Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Wycieczka klas I SP do banku

W czwartek 11 października uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej odwiedzili Bank PKO BP w Skierniewicach. Pierwszaki zostały serdecznie przywitane przez pracowników oraz oprowadzone po budynku banku. Panie udzieliły ogólnych informacji na temat zakresu prac wykonywanych w banku, zapoznały uczniów z pracą kasjera i doradcy bankowego. Na koniec uczniowie odwiedzili gabinet pani dyrektor banku. Każdy z uczniów otrzymał upominek.

XXIII Edycja Czwartków Lekkoatletycznych

14 września rozpoczęła się XXIII Miejska Edycja Skierniewickich Czwartków Lekkoatletycznych. W każdy piątek, począwszy od 14 września rozgrywane zostały zawody lekkoatletyczne dla dzieci urodzonych w roku 2006, 2007, 2008 oraz młodszych. Każdy zawodnik brał udział w jednej konkurencji biegowej mając do wyboru bieg na dystansie 60m, 300m, 600m lub 1000 m oraz w jednej technicznej: skok w dal lub rzut piłeczką palantową.

Nasza szkoła wzięła udział w trzech z czterech jesiennych spotkań. Oto osiągnięcia naszych uczniów:

21 września:

Emilia Woźniak              - III miejsce w biegu na 300 m dziewcząt (2009)

Jakub Sadowniczyk         - II miejsce w biegu na 60 m chłopców (2006),

II miejsce w skoku w dal chłopców(2006)

Jarosław Jankiewicz-Delgado   - II miejsce w biegu na 300 m chłopców (2006)

28 września:

Jakub Sadowniczyk         - I miejsce w biegu na 300 m chłopców(2006)

II miejsce w skoku w dal chłopców(2006)

Jarosław Jankiewicz-Delgado   - I miejsce w biegu na 1000 m chłopców (2006)

5 pażdziernika:

Jakub Sadowniczyk -II miejsce w biegu na 300 m chłopców (2006),

           I miejsce w skoku w dal chłopców(2006)

Jarosław Jankiewicz-Delgado - I miejsce w biegu na 1000 m chłopców (2006)

Kacper Bizub - III miejsce w biegu na 1000 m chłopców (2006)

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w Wiosennej Edycji Czwartków Lekkoatletycznych.

Wiersze Tuwima z seniorami

W piątek 5 października naszą szkołę odwiedzili seniorzy z Klubu Seniora „Ustronie”. Nasi goście przeczytali dzieciom wiersze Juliana Tuwima: „Słoń Trąbalski”, „Lokomotywa”, „Pan Hilary” i „Zosia Samosia”. Uczniowie zerówki i klas pierwszych włączyli się w recytowanie wierszy Tuwima, które są ponadczasowe. Wiersze świetnie połączyły pokolenia i stały się pretekstem do wspólnej zabawy. Na koniec spotkania, w imieniu najmłodszych uczniów naszej szkoły, wręczyliśmy seniorom kwiaty i podziękowania za współpracę w minionym roku szkolnym.

Serdecznie dziękujemy seniorom za spotkanie i za zorganizowanie zakończenia Tygodnia Głośnego Czytania w naszej szkole.

Rodzice czytają dzieciom

We wtorek 25 września odwiedziła nas pani Emilia Pomarańska – mama Pawła – która przeczytała dzieciom bajkę pt. „Niesforne literki” G. Kasdepke. Dzieci wysłuchały opowieści o literkach A, O i T, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone na zajęciach z edukacji polonistycznej. Po wysłuchaniu bajki, dzieci wzięły udział w zabawach z literkami. Był też turniej, w czasie którego dzieci dokonywały analizy podanych wyrazów. Wskazywały miejsce wybranych głosek w podawanych wyrazach. Układały opowieści o literce A z wykorzystaniem kostek opowieściowych.

W środę 3 października mieliśmy kolejnego gościa. Pani Anna Zawadzka – mama Ali – przeczytała nam kolejną lekturę „Franklin i wielka dynia” P. Bourgeois. Zadaniem dzieci było wykonanie farbami plakatów przedstawiających scenkę z wysłuchanej opowieści o Franklinie. Pani Ania specjalnie dla dzieci upiekła ciasto dyniowe. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat tego smacznego i zdrowego warzywa. Okazało się, że z warzyw można nie tylko przyrządzać zupy, ale i wyśmienite słodkości.

W czwartek 4 października gościliśmy w naszej klasie kolejnego rodzica. Mama Franka, pani Agnieszka Marat, przeczytała uczniom kolejną opowieść P. Bourgeois pt. „Franklin i nowa nauczycielka”. W czasie zajęć dzieci zdobyły wiadomości na temat Australii, skąd pochodziła właśnie nowa nauczycielka Franklina – Pani Koala.

Dziękujemy serdecznie rodzicom za wielkie zaangażowanie w Tygodniu Głośnego Czytania!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, urodzonej 29 września 1888 roku, autorki książek dla dzieci i młodzieży, założycielki „Płomyka” i redaktorki „Płomyczka”. Święto ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję, gdyż zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

W wielu bibliotekach całej Polski, w tym także naszej organizowane jest z tej okazji wspólne, głośne czytanie. Jest to doskonała okazja, by uwrażliwiać dzieci na piękno słowa, wzbogacać ich słownictwo, pobudzać wyobraźnię. W tym roku baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Brzydkie kaczątko” uczniom klas pierwszych odczytał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. To historia pisklęcia, które wykluło się i wychowało w kaczej rodzinie i jako inne, większe, brzydsze od żółtych kaczątek, przez długi czas musiało znosić przykre słowa i szyderstwa. Ksiądz Dyrektor zwrócił uwagę na uniwersalny problem – oceniania ludzi przez pryzmat ich wyglądu, niezważanie na zalety, osobowość i wrażliwość drugiej osoby. Wskazał także niewłaściwą postawę wobec takich osób.

Wycieczka do Warszawy: sztuka teatralna i warsztaty matematyczne

W piątek 28 września uczniowie klas piątych SP wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Muzeum Domków dla Lalek, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Na ekspozycji można było podziwiać 120 historycznych domków z wielu krajów świata, szpitale, poczty, szkoły, apteki, sklepiki mięsne, bławatne czy pomieszczenia sakralne. Po obejrzeniu wystawy piątoklasiści wzięli udział w 45-minutowych warsztatach z matematyki. W formie zabawy powtórzyli kilka działów z tego przedmiotu. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Polskim. „Podróże Guliwera” zachwyciły uczniów i wychowawczynie. W przedstawieniu wykorzystano nowoczesne rozwiązania audiowizualne, a doskonała gra aktorska, choreografia i muzyka podkreślały profesjonalizm wykonania. Z pewnