Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Klasa szachowo-matematyczna w Szkole Podstawowej

Szanowni Państwo,

Od dwudziestu lat nasza szkoła przygotowuje z sukcesem uczniów do matury i studiów wyższych w kraju i za granicą. Nasze doświadczenie pozwala nam spojrzeć nieco szerzej na potrzeby uczniów, a także na wymagania, jakie pod adresem młodego człowieka stawia dziś rynek pracy.

Współczesny świat to w coraz większym stopniu świat cyfrowy, technologiczny, wykorzystujący dane ilościowe. Coraz więcej naszych absolwentów wybiera ścisłe kierunki studiów, w których kluczową rolę odgrywa matematyka. Niestety, matematyki na najwyższym poziomie nie da się nauczyć w ciągu kilku lat liceum. Myślenie matematyczne i strategiczne kształtuje się od najmłodszych lat, a braki z zakresu szkoły podstawowej są często nie do nadrobienia.

Biorąc to pod uwagę proponujemy od roku 2018/2019 kształcenie w Szkole Podstawowej w specjalnej klasie szachowo-matematycznej. Program takiej edukacji będzie obejmował:

- w klasach I-III zajęcia szachowe w wymiarze 3 godzin tygodniowo

- w klasach IV-VIII zwiększoną ilość godzin i  poszerzony program nauczania matematyki

- w klasach IV-VIII naukę programowania komputerowego

- w klasach IV-VIII kontynuacja zajęć szachowych dla chętnych w ramach koła szachowego – przygotowanie do zawodów.

Zapraszamy do skorzystania z tej unikatowej oferty. Zapisy do klasy pierwszej o profilu szachowo-matematycznym w sekretariacie Szkoły Podstawowej.

Warsztaty z drukarką 3D

W poniedziałek 15 stycznia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach kreatywno-edukacyjnych z drukarką 3D, przeprowadzonych w naszej szkole przez Centrum Edukacji ModraSova. Zajęcia miały pobudzić fantazję i zmysły, a także rozwinąć zdolności manualne i kreatywne myślenie uczestników. Okazały się niesamowitą przygodą i twórczą podróżą po krainie wyobraźni przestrzennej. Instruktor Maciej Kopczyński wyjaśnił dzieciom zasady działania Doodlera, ręcznej drukarki 3D, a następnie mali kreatorzy z zapałem wzięli się do pracy. Każdy otrzymał urządzenia i akcesoria niezbędne do „przeniesienia się w trzeci wymiar”, by nadać swojej wyobraźni realne kształty. Dzieci przygotowały ramki do zdjęć, breloczki, kotki i pieski, helikoptery, ozdoby do włosów, okulary. Wielu uczniów postanowiło przekazać własnoręcznie wykonane przedmioty jako prezent dla Babci i Dziadka z okazji zbliżającego się ich święta, inni zamierzają udekorować nimi swoje pokoje, by przypominały o wspaniałej zabawie i gigantycznej wyobraźni drzemiącej w każdym z nas.

Spektakl dla dzieci „Kopciuszek” w Teatrze Dramatycznym w Płocku

W piątek 12 stycznia uczniowie klas I-II naszej Szkoły Podstawowej wyjechali na wycieczkę do Płocka, do Teatru Dramatycznego na przedstawienie „ Kopciuszek”. Jest to historia księcia, który całe dnie spędzał grając na swoim smartfonie. Król nie wiedział, co zrobić. Dwoił się i troił, żeby go czymś zainteresować. Wymyślił więc, że poszuka mu żony. Wydał bal, na który zaprosił wszystkie panny z całego królestwa. Zapomniał tylko o jednej biednej dziewczynie, zwanej Kopciuszkiem...

Po przedstawieniu udaliśmy się na warsztaty naukowe do „Zakątka odkrywców”. Zajęcie te umożliwiły dzieciom obcowanie z niezwykłym światem barw. Uczniowie własnoręcznie wykonali kredki, które zaskakują nie tylko żywymi kolorami, ale także pięknymi zapachami! Spotkanie urozmaicił pokaz „Zaczarowanego Ołówka”.

