Breadcrumbs

KLASYCZNE LICEUM

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie,, Młody Medyk”

 

19 marca br. odbył się Konkurs Wiedzy Medycznej ,,Młody Medyk”, organizowany przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań naukowych i promowanie wiedzy medycznej wśród uczniów.W konkursie wzięło udział 300 uczniów z całego województwa łódzkiego. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klas IIIA KLO: Malwina Plucińska i Paweł Roszkowski. Konkurs polegał na rozwiązywaniu testu składającego się z 4 części, które sprawdzały ogólną wiedzę biologiczną oraz wiedzę akademicką uczniów. Miło nam poinformować, że wśród 10 wyłonionych laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły – Paweł Roszkowski, który zajął 3.miejsce, zdobywając cenne nagrody.

pawel r

Matematyka Moja Pasja

 

W lutym trzech naszych uczniów wzięło udział w finale konkursu „Matematyka Moja Pasja” organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Szymon Kośka z klasy IVa został laureatem tego konkursu – czyli jest jednym z ośmiu najlepszych matematyków w województwie łódzkim.

Natomiast Krzysztof Dąbrowski z klasy IVb i Krzysztof Rożek z klasy IIIa oprócz tytułu finalisty otrzymali jeszcze wyróżnienie.

Chłopcy gratulujemy Wam i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

szymek

Msza święta w drugą niedzielę miesiąca

 

W niedzielę 14 kwietnia społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy Świętej, którą sprawował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Była to III niedziela wielkanocna obchodzona jako Niedziela Biblijna. W homilii ksiądz dyrektor wyjaśnił, że głoszenie Ewangelii nie polega na oskarżaniu ludzi, lecz na dawaniu im nadziei. Często niewłaściwe działania wynikają z niewiedzy człowieka. Słowo Boże nie ma wzbudzać poczucia winy, tylko pokazywać w jaki sposób odpokutować i nawrócić się. Bóg nie zostawia człowieka samego w trudnej sytuacji, lecz poprzez Ewangelię pokazuje sposób na rozwiązanie danego problemu. Jezus podaje nam rękę do wyjścia z grzechu. Jednocześnie Jezus pracuje nad ludzkim umysłem. Oświecił On uczniów, aby mogli zrozumieć Pismo Święte. Wskazówką dla nas jest to, że poprzez poznanie Pisma Świętego przychodzi zrozumienie. Jezus wyjaśnia, że Stary i Nowy Testament objaśniają się nawzajem. W Nowym Testamencie Syn Boży spełnia historię zbawienia, zapowiedzianą w Starym Testamencie. Znajomość Biblii jest konieczna do poznania Jezusa, a to do osiągnięcia zbawienia. W słowach: ,,Dopóki jest głoszona Ewangelia, dopóty jest nadzieja i w Jezusie wszystko jest możliwe” ksiądz dyrektor Piotr Karpiński zachęca do przyjęcia Słowa Bożego. Należy pamiętać również o tym, że nawrócenie zaczyna się od wnętrza człowieka. Najpierw powinno się nawrócić w sercu, a czyny powinny być tego zewnętrznym odbiciem.

O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod przewodnictwem pani Marianny Rzeszotarskiej, a czytania, psalm oraz modlitwę powszechną przygotowała klasa II A.

Finaliści Olimpiady Teologii Katolickiej

 

W dniach 4-6 kwietnia br. w Radomiu odbył się etap centralny Olimpiady Teologii Katolickiej. Klasyczne Liceum reprezentowało w nim dwoje uczniów: Ola Rosińska (klasa IA) i Maciej Oziębło(klasa IA). Znaleźli się oni wśród 120 uczniów z całej Polski, którzy po zmaganiach szkolnych i diecezjalnych awansowali do etapu ogólnopolskiego. Mamy zaszczyt poinformować, że długa i intensywna praca zaowocowała uzyskaniem przez obojga naszychuczniów tytułu finalisty. Serdecznie gratulujemy!

Nasz finalista w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

 

W weekend 6-7 kwietnia odbył się finał 65. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w którym naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III B Michał Dudek. W etapie centralnym wystartowało 115 uczestników z całej Polski. Michał znalazł się po etapie pisemnym w gronie około 70 osób, które wywalczyły sobie tytuł finalisty Olimpiady. Jest to ogromne osiągnięcie, gdyż Olimpiada uważana jest za jedną z najtrudniejszych. Tytuł finalisty zapewnia indeks na wybrane kierunki studiów oraz wynik 100% na egzaminie maturalnym z wiedzy o społeczeństwie.

