przez Radę Pedagogiczną za szczególną kulturę osobistą i wyróżniającą się postawę.
Po wręczeniu nagród nadszedł czas przemówień, które obfitowały w serdeczne słowa. Samorząd Szkolny dziękował starszym kolegom za wspólnie spędzony czas, za tworzenie „rodziny Klasyka” i życzył wielu sukcesów.
Absolwenci dziękowali za dobro, życzliwość, poświęcony im czas, modlitwę i obiecali, że nie zawiodą pokładanych w nich nadziei. Rodzice wyrazili radość, że ich dzieci mogły rozwijać się w tej szkole, gdzie były otoczone opieką i wsparciem.
Ksiądz Dyrektor pogratulował maturzystom ukończenia liceum. Podkreślił, że to bardzo ważny etap w ich życiu – bez niego nie byłoby kolejnych. Zaznaczył również, że choć są teraz wolni od obowiązków szkolnych, to spada na nich ogromna odpowiedzialność, bo będą musieli wybierać wartości, którymi się w życiu pokierują.
Życzył im dobrych wyborów i zachęcił, by pomocą było dla nich Słowo Boże, które otrzymali – może ich prowadzić przez całe życie jako drogowskaz. Ksiądz Dyrektor podziękował również rodzicom za zaufanie okazane naszej szkole i zaprosił absolwentów do odwiedzania liceum, ponieważ zawsze będą częścią naszej „klasykowej” rodziny.
Następnie czwartoklasiści zostali pożegnani przez koleżanki i kolegów z młodszych klas, którzy przygotowali program artystyczny z przymrużeniem oka.
Były piosenki, prezentacje, wspomnienia, taniec oraz konkurs – „Co maturzyści wiedzą o swoich wychowawcach?”.
Ostatnim punktem programu było wręczenie absolwentom „starter packa studenta”.
W ten uroczysty sposób pożegnaliśmy kolejny rocznik maturzystów. Przed nimi czas wytężonej pracy umysłowej – czas matur.
Kochani Absolwenci, życzymy Wam takich wyników, które pozwolą Wam zrealizować wszystkie marzenia. Zapraszamy do naszej szkoły – zawsze będziecie jej częścią. Odwiedzajcie nas!

Olimpiada biologiczna

W dniach 12–13 kwietnia odbyły się zawody III stopnia – pisemne, praktyczne i ustne – Olimpiady Biologicznej, organizowane i przeprowadzane przez Komitet Główny w Warszawie. Zawody centralne zostały poprzedzone recenzjami prac badawczych.

Egzamin pisemny obejmował treści wykraczające poza podstawę programową z biologii.
Praktyczna część zawodów składała się z pracowni sprawdzających umiejętności z zakresu zoologii, biochemii, botaniki i bioinformatyki.
Część ustna zawodów obejmowała obronę pracy badawczej przed Komisją Egzaminacyjną.

Uzyskane wyniki z poszczególnych części zawodów pozwoliły Pawłowi Roszkowskiemu, uczniowi klasy 4a KLO, zdobyć tytuł finalisty.

Serdecznie gratulujemy naszemu licealiście uzyskania kolejnego tytułu olimpijskiego!

OB201

Rekolekcje Wielkopostne


Tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbywały się w dniach 14–16 kwietnia 2025 roku pod hasłem: „Wróć, bo Ktoś na Ciebie czeka”. Prowadzili je: Duch Święty i Przyjaciele, czyli: ks. Paweł Bogusz, Marysia, Weronika, Natalia i Kacper.

Każdego dnia spotykaliśmy się o 8:05 w klasach, by następnie przenieść się do auli szkolnej, gdzie chór pod batutą pani Marianny Rzeszotarskiej rozpoczynał rekolekcje.

Pierwszego dnia ks. dyrektor Piotr Karpiński przedstawił i powitał prowadzących oraz życzył nam pięknego czasu i otwartości na działanie Ducha Świętego.