Wycieczka „zerówki” do MZK

W piątek 12 stycznia klasa „0” wybrała się na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Skierniewicach. Specjalnie tylko po nas przyjechał bus, którym pojechaliśmy do siedziby MZK na spotkanie z prezesem, panem Winicjuszem Nowakiem. Oczywiście autobusem komunikacji miejskiej nie jeździ się „na gapę”. Dziadek Toli, pan Marian Bełc, zadbał, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Po dotarciu na miejsce dzieci miały możliwość zobaczenia różnych typów autobusów i busów wycieczkowych, miejskich oraz specjalnego przeznaczenia, np. do przewożenia osób niepełnosprawnych. Dzieci już wybrały sobie busik, którym chciałyby wybrać się na czerwcową wycieczkę. Oczywiście był to super nowoczesny bus z telewizorem. Dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie po Skierniewicach będzie jeździło dziesięć nowych autobusów. Wiemy już, jaka będzie szata graficzna najnowszych rozkładów jazdy. Wiemy też, jak wygląda warsztat, gdzie naprawia się autobusy. Obejrzeliśmy pokój kierowców, w którym spędzają swoje przerwy pomiędzy kursami. Gwoździem programu była oczywiście rozmowa z panem prezesem, który namawiał dziewczynki, aby w przyszłości zrobiły prawo jazdy na autobusy, gdyż w MZK, jako kierowca, pracuje tylko jedna kobieta. Pan Winicjusz Nowak przygotował dla dzieci poczęstunek w swoim gabinecie oraz wręczył dzieciom upominki. Dziękujemy serdecznie za wspaniałe i ciepłe przyjęcie.

Lekcja pokazowa „Cała Polska Myje Ręce”

W poniedziałek 8 stycznia uczniowie klas 0-III uczestniczyli w lekcji pokazowej prawidłowego mycia rąk, którą przeprowadziła w naszej szkole pani Karolina Ołtarzewska, koordynator kampanii społecznej „Cała Polska Myje Ręce”, działającej przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Lekcja pokazowa składała się z dwóch części. Pierwsza część była teoretyczna i miała za zadanie uświadomić dzieciom potrzebę prawidłowego mycia rąk. Druga część miała charakter praktyczny. Dzieci odpowiadały na pytania koordynatora oraz poprawnie myły ręce zgodnie z instrukcją WHO.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kolorowankę, krzyżówkę, „wlepkę przypominajkę” oraz dyplom posiadacza czystych rąk.

Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Deutschfreund”

Miło nam poinformować, iż uczniowie Klasycznego Liceum i Gimnazjum odnieśli znaczący sukces w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutschfreund”.
Barbara Błaszczak (klasa III B Liceum) zajmując 2. miejsce w województwie łódzkim i 6. miejsce w kraju uzyskała tytuł laureata, otrzymała dyplom uznania oraz nagrodę rzeczową w postaci bonu o wartości 250 zł do księgarni Gandalf.com.pl.
Pozostałe wyniki kształtowały się w następujący sposób:

Liceum


w woj. łódzkim
Chełpińska Michalina I A 2
Stanowska Martyna I B 3
Stanowska Patrycja I B 5
Przybysz Lidia III B 14
Winciorek Aleksandra II B 14
 
Gimnazjum

w woj. łódzkim
Malka Aleksandra II E 2
Ozimek Mikołaj III D 9
Jaros Weronika II E 10

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Serdecznie gratulujemy!

Wojewódzki Konkurs z Matematyki dla Szkół Podstawowych

We wtorek 28 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.

Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego z naszej szkoły zakwalifikował się Piotr Chudzio, uczeń klasy VIIc. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kolędowanie z seniorami

W czwartek 4 stycznia uczniowie „zerówki” zaprosili na wspólne kolędowanie panie z Klubu Seniora „Zacisze”. Paniom towarzyszył pan Edward, który grał na pianinie, natomiast nasza uczennica, Weronika Michalczyk, akompaniowała nam na skrzypcach.