Wielkie gratulacje dla Michała!

michal dudek

Finalistka Olimpiady Wiedzy Historycznej

 

We wtorek 26 marca odbył się finał IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej. Z ogromną radością informujemy, że uczennica klasy IVB Liceum Zuzanna Łukasik uzyskała tytuł finalistki. Gwarantuje jej to 100% wynik na maturze z historii, a co za tym idzie, przyjęcie bez postępowania kwalifikacyjnego na wybrane uczelnie. Gratulujemy!

zuza final

Rekolekcje wielkopostne w Klasycznym Liceum

 

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży naszej szkoły odbywały się w dniach 25-27 marca i prowadził je ksiądz Kamil Falkowski, duszpasterz młodzieży z Warszawy. Rekolekcje przebiegały pod hasłem: „Zarzuć chociaż wędkę”. Każdy dzieńrozpoczynał się od śpiewu chóru, wezwania Ducha Świętego, wspólnej modlitwa i katechezy. Myślą przewodnią tych spotkań był fragment Ewangelii wg św. Łukasza, w której Chrystus pragnie, aby Szymon mu zaufał, włożył trochę wysiłku i wypłynął ponownie na połów, mimo że wcześniej nic nie złowił. Skutkiem tego działania było złowienie mnóstwa ryb. Rekolekcjonista chciał w ten sposób pokazać, jak ważne jest zaufanie Jezusowi, ale i nasz wysiłek, aby zrealizować marzenia, a także być blisko Boga. Aby to nam uświadomić, ksiądz rekolekcjonista sięgał po różne środki: piosenki raperów, fragmenty filmów i reklam oraz doświadczenia.

Drugiego dnia odbyły się także warsztaty, które dotyczyły Kościoła i tego, jak młodzież go postrzega. W tym czasie uczniowie zapisywali pytania, na które ksiądz Falkowski odpowiadał wtrakcie spotkań. Tego dnia naukę rekolekcyjną mieli także nauczyciele, w czasie której ksiądz rekolekcjonista podkreślił, że nauczyciel to świadek Chrystusa,dlatego powinien prowadzić swoich uczniów i być dla nich przykładem.

Ostatni dzień rekolekcji poświęcony był definicji grzechu i spowiedzi świętej, dzięki której można zbudować trwałą relację z Jezusem, zanurzyć się w Nim jak gąbka w wodzie, do czego niezbędna jest modlitwa jako rozmowa z Bogiem-dobrym przyjacielem, bo człowiek dzięki temu na pewno przezwycięży swoje kryzysy. Zwieńczeniem tego dnia była Msza święta, a przed nią godzinna adoracja – osobiste spotkanie z Jezusem, w czasie której odbywała się również spowiedź. Podczas kazania ksiądz Kamil Falkowski pokazał dwie postawy grzeszników: Szymona Piotra oraz Judasza. Zrobił to po to, abyśmy sami wybrali, czy żałujemy za grzechy i chcemy się poprawić jak Szymon, czyli wypłynąć na głębię, pozwolić zaowocować temu, co sprawiła Ewangelia, czy zapominamy o wielkim miłosierdziu Boga i trwamy w naszych grzechach jak Judasz.Zwieńczeniem Mszy świętej były podziękowania uczniów. Głos zabrał także ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, który podziękował obojgurekolekcjonistom, chórowi pod batutą p. Marianny Rzeszotarskiej, wszystkim za wspólną modlitwę i życzył Wesołych Świąt, dobrego odpoczynku i przeżywania pięknego czasu Zmartwychwstania Jezusa.

 

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

 

W sobotę 27marca grupa maturzystów klas czwartych liceum wraz z wychowawcami, ks. Kamilem Gocem oraz z Panią Ewą Domagałą, udała się na tradycyjną pielgrzymkę diecezjalną, która odbyła się na Jasnej Górze przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Każdy z nas modlił się za siebie i za swoich kolegów, aby jak najlepiej wypaść na egzaminie maturalnym. Prosiliśmy również o wskazanie nam właściwej drogi życiowej, dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę Najświętszej Marii Panny. Maturzyści uczestniczyli w drodze krzyżowej, konferencji, mszy świętej a także w akcie zawierzenia Matce Bożej.Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale jednocześnie przekonani, że wiele tego dnia zyskaliśmy łaski i spokoju dotyczącej naszej przyszłości. Teraz czas na maturę, o której wyniki już się nie martwimy.