Motywem przewodnim, a zarazem punktem wyjścia do rozważań, gier, pracy w grupach, a także konferencji, była „Przypowieść o synu marnotrawnym”. Pierwszy dzień ukazał nam emocje młodszego i starszego syna oraz ogromną miłość ojca, który nie tylko czeka, cierpliwie tłumaczy, ale przede wszystkim wybacza i kocha. Człowiek popełnia błędy, ale ważne jest, jak później postąpi – czy wyciągnie z nich wnioski i spróbuje się poprawić oraz naprawić wyrządzone zło. Dobrym ojcem z przypowieści jest Bóg, który jest miłosierny, a człowiek, popełniając grzechy, oddala się od Niego. Ratunkiem jest Jezus, który przejął grzechy człowieka, aby go zbawić, i dzięki Jego ofierze możemy odbudować naszą relację z Bogiem – wskrzesza nas ze śmierci duchowej.

Ksiądz rekolekcjonista podkreślił, że miłość nie jest za coś – jest, i trzeba ją przyjąć oraz być za nią wdzięcznym.

Kolejny dzień rozpoczął się od zabawy integracyjnej i pogadanki na temat postępowania młodszego syna, które stało się zarazem punktem wyjścia do rozważań na temat spowiedzi. Jest ona czasami bardzo trudna, ale konieczna, aby powrócić do Boga. Dzięki niej możemy stanąć w prawdzie przed sobą i uświadomić sobie swój grzech. Spowiedź to moment, gdy zamyka się to, co za nami, a otwiera się to, co przed nami – służy naprawie naszego życia.

Po tej części nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź, a następnie Msza Święta, którą koncelebrowali: ks. dyrektor Piotr Karpiński, ks. Paweł Bogusz i ks. Kamil Goc.
W drugi dzień rekolekcji szkolnych, 15 kwietnia br., uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach zgromadzili się na Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz rekolekcjonista Paweł Bogusz. Koncelebrowali ksiądz dyrektor Piotr Karpiński i ksiądz prefekt Kamil Goc.

W pierwszym czytaniu z Księgi proroka Izajasza, Izajasz odkrył w sobie coś, co jest pragnieniem Pana Boga. Piękne jest to, żeby faktycznie wiedzieć, że jesteśmy upragnieni – że ktoś bardzo pragnie nas jako nas, nie za coś, tylko po prostu dlatego, że jesteśmy. Fajne jest, jeśli ktoś za nic do nas przychodzi i mówi: „Jesteś dla mnie ważny, kocham Cię”. I to jest wielkim pragnieniem Pana Boga.

W dzisiejszej Ewangelii możemy usłyszeć o wielkim pragnieniu, żeby nikt nie poczuł się wykluczony z tego pragnienia Pana Boga – aby do Niego wrócić, aby żyć pięknie, aby żyć pełnią życia. Nieraz to życie się tak komplikuje, że wydaje nam się, iż zamiast być przywilejem, staje się bardzo ciężkim obowiązkiem. Wtedy zastanawiamy się, o co chodzi, czemu coś jest nie tak. Wiemy, że czasem dzieje się tak na własne życzenie – przez nasze grzechy. Uważamy wtedy, że jesteśmy niegodni nazywać się dziećmi Bożymi. Ale to jest błędne myślenie. To nieprawda.

Największym pragnieniem Pana Boga jest to, żeby nikt nie czuł się wykluczony – a wyrażone jest to w tym, że wszyscy są zaproszeni i wszyscy są w sercu Pana Boga. Nie możemy o tym zapomnieć: Bóg jest dla wszystkich i Bóg pragnie wszystkich – bez wyjątku.

Liturgię ubogacił śpiew chóru szkolnego pod przewodnictwem pani Marianny Rzeszotarskiej, a czytania i modlitwę powszechną przygotowała klasa II A.

Ksiądz rekolekcjonista w czasie kazania uświadomił nam, że Bóg czeka na każdego z nas – ma pragnienie, aby człowiek do Niego wrócił, bo Pan nikogo nie wyklucza. Kocha nas już w łonie matki i zawsze ma nas w swoim sercu.

Ostatni dzień miał nam uświadomić, że tak naprawdę się nie znamy, nie wszystko o sobie wiemy. Czasami życie może potoczyć się inaczej, niż planujemy czy marzymy – co miały nam pokazać alternatywne zakończenia „Przypowieści o synu marnotrawnym”. To, co możemy zrobić, to zmienić nasze życie, bo Bóg zawsze daje nam szansę.