Tego dnia nie ograniczyliśmy się tylko do śpiewania. Seniorzy opowiadali, jak to w czasach ich dzieciństwa spędzano Święta Bożego Narodzenia. Dzieci również opowiadały o swoich tegorocznych świętach i o tym, co podarował im święty Mikołaj.

W czasie naszego kolędowania towarzyszył nam pan Łukasz Saptura, redaktor z Radia RSC, który przygotowuje reportaż o kultywowaniu więzów między pokoleniami. Istnienie pokoleń niewątpliwie sprawia, że w społeczeństwie dokonuje się stała wymiana wartości poprzez wprowadzanie nowych i pielęgnowaniu starych elementów naszej  kultury.

Na koniec spotkania panie dały dzieciom słodkie upominki, a pan redaktor przeprowadził wywiad z dziećmi, w czasie którego uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami ze spotkania. My natomiast dziękując naszym gościom za spotkanie, zaśpiewaliśmy „100 lat”, na co panie odśpiewały nam „100 lat to za mało”. Tym sposobem życzyliśmy sobie tysiąca lat życia w zdrowiu i radości.

Konkurs "Anioły są wśród nas"

W piątek 22 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyło się w Szkole Podstawowej rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Anioły są wśród nas”. Konkurs podzielony był na dwie kategorie.

I kategoria, uczniowie z klas 0-III zaprezentowali „Anioły Rodzinne”, które stanowiły wspólną pracę ucznia i jego rodziców.

II kategoria, uczniowie z klas IV-VII wykonali samodzielne prace „To mój Anioł”. Wystawę prac zorganizowano na holu głównym SP.

Oto lista zwycięzców:

Kategoria I (klasy 0-III)

I miejsce     Jan Frączkiewicz

II miejsce    Malwina Jackowska

III miejsce   Julia Jacak

Wyróżnienia: Alicja Zawadzka, Karolina Zrobek, Zuzanna Rykała.

Kategoria II (klasy IV-VII)

I miejsce     Alicja Kopczyńska

II miejsce    Natalia Rembielak

III miejsce   Michalina Prokopczyk

Wyróżnienia: Krzysztof Dąbrowski, Szymon Kośka, Miłosz Barański.

Po wręczeniu nagród każda klasa zaśpiewała przygotowaną wcześniej kolędę lub pastorałkę. Był to wspaniały czas, aby wspólnie cieszyć się z przyjścia Jezusa na świat i zdać sobie sprawę, że Bóg narodził się w każdym człowieku.

Uroczysty wieczór wigilijny, czyli „daj się kształtować Miłości”

Tradycją naszej szkoły są wieczory wigilijne, na których zbiera się nie tylko społeczność szkolna, ale także rodzice, dziadkowie i przyjaciele naszych uczniów i nauczycieli. Jak co roku uroczysty wieczór wigilijny uświetnił swoją obecnością Biskup Andrzej Franciszek Dziuba.

Tegoroczne spotkanie opłatkowe, które odbyło się w czwartek 21 grudnia, miało wyjątkowy charakter. Cała społeczność Klasyka wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzała adaptację sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”, opowiadającą o Adamie Chmielowskim – Świętym Bracie Albercie, a to za sprawą kończącego się Roku 2017, który obchodzony był w Polsce jako Rok Brata Alberta.

Sztuka Wojtyły, będąca niezwykle głęboką medytacją filozoficzną, ukazuje wewnętrzne zmagania człowieka stojącego między wyborem drogi życia jako artysty i powołaniem brata zakonnego. To przetwarzanie własnego ja, dojrzewanie do podjęcia decyzji o służbie drugiemu człowiekowi zostało pokazane z zastosowaniem różnych środków – gry aktorskiej, filmu, muzyki i sztuki. W sztuce znajdziemy spór o sztukę, trud zmagania się ze sobą i odkrywania swojego powołania, a także zmaganie się z ideologią, która chce rozwiązać kwestię ubogich na drodze buntu i rewolucji. Adam Chmielowski usłyszał jednak w spowiedzi słowa, które nadały kierunek jego życiu: „daj się kształtować Miłości”. Na końcu zaś mówi: „Wybrałem większą wolność”. Sztuka Wojtyły i postać Brata Alberta wprowadziły nas w duchowy klimat Bożego Narodzenia, kiedy to w centrum staje Bóg ukryty w drugim człowieku.