Pamiętamy o najuboższych

 

W tym roku wielkopostna akcja charytatywna, uwrażliwiająca młodych ludzi potrzeby drugiego człowieka, odbywała się i w szkole, i w markecie Carrefour. W obu miejscach zbiórka dotyczyła żywności długoterminowej. W szkole trwała dwa tygodnie i włączyli się w nią uczniowie obu szkół – podstawowej i liceum. Natomiast w sobotę 15 marca w markecie Carrefour uczniowie z naszego wolontariatu wzięli udział w zbiórce żywności dla Fundacji „Niebo otwarte”. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem zachęcała kupujących do podzielenia się z potrzebującymi. Z zebranych artykułów będą przygotowane paczki świąteczne dla podopiecznych fundacji. Dziękujemy naszej młodzieży, która włączyła się w tę pomoc.

Debata oksfordzka 2024

 

Tradycją Klasycznego Liceum jest, że w pierwszym dniu wiosny, 21 marca odbywa się debata oksfordzka, w której biorą udział uczniowie klas trzecich liceum. W tym roku tematem debaty były proponowane przez minister edukacji zmiany w szkole.

Drużyny wymieniły swoje tezy i argumenty w trzech rundach. Drużyna klasy IIIBw składzie: Michał Dudek, Michał Rapacki i Dawid Cieślak, twierdziła, że zmiany są konieczne we wszystkich obszarach działania. Stanowisko przeciwne, że zmiany są niekorzystne i przeprowadzone zbyt szybko i chaotycznie, prezentowali uczniowie klasy IIIA w składzie: Paweł Roszkowski, Bartosz Kaba i Karol Strojek. Debatę prowadził uczeń klasy maturalnej Julian Krucki.

Dyskusja podzielona została na trzy obszary:

1/ tzw. „odchudzenie” podstaw programowych,

2/ wprowadzenie zakazu prac domowych,

3/ korzystanie podczas lekcji z telefonów i tabletów zamiast tradycyjnych podręczników.

Obie grupy zaprezentowały przygotowane przez siebie argumenty, a następnie odpowiadały na pytania rywali oraz prowadzącego debatę. Dyskusja była bardzo ciekawa pod względem merytorycznym, uporządkowana i zwarta pod względem czasowym. Dyskutantom udało się zainteresować tematem uczniów i nauczycieli obecnych na sali.

Debatę podsumował ks. dyrektor Piotr Karpiński, który stwierdził, że uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z publiczną prezentacją swoich stanowisk, co nie jest łatwe szczególnie dla młodych ludzi w tym wieku. Nad przebiegiem debaty czuwało jury w składzie: Agnieszka Kuśmierczyk, Emilia Pomarańska i Piotr Wójcik. Choć obie drużyny prezentowały wyrównany poziom debatę zwyciężyła klasa IIIA, o czym przesądziły szczegóły, a zwłaszcza to, że wszyscy członkowie grupy starali się zabrać głos.

Dzień dobrych obyczajów

 

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny, czyli czwartek 21 marca przywitaliśmy Dniem Dobrych Obyczajów, pod hasłem:Savoir vivre w szkole, w rodzinie i na co dzień. Impreza miała miejsce w auli szkolnej, gdzie zebrali się uczniowie klas VII -VIII Szkoły Podstawowej oraz I-III Klasycznego Liceum.

O godzinie 8.05 uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami, aby opracować Szkolny Kodeks Dobrych Manier. Później nastąpiły zmagania w różnych konkursach i quizach dotyczących znajomości zasad savoir-vivre’u. Między konkursami i przed wyłonieniem zwycięzców głos zabierał p. Tomasz Sydor, który przedstawiał ciekawostki na temat mody, obyczajów, posiłków i zachowania w różnych epokach począwszy od starożytności, a skończywszy na czasach współczesnych. Uczniowie starali się jak najlepiej zaprezentować swoją klasę, wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem, dlatego komisja oceniająca zmagania miała niełatwe zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Jury Dnia Dobrych Obyczajów w składzie: p. Marianna Rzeszotarska, p. Beata Zawadzka i ks. Kamil Goc, zdecydowała, że najlepiej zasady savoir-vivre’u zna klasa IIA KLO, 2. miejsce przypadło kl. IIB KLO, a 3. – klasie 7A SP. Wszystkie nagrodzone klasy otrzymały bony pieniężne z rąk księdza dyrektora Piotra Karpińskiego jako dofinansowanie do wspólnego wyjścia. Na koniec głos zabrał ksiądz dyrektor, który podziękował wszystkim, pogratulował wyróżnionym klasom, wyraził nadzieję, że zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w codziennym życiu, do czego zachęcał, sięgając po anegdoty i zwyczaje z innych krajów, np. Francji.