Kolejnym punktem – niespodzianką – była praca w grupach, podczas której młodzież miała przygotować rozważania stacji Drogi Krzyżowej. Odbyła się ona wokół stawu i była niesamowitym doświadczeniem. Młodzież nie tylko odczytała napisane przemyślenia, ale niosła krzyż, dając tym samym świadectwo wiary i zaangażowania, co podkreślił ks. dyrektor Piotr Karpiński, dziękując za wspólny czas.

Ostatnim punktem tegorocznych rekolekcji były odpowiedzi na trudne pytania młodzieży. Dotyczyły one: wiary, dobra, miłości, śmierci, piekła, przebaczenia, aborcji, depresji…

Po nich głos zabrał Michał Dudek, uczeń klasy maturalnej, który chciał zachęcić innych do działania w szkolnym wolontariacie i podziękować za tę możliwość.

A potem nastąpiły podziękowania. Samorząd Uczniowski, w imieniu całej społeczności szkolnej, dziękował za wspólny czas, za radość dzielenia się słowem Bożym i obdarował gości miłymi upominkami.

Na koniec głos zabrał ks. dyrektor Piotr Karpiński, który przyłączył się do podziękowań. Podkreślił, że nasza szkoła też jest Kościołem, który umocnił się w wierze dzięki działaniu Ducha Świętego – co szczególnie było widać podczas Drogi Krzyżowej. Dziękował za wspólnie spędzony czas, za piękny śpiew chórowi, a nauczycielom – za zaangażowanie. Życzył wesołych świąt oraz przeżycia ich po chrześcijańsku – doświadczenia tego, że Jezus żyje.

Na zakończenie rekolekcji odbyła się nauka dla nauczycieli. Są oni bardzo ważni w życiu młodego, dojrzewającego człowieka. Ich słowa mogą pomóc, ale mogą też zranić. Dlatego ważne jest, aby umieć słuchać uczniów bez oceniania, być z nimi, podprowadzić, czyli stać się przewodnikami. A przede wszystkim – mieć pasję, co zaznaczył ks. dyrektor.

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

W sobotę, 12 kwietnia br., uczniowie klas IV KLO, wraz z wychowawcami – Panią Agnieszką Bartosik i Panem Markiem Pągowskim – oraz innymi nauczycielami: Panią Ewą Domagałą, Panią Marianną Rzeszotarską i księdzem prefektem Kamilem Gocem, udali się na Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę w Częstochowie.

Spotkanie rozpoczęło się Drogą Krzyżową w Bazylice Jasnogórskiej, podczas której nasi uczniowie mieli zaszczyt nieść krzyż i znaczek pielgrzymkowy. Następnie, w Sali o. Kordeckiego, wszyscy uczestniczyli w konferencji ks. Karola Oparcika – zaangażowanego katechety, posługującego w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Prelekcja była swego rodzaju świadectwem oraz słowem wsparcia dla maturzystów.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył Biskup Łowicki Wojciech Osial. Na zakończenie Eucharystii odbyło się poświęcenie obrazu św. Wiktorii – patronki diecezji łowickiej – który będzie peregrynował po całej diecezji.

Pielgrzymkę zwieńczyło zawierzenie Matce Bożej Częstochowskiej zbliżających się matur. Na pamiątkę uczniowie otrzymali od Ojców Paulinów poświęcony przez Księdza Biskupa obrazek z wizerunkiem NMP Królowej Polski oraz długopis.

Dzięki tej pielgrzymce maturzyści czują się duchowo przygotowani do egzaminu dojrzałości.

Wizyta uczniów naszego liceum w szkole partnerskiej w Bad Bentheim.

 

 

W dniach 29 marca – 5 kwietnia 2025 r.piętnastu uczniów naszego liceum po raz kolejny odwiedziło zaprzyjaźnione Missionsgymnasium St. Antonius w miejscowości Bad Bentheim w Niemczech, gdzie spotkali się ponownie ze swoimi rówieśnikami.