Adaptację dzieła Karola Wojtyły przygotowały panie: Anna Chęcielewska, Anna Kłosińska i Agnieszka Kuśmierczyk. W poszczególne role wcielili się następujący uczniowie:

Mikołaj Zakrzewski i Maciej Bieryt - Adam / Brat Albert

Karol Budziński - malarz Lucjan

Natalia Bielenin - Helena

Mikołaj Lewicki - malarz Stanisław

Aleksandra Winciorek - tamten (inteligencja)

Maciej Chęcielewski - jeden z braci

Julia Bugalska - Marynia, siostra Adama

Jan Napiórkowski - malarz Jerzy

Maciej Piwowarczyk - malarz Max

Kacper Słodki - nieznajomy

Tomasz Kamiński - ksiądz spowiednik

Mateusz Winciorek - jeden z braci

Jakub Kanicki - jeden z braci

Mikołaj Antosik - jeden z braci

Jan Wach - jeden z braci

Michał Heleski - głos

Wszystkim składamy gratulacje za stworzenie niepowtarzalnych kreacji aktorskich. Oprócz aktorów wzięło udział duże grono statystów. Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem Mateusza Jarosa i Katarzyny Nowak za montaż filmów i pomoc techniczną, a także wszystkich, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do powstania tej sztuki.

Po spektaklu ksiądz dyrektor Piotr Karpiński podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wieczoru, szczególnie aktorom i statystom. Następnie ksiądz dyrektor złożył życzenia, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dały odczuć nam bliskość człowieka i Boga oraz abyśmy, nawiązując do słów wypowiedzianych w jednej ze scen, „dawali się kształtować Miłości”.

Ksiądz Biskup Andrzej F. Dziuba w swoim słowie wyraził nadzieję, że obejrzana sztuka uwrażliwi jej odbiorców do dostrzegania w innych braci naszego Boga. Podziękował artystom za próbę pokazania wyjątkowości każdej postaci. Ksiądz Biskup przekazał szkole w darze artystyczną fotografię Jana Pawła II jako pamiątkę tego niezwykłego wieczoru. 

Następnie wysłuchaliśmy Ewangelii o Narodzeniu Jezusa, zaśpiewaliśmy kolędę, a po pobłogosławieniu opłatków przez Księdza Biskupa wszyscy obecni przez długi czas składali sobie życzenia. Serdecznościom i radości z bycia razem nie było końca.

Warsztaty kulinarne klas V

W czwartek 21 grudnia uczniowie klas V uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Karczmie Bednarskiej. Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia dzieciom symboli i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Następnie gospodyni karczmy opowiedziała o tradycyjnych potrawach wigilijnych. Po krótkiej rozmowie, podczas której piątoklasiści opowiedzieli o świętach w swoich domach, wszyscy zabrali się do pracy. Pierwszym zadaniem, przed którym dzieci stanęły było przygotowanie ciasta na ciasteczka i pierniczki. Później robiły śledzie w śmietanie i gotowały czerwony barszcz oraz ciasto i farsz na uszka i pierogi. Kiedy przysmaki się gotowały, uczniowie pokroili warzywa na sałatkę i zrobili łazanki z makiem. Przed przygotowaniem stołów do wspólnego posiłku dzieci udekorowały upieczone wcześniej pierniki. Nim zasiadły do posiłku, wysłuchały krótkiego wykładu na temat właściwego zachowania się przy stole. Dowiedziały się w jakiej kolejności goście powinni zajmować miejsca przy stole, od czego należy zacząć wigilijną wieczerzę i czego symbolem jest 12 postnych potraw.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni mogąc samodzielnie przygotować świąteczne przysmaki. Obiecali pomóc rodzicom w kuchni, pamiętając jednak, że Boże Narodzenie to „święta ducha, a nie brzucha”.