Klasyczne LO na XIX Targach Kariery "Szkoła dla ósmoklasisty

We wtorek 19 marca Klasyczne Liceum zaprezentowało swoją ofertę edukacyjną na XIX Targach Kariery „Szkoła dla ósmoklasisty”. Nasi uczniowie odpowiadali na liczne pytania młodzieży zainteresowanej wyborem naszej szkoły. Cieszymy się z tak dużego zainteresowania i jednocześnie zapraszamy wszystkich na Dzień Otwarty naszej szkoły, który odbędzie się w piątek, 19 kwietnia 2024 r. w godzinach 16:30 – 19:00. Będzie można porozmawiać z naszymi uczniami oraz nauczycielami, zwiedzić szkołę i poczuć jej unikatową atmosferę.

Tytuł finalisty w Olimpiadzie Matematycznej

 

Z ogromną radością infomujemy, że uczeń klasy IVb Klasycznego Liceum Krzysztof Dąbrowski uzyskał tytuł finalisty 75. Olimpiady Matematycznej. Tytuł nie tylko daje 100% wynik na maturze z matematyki, ale także uprawnia do przyjęcia na wiele uczelni bez postępowania kwalifikacyjnego.

To ogromne osiągnięcie Krzysztofa, jego nauczyciela i całej szkoły. Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i życzymy powodzenia w zawodach centralnych.

krzysiek mat

Nasi uczniowie w centralnym etapie Olimpiady Wiedzy Historycznej

 

Z radością informujemy, że uczniowie Klasycznego Liceum: Zuzanna Łukasik z klasy IVB i Kacper Matuszewski z klasy IIA awansowali do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy Historycznej. Finał Olimpiady odbędzie się 26 marca na Zamku w Golubiu Dobrzyniu.

Życzymy powodzenia!

hist zuza kacper

Sukces naszej uczennicy w Olimpiadzie Filozoficznej

 

Z radością informujemy, że Katarzyna Piechota,uczennica klasy IIC Klasycznego Liceum wywalczyła awans do etapu centralnego XXXVI Olimpiady Filozoficznej. Oznacza to, że osiągnęła tytuł finalisty i już ma 100% na maturze z tego przedmiotu.

Olimpiada Filozoficzna składa się z trzech etapów. Etap szkolny to napisanie pracy pisemnej, etap okręgowy to pisanie eseju filozoficznego oraz rozwiązanie testu. Na etapie centralnym jest obrona pracy przed komisją oraz analiza tekstu filozoficznego.

Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy sukcesów na etapie centralnym, który odbędzie się 6 kwietnia br. w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

piechota

Sukcesy olimpijskie naszej uczennicy

 

W dniach 2-12 marca br.odbyły się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Erzurum w Turcji, w których bardzo udany występ odnotowała nasza licealistka Zuzanna Łukasik. Zawodniczka Klubu Szachowego Piątka Skierniewice przywiozła z Turcji aż 3 medale olimpijskie, w tym 1 złoty i 2 srebrne.

Zuzia przygodę z szachami zaczęła już w wieku 3 lat, trafiając na niezwykłych mentorów na swojej sportowej ścieżce. 28 lutego br. odebrała nominację do reprezentowania kraju na XX Igrzyskach Olimpijskich z rąk wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa. Młoda szachistka po raz pierwszy brała udział w Igrzyskach Olimpijskich, a jej debiut zakończył się ogromnym sukcesem.

Zuzia Łukasik pierwszy medal olimpijski zdobyła 3 marca, zajmując 2. miejsce w turnieju indywidualnym „Szachy Błyskawiczne Kobiet”. W dniu 5 marca zawodniczka zdobyła złoty medal wraz z drużyną mieszaną w kategorii szachów szybkich. Ostatni, najmniej spodziewany srebrny medal zdobyła 12 marca po ciężkich rozgrywkach w szachach klasycznych w kategorii drużyny kobiecej.

Medale dla Zuzi na Igrzyskach to spełnienie jej marzeń i osiągnięcie założonego celu życiowego. Szachy to nie tylko pasja, ale nieodłączny element jej życia. To sposób na codzienne pokonywanie własnych słabości i mówienie sobie, że stać mnie na więcej. Serdecznie gratulujemy!

 

Wycieczka do Londynu i Oksfordu

 

W dniach 3-8 marca br. uczniowie Klasycznego Liceum udali się na pełną niezapomnianych momentów wycieczkę do Londynu i Oksfordu.