Tym razem młodzież realizowała wspólny projekt pt. „Życie na styku trzech krajów i kultur”. Uczniowie poznawali tradycje, kulturę i historię regionu obejmującego część HolandiiDolnej Saksonii oraz Nadrenii Północnej-Westfalii.

Realizacja projektu sprawiła wszystkim ogromną radość. Uczniowie:

  • uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, wspólnie gotując dania kuchni regionalnej,

  • zwiedzili AmsterdamEnschede i Münster,

  • wzięli udział w grze terenowej oraz warsztatach plastycznych,

  • poznali zasady gry Kloatscheeten, charakterystycznej dla tego regionu.

Na zakończenie tygodnia przygotowali wystawę fotograficzną, dokumentującą wspólnie spędzony czas.

Uczestnicy zgodnie przyznali, że spotkania młodzieży polsko-niemieckiej są niezwykle ważne, by przełamywać stereotypy i uprzedzenia. Dzięki tej wymianie uczniowie:

  • lepiej poznali swoich rówieśników z Niemiec,

  • rozwinęli umiejętności językowe,

  • odwiedzili ciekawe miejsca,

  • i – co najważniejsze – nawiązali nowe przyjaźnie.

Jedna z uczestniczek podsumowała wizytę tak:

„Cała wymiana przerosła moje najśmielsze oczekiwania, bo czuję, że pozyskałam nowych przyjaciół i już nie mogę się doczekać, aż znów się z nimi zobaczę. Przede wszystkim jestem wdzięczna nauczycielkom – Pani Iwonie Stanowskiej oraz Pani Kamili Kośce – jesteście Panie niezastąpione. To właśnie dzięki Wam całe to przedsięwzięcie mogło się odbyć.
Chcę podziękować również uczniom, bo to właśnie Wy stanowicie olbrzymią część tej wymiany. Myślę, że każdy się ze mną zgodzi, że wspomnienia, które stworzyliśmy, pozostaną z nami na zawsze. DZIĘKUJEMY!
 

Wymiana została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

 

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej

 

W sobotę, 5 kwietnia, odbył się finał Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Natalia Chudzio z klasy III A uzyskała tytuł finalistki w tej prestiżowej olimpiadzie.

Dzięki swojemu osiągnięciu Natalia ma już zapewnioną maksymalną liczbę punktów z egzaminu maturalnego z matematyki na wielu uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z fascynującymi zadaniami z zakresu lingwistyki matematycznej.

natalia chudzio

Akcje wolontariatu-zbiórka żywności

We wtorek, 1 kwietnia 2025 roku, w naszej szkole odbyła się kolejna odsłona akcji charytatywnej „Ale ciacho”, podczas której zbieraliśmy fundusze na leczenie Hanny Barczak, zmagającej się z mięsakiem Ewinga. Społeczność szkolna z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w to wydarzenie, wykazując się wrażliwością, empatią i otwartym sercem.

Kolejna inicjatywa – zbiórka żywności – miała miejsce 5 kwietnia w sklepie Carrefour w Skierniewicach. Udało się zebrać wiele darów, przede wszystkim produktów długoterminowych, takich jak: kasze, makarony, słodycze, cukier, mąka, kawa, herbata i gotowe dania. Wszystkie artykuły zostały przekazane Fundacji „Niebo Otwarte” w Skierniewicach i posłużą do przygotowania wielkanocnych paczek dla osób potrzebujących.

W akcję aktywnie zaangażowali się przedstawiciele szkolnego wolontariatu, którzy poświęcili swój czas, by z uśmiechem zachęcać klientów supermarketu do wsparcia najbardziej potrzebujących.

Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły tak licznie i z entuzjazmem biorą udział w działaniach wolontariackich. Z całego serca dziękujemy wszystkim za pomoc!

Konkurs przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych

W czwartek 03.04.2025 roku uczniowie klas 7. I 8. ze skierniewickich szkół podstawowych wzięli udział w XXI Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez nasze KLO.

Dwuetapowe zmagania obejmowały zadania z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii.

W pierwszym etapie uczniowie uczestniczyli w pokazach i doświadczeniach naukowych, by następnie w 3-osobowych grupach rozwiązać zadania praktyczne.