Uczniowie klas pierwszych wysyłają karty świąteczne

We wtorek 19 grudnia uczniowie z klas pierwszych Szkoły Podstawowej wybrali się do pobliskiego Urzędu Pocztowego, aby wysłać własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami świątecznymi do swoich rodziców. Dzieci samodzielnie nakleiły znaczek na kopertę, a później grzecznie i cierpliwie czekały w kolejce, by wysłać swój list. Wszyscy mają nadzieję, że sprawią swoim rodzicom niespodziankę.

Szkolny konkurs plastyczny „Baw się i bądź bezpieczny”

W poniedziałek 18 grudnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klas 0-III „Baw się i bądź bezpieczny”. Konkurs podsumowywał szkolenia dla najmłodszych uczniów, które były prowadzone przez policjantów i harcerzy. Tematy szkoleń były jednocześnie tematami prac konkursowych.

Zadaniem dzieci było:

- przedstawienie prawidłowych zachowań w kontakcie z nieznanym zwierzęciem – temat pracy: „Bądź bezpieczny w kontakcie z psem”,

- przedstawienie prawidłowych zachowań w sytuacji znalezienia osoby nieprzytomnej, w sytuacji skaleczenia się lub w sytuacji zagrożenia zdrowia – temat pracy: „Pluszowy Ratownik”,

- przedstawienie prawidłowych zachowań dzieci, będących uczestnikami ruchu drogowego – temat pracy „Bezpieczna droga z radami Sponge Boba”.

Oto lista osób nagrodzonych:

I miejsce – Michał Rydzoń Ib

II miejsce – Filip Kulig IIIa

III miejsce – Alicja Zawadzka klasa 0

I wyróżnienie – Jan Byczkowski I b

II wyróżnienie – Dominika Łajko IIIa

III wyróżnienie - Michalina Bury  IIIa

Serdecznie gratulujemy!

Jak pszczoły rozświetliły świat

We wtorek 19 grudnia w Szkole Podstawowej odbyło się już trzecie spotkanie z pszczelarzem. Tym razem temat zajęć brzmiał: „Świece woskowe, czyli jak pszczoły pomogły rozświetlić świat”. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje wosk pszczeli, jakie są jego właściwości i do czego służył ludziom dawniej, a w jakim celu jest wykorzystywany dzisiaj. W ramach warsztatów każdy uczestnik samodzielnie wykonał świecę woskową, którą mógł zabrać do domu.

Nasi młodzi programiści

W dniach 15 i 18 grudnia dla dzieci z zerówki i z klasy II Szkoły Podstawowej odbyły się zajęcia pokazowe z wykorzystaniem kloców LEGO®Education WeDo. Zajęcia poprowadziła pani Edyta Winciorek, mama Jagody i Olafa. Pani Edyta jest programistką. LE WeDo to gotowy do użycia zestaw pozwalający wprowadzić uczniów w świat robotyki. Siła LE leży w wykorzystaniu pozytywnych skojarzeń dzieci z klockami LEGO® do wspierania kreatywności, rozbudzania wyobraźni i zachęcania do nauki programowania.

Dzieci miały możliwość wykorzystywania klocków LEGO® wyposażonych w silniki i czujniki do budowania mini-robotów, a następnie programowania ich do wykonywania sekwencji określonych czynności. Dzieci z klasy „0” miały za zadanie zbudowanie krokodyla, który po wykryciu zbliżającego się obiektu zaczynał kłapać szczęką. Natomiast dzieci z klasy II miały za zadanie zbudować trzy niezależne roboty, a następnie zintegrować ich zadania za pomocą odpowiednich programów. Grupa pierwsza budowała robota piłkarza, grupa druga bramkarza, natomiast grupa trzecia trybuny. Zadaniem robota piłkarza było kopnięcie zbliżającej się piłki do bramki. Robot bramkarz zaprogramowany był w ten sposób, aby nie dopuścić do przedostania się piłki do bramki. Trybuny natomiast, po wykryciu gola miały wydać sekwencje odgłosów na wiwat. To było wspaniałe wejście dzieci w świat programowania i myślenia cybernetycznego.