Po przyjeździe do Londynu rozpoczęliśmy zwiedzaniedzielnicy Westminster, gdzie mieliśmy okazję podziwiać Brytyjski Parlament oraz słynną wieżę zegarową z Big Benem. Następnie udaliśmy się do Opactwa Westminster, aby zgłębić historię i architekturę tego niezwykłego miejsca. Nasza trasa prowadziła przez dzielnicę rządową do placu Trafalgar, a tuż obok w Galerii Narodowej, podziwialiśmy m.in. słynne „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. WMuzeum Historii Naturalnej mieliśmy niepowtarzalną okazję do zgłębienia tajemnic naszego świata od dinozaurów po skarby oceanów oraz do odkrywania nauki w interesujący i przystępny sposób.

Drugiego dnia wybraliśmy się do Oksfordu, gdzie czekały nas niezwykłe zabytki i atmosfera studenckiego miasta. Spacerując uliczkami historycznego centrum uniwersyteckiego odkrywaliśmy kolejne skarby, takie jak biblioteka Bodleian, kościół uniwersytecki oraz teatr Sheldonian. Zwiedzanie zakończyliśmy w kolegium Christ Church z przepiękną katedrą.

Kolejny dzień był pełen uroku londyńskich ulic i zabytków. Rozpoczęliśmy od Pałacu Buckingham oraz spaceru przez Park St. James, Plac Piccadilly, dzielniceMayfair,Soho, Chinatown czy Covent Garden. Atrakcją na zakończenie dnia była wizyta w muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Mogliśmy tam spotkać się twarzą w twarz z wizerunkami największych sław światowego kina, muzyki, polityki i sportu.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy pod Tower of London, niespiesznie przeszliśmy przez Tower Bridge do dzielnicy Southbankgdzie spacerując podziwialiśmy teatr The Globe, galerię Tate Modern oraz przepiękny widok na wieżowce w centrum, mostem milenijnym trafiliśmy do imponującej Katedry św. Pawła i wróciliśmy na obiad na Borough Market.Pożegnaliśmy Londyn z wysokości udając się na półgodzinną przejażdżkę wagonikami London Eye i niewiele dłuższy rejs po Tamizie.

Wycieczka była intensywna, pełna emocji i niezapomnianych chwil. Przejechaliśmy ponad 3 tysiące kilometrów i zrobiliśmy pieszo prawie 100 tysięcy kroków.Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i chęć poznawania nowych miejsc i kultur. Mamy nadzieję, że te wspomnienia zostaną z nami na długo.

Wielki sukces naszego ucznia

 

Z radością informujemy, że uczeń Klasycznego LO Jarosław Jankiewicz Delgado zdobył dwie nagrody w tegorocznym plebiscycie Dziennika Łódzkiego na sportowca roku w powiecie skierniewickim i województwie łódzkim. Podczas uroczystej gali w Łodzi Jarek został nagrodzony za zajecie pierwszego miejsca jako sportowiec roku Skierniewic i powiatu skierniewickiego 2023 oraz drugiego miejsca jako sportowiec roku województwa łódzkiego 2023.

Gratulacje!

Msza święta w drugą niedzielę miesiąca

10 marca, w drugą niedzielę miesiąca, odbyła się Msza święta szkolna, sprawowana przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Jednocześnie była to czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, czyli radości. Tego też dnia rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach.

Rekolekcjonista w homilii odniósł się do słów Ewangelii: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. To zdanie można uznać za streszczenie całego nauczania Chrystusa. Słowo świat ma przynajmniej dwa znaczenia: świat stworzony przez Boga, który jest dobry, piękny ale także słowo świat ma drugie pejoratywne znaczenie, świat który odwrócił się od Boga. Jeżeli Bóg umiłował świat to w obu tych znaczeniach. Bóg nie posłał swego Syna by świat potępił, ale po to byświat został przez Niego zbawiony. Ksiądz rekolekcjonista zachęca do medytacji Słowa Bożego, bo tylko wtedy to Słowo wyda owoc, będzie naszym pokarmem.

Liturgię ubogacił śpiew chóru szkolnego pod przewodnictwem Pani Marianny Rzeszotarskiej, a czytania i modlitwę powszechną przygotowała klasa I A KLO.

Awans naszego ucznia w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej

jedrzej

W styczniu uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego, który odbędzie się w kwietniu zakwalifikował się uczeń klasy IVB KLO Jędrzej Łukaszewicz. Życzymy dalszych sukcesów.

Strona 1 z 9