Drugi etap polegał na samodzielnym rozwiązaniu przekrojowego testu z przedmiotów przyrodniczych.

Dziękujemy za wspólną zabawę, naukę i rywalizację wszystkim uczniom i opiekunom z zaangażowanych szkół:

- SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach
- SP nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie
- ZSSO SP nr 5
- SP nr 7 im. K. Makuszyńskiego w Skierniewicach
- SP nr 9 w Skierniewicach
- Niepubliczna SP Źródła w Skierniewicach
- SP im. Ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach
- SP im. Jana Pawła w Godzianowie

Sukces naszego ucznia w XL Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów liceum/aktualnosci-olimp-eko-25 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, na Uniwersytecie Łódzkim odbył się etap okręgowy XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Konkurs obejmował dwie części: pisemną – test z 50 zadań i ustną – rozwiązywanie zadań problemowych przed komisją.

Naszą szkołę reprezentowali:

Błażej Barańczyk (klasa IIA)

Paweł Roszkowski (klasa IVA)

Z ogromną radością informujemy, że Błażej Barańczyk osiągnął najwyższy wynik z testu w całym województwie łódzkim! Po części ustnej zajął II miejsce w województwie, dzięki czemu zakwalifikował się do etapu centralnego olimpiady.

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

{gallery}liceum/aktualnosci-olimp-eko-25{/gallery}

Biolodzy na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Dnia 12 marca 2025 r. uczniowie klas trzecich o profilu biologicznym z Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Stanisława Konarskiego w Skierniewicach uczestniczyli w warsztatach i wykładach na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Biolodzy z naszej szkoły mieli okazję zdobyć wiele interesujących informacji na temat diagnostyki laboratoryjnej, udrażniania dróg oddechowych, praktycznych aspektów pracy na SOR-ze oraz samodzielnie przeprowadzić doświadczenia chemiczne.

Nasi uczniowie wzięli również udział w ciekawych warsztatach, takich jak: szycie chirurgiczne, wykonywanie wycisków, warsztaty cewnikowania, pokaz parametrów hematologicznych, przyjmowanie porodu fizjologicznego oraz prezentacja nowoczesnych metod tamowania krwotoków.

Wykłady poruszały fascynujące zagadnienia – od ogólnego pojęcia nauk medycznych po szczegółowe aspekty konkretnych specjalizacji, takich jak psychiatria, farmacja, kosmetologia czy stomatologia.

Debata oksfordzka 2025

Po raz kolejny, w piątek 21 marca br., odbyła się debata oksfordzka, w której wzięli udział uczniowie klas trzecich liceum. Tegoroczny temat dotyczył oceny funkcjonowania i rozwoju sztucznej inteligencji:

AI – sztuczna inteligencja: nowe możliwości czy zagrożenie?

Do debaty przystąpili uczniowie klas trzecich, podzieleni na dwie grupy. W skład każdej wchodził jeden przedstawiciel z klas A, B i C.

Grupę popierającą rozwój sztucznej inteligencji tworzyli: Paweł Kłos (III A), Lidia Supera (III B), Seweryn Kacprzyk (III C). W grupie opozycyjnej znaleźli się: Kacper Gontarczyk (III A), Maja Kopacka (III B), Aleksander Szałwiński (III C).

Dyskusja została podzielona przez prowadzącego na trzy kluczowe zagadnienia:

1. Wpływ sztucznej inteligencji na naukę i edukację szkolną.

2. Korzyści i zagrożenia dla kultury wynikające ze stosowania AI przez artystów.

3. Sztuczna inteligencja na rynku pracy – szansa czy zagrożenie?

Obie grupy przedstawiły przygotowane argumenty, a następnie odpowiadały na pytania rywali oraz prowadzącego debatę. Dyskusja była merytoryczna, dobrze zorganizowana i dynamiczna. W zgodnej opinii obserwatorów nie był to czas stracony – uczniom udało się zainteresować tematem zarówno rówieśników, jak i nauczycieli obecnych na sali.

Debatę podsumował ks. dyrektor Piotr Karpiński, który pochwalił uczniów za umiejętność publicznej prezentacji swoich stanowisk – co, jak podkreślił, nie jest łatwe, zwłaszcza w młodym wieku. Zwrócił także uwagę na nieuchronność rozwoju sztucznej inteligencji i konieczność kontrolowania tego procesu przez człowieka.