 

X Skierniewickie Igrzyska Szkół Podstawowych w Pływaniu

12 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w X Skierniewickich Igrzyskach Szkół Podstawowych w Pływaniu, które odbywały się pod patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice.

​W pierwszym bloku zawodów startowali uczniowie urodzeni w roku 2007, 2006 i 2005, natomiast w drugim uczniowie z rocznika 2010, 2009 oraz 2008. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa 54 uczniów. Nasi podopieczni w konkurencjach indywidualnych zdobyli 22 medale, w tym 4 złote, 11 srebrnych i 7 brązowych.

Na najwyższym stopniu podium stanęli:

• Hanna Rudnicka (2007) – 25 m stylem klasycznym

• Kacper Wójt (2007) – 50 m stylem dowolnym

• Roma Łukasiewicz (2007) – 25 m stylem klasycznym

• Natalia Górska (2006) – 50 m stylem grzbietowym

Srebrny medal zdobyli:

• Katarzyna Duda (2010) – 25 m stylem dowolnym z deską

• Michał Caban (2010) – 25 m stylem dowolnym z deską

• Maciej Pokora (2008) – 25 m stylem dowolnym

• Laura Jaskólska (2006) – 50 m stylem dowolnym

• Jakub Sadowniczyk (2006) – 50 m stylem dowolnym

• Alicja Moskwa (2007) – 50m stylem grzbietowym

• Zofia Soska (2006) – 50m stylem grzbietowym

• Maciej Foks (2005) – 50m stylem grzbietowym

• Roksana Zbudniewek (2006) – 25 m stylem klasycznym

• Aleksander Szałwiński (2007) - 25m stylem klasycznym

• Marcel Sokołowski (2005) - 25m stylem klasycznym

Brązowymi medalistami zostali:

• Antoni Banaś (2010) – 25 m stylem dowolnym

• Anna Łazęcka (2006) - 50m stylem grzbietowym

• Weronika Wieteska (2005) - 50m stylem grzbietowym

• Franciszek Śliwa (2006) - 50m stylem grzbietowym

• Maciej Kraczkiewicz (2005) - 50m stylem grzbietowym

• Lena Marcinkowska (2006)– 25 m stylem klasycznym

• Kacper Bizub (2006)– 25 m stylem klasycznym

W konkurencjach zespołowych dziewczęta i chłopcy z rocznika 2007, 2006 i 2005 również wywalczyli II miejsca. Oto składy zwycięskich sztafet :

• Sztafeta dziewcząt: Hanna Rudnicka, Patrycja Moskwa, Alicja Moskwa, Maja Caban, Roma Łukasiewicz, Natalia Górska

• Sztafeta chłopców: Aleksander Szałwiński, Rafał Wieczorek, Maksymilian Kłosiński, Jakub Sadowniczyk, Kacper Bizub, Andrzej Zrobek.

W klasyfikacji generalnej nasza szkoła zdobyła II miejsce. Serdecznie wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Odwiedziny rodziców w „Zerówce”

W ostatnich tygodniach rodzice uczniów klasy „0” bardzo chętnie gościli w naszej klasie.

23 listopada odwiedziła nas pani Agata Walczuk, mama Bartka, która przeczytała dzieciom opowiadanie „Franklin i przyjęcie urodzinowe”. Franklin miał dylemat, czy zaprosić na swoje urodziny wszystkich swoich przyjaciół, czy tylko grupkę wybranych osób. W końcu zdecydował, że zaprosi wszystkich kolegów. Wyprawił skromniejsze przyjęcie, ale za to nikomu nie sprawił przykrości. Tego dnia nasza pani wychowawczyni również obchodziła swoje prawdziwe urodziny i na szczęście nie miała wątpliwości, kogo zaprosić na przyjęcie.