Jury w składzie: p. Marek Pągowski, p. Tomasz Sydor i p. Piotr Wójcik ogłosiło, że zwyciężyła grupa opowiadająca się za AI jako szansą i nowymi możliwościami. Przewodniczący jury, Marek Pągowski, podkreślił, że o wyniku zadecydowały detale, a przewaga zwycięzców była minimalna.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i wysokiego poziomu dyskusji!

Dzień nauk przyrodniczych

 

21 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się Dzień Nauk Przyrodniczych – wyjątkowe wydarzenie pełne inspirujących prelekcji, warsztatów i pokazów.

Rozpoczęliśmy od fascynującej prelekcji „Podróż przez Amerykę Południową” prowadzonej przez pana Macieja Kozłowskiego. Następnie uczniowie mogli uczestniczyć w pokazie „Zabawna fizyka”, gdzie zobaczyli ciekawe eksperymenty. Kolejnym punktem były „Warsztaty medyczne”, które przybliżyły możliwości staży naukowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja „Niezwykłe pasje” o wyjątkowych zwierzętach.

Uczniowie przygotowali także wystąpienia o wybitnych postaciach naukowych, m.in. Mikołaju Koperniku, Marii Skłodowskiej-Curie czy Albercie Einsteinie. Na zakończenie odbyła się debata oksfordzka, w której starsze klasy mogły sprawdzić swoje umiejętności argumentacji.

To był dzień pełen nauki i pasji! Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

Nasza licealistka zakwalifikowana do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Diagnostyce Laboratoryjnej pod patronatem Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych

 

 
 
W dniu 8 marca 2025 roku na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi odbył się etap okręgowy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Diagnostyce Laboratoryjnej „LabTest”. W etapie tym uczestniczyło czworo naszych licealistów: Natalia Chudzio, Błażej Barańczyk, Krzysztof Słupecki i Seweryn Wasilewski .
Z radością informujemy, że Natalia Chudzio z klasy 3A, zdobywszy największą liczbę punktów, zajęła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do etapu centralnego. Serdecznie gratulujemy Natalii i życzymy dalszych sukcesów .
natalia chudzio

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej

Już wiemy na pewno, że Natalia Chudzio z klasy IIIa dostała się do finału Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. To olimpiada wymagająca syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez. Polecamy zadania z etapu szkolnego wszystkim którzy lubią rozwiązywać łamigłówki.

Gratulujemy Natalii i czekamy na finał.

natalia chudzio

Lekcja teatralna

Młodzież licealna z naszej grupy teatralnej w czwartek 13 marca br. wzięła udział w lekcji „Za Kulisami” w Teatrze Narodowym w Warszawie. W wyjeździe uczestniczyło 15 uczniów, a opiekunami byli Pani Marianna Rzeszotarska i ks. Kamil Goc. Udało nam się zwiedzić kulisy Teatru Narodowego, pracownie, gdzie powstają rekwizyty i scenografia oraz Salę Bogusławskiego, Salę przy Wierzbowej i Scenę Studio. Przy okazji zapoznaliśmy się z historią teatru, który w tym roku świętuje swoje 260. urodziny.

Wyjazd do Teatru Narodowego był bardzo udany i dostarczył wszystkim wielu cennych doświadczeń, ponieważ mogliśmy poznać jego pracę „od kuchni”. Lekcja pogłębiła naszą miłość do teatru i wzbudziła pragnienie, aby w przyszłości organizować więcej wyjazdów do teatrów na różne spektakle.

Chcemy bardzo serdecznie podziękować Pani Katarzynie Hańć za pomoc w organizacji zajęć oraz Pani Agnieszce Leśniak za poprowadzenie lekcji. Dziękujemy za pasję, którą się Panie z nami podzieliły.

Nie sposób nie wspomnieć, że zarówno Panie jak i nasz kierowca, zwrócili uwagę na wysoką kulturę osobistą naszej młodzieży oraz zachowanie "z klasą". Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły podczas lekcji teatralnej w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Strona 1 z 13