Tydzień później, 30 listopada, odwiedziła nas pani Aneta Bełc, mama Toli. Pani Aneta wprowadziła nas w wakacyjny nastrój i przeczytała opowiadanie „Martynka nad morzem”. Chociaż tego dnia za oknem padał śnieg, my opalaliśmy się w klasie na plażowych ręcznikach i leżakach, słuchając opowiadania o Martynce. Następnie dzieci zamknęły w buteleczkach swoje morskie skarby: piasek, bursztyny i muszle.

7 grudnia odwiedziła nas kolejna mama, pani Kasia Michalczyk, mama Weroniki. Pani Kasia przeczytała nam bajkę o „Dziewczynce z zapałkami”. Potem wspólnie śpiewaliśmy kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, przy akompaniamencie skrzypiec, na których pięknie grała Weronika. Następnie Weronika odpowiedziała nam na wszystkie pytania związane z tym instrumentem oraz z grą na skrzypcach.

14 grudnia pani Paulina Wyszkowska, mama Laury, przeczytała nam bajeczkę „Aniołek w klatce” księdza Mieczysława Malińskiego. Aniołek został porwany przez diabła, aby zostać zabawką dla małych diablątek. Bajka opowiada o zmaganiu się dobra ze złem, o sile modlitwy oraz o tym, jak bardzo nieopłacalne jest odpowiadanie złem za zło.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za wspólnie spędzone chwile i czekamy na kolejnych gości.

Lekcja muzealna uczniów klas III

We wtorek 12 grudnia uczniowie klas trzecich naszej Szkoły Podstawowej wzięli udział w lekcji muzealnej w Łowiczu, w czasie której poznawali tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia. Szczególną radość sprawiło dzieciom własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych.

Będąc w Łowiczu trudno nie odwiedzić pięknie odnowionej Bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, gdzie spoczywa dwunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i Prymasów Polski. Po krótkiej modlitwie i zwiedzaniu Katedry dzieci dowiedziały się również o wizycie św. Jana Pawła II w Łowiczu.

Odwiedziny dziadka górnika

W środę 13 grudnia dzieci z klas 0-III odwiedził pan Antoni Giłka, dziadek naszego kolegi Jasia z klasy drugiej. Pan Antoni jest dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie, a także autorem licznych projektów i dokumentacji hydrogeologicznych oraz opinii i ekspertyz z zakresu hydrogeologii i gospodarki wodnej. Jest również ekspertem geologii w zakresie gospodarki kopalinami pospolitymi.

W trakcie spotkania pan Antoni opowiadał uczniom o rodzajach kopalin oraz o miejscach, gdzie się je wydobywa. Przybliżył też dzieciom postać świętej Barbary. Opowiedział o tradycjach górniczych, odznaczeniach i elementach stroju górniczego. Nasz gość przyszedł w galowym stroju, a także przyniósł wiele ciekawych eksponatów: rzeźbę wykonaną w bryle węgla, figurkę świętej Barbary oraz szpadę górniczą, którą na koniec zajęć pasował dzieci na górników. Dzieci miały również okazję, aby spróbować „kopalnioków”, czyli cukierków smakujących anyżem, miętą, dziurawcem i melisą. Takie cukierki dostają górnicy, aby osłodzić sobie trudną pracę, a także ochronić gardła przed pyłem węglowym. Dzieci podziękowały naszemu gościowi tradycyjnym, górniczym „Szczęść Boże!”

Stroiki i ozdoby świąteczne

Dawno, dawno temu, w przedświątecznym czasie, by rozgonić smutek i szarość, ludzie spotykali się, robili ozdoby, wieńce adwentowe, stroiki, które sprawiały, że w domach i sercach gościła radość z oczekiwanych Świąt. Także uczniowie naszej szkoły wspólnie z gościem, panią Beatą Trochonowicz, przygotowywali takie stroiki. 13 grudnia biblioteka szkolna tętniła pracą młodzieży z klasy VII a, która wykazała się kreatywnością i z przyniesionych materiałów stworzyła przepiękne ozdoby.

Wyniki twórczej pracy zaprezentowano na korytarzu przed biblioteką szkolną.

Strona 1 z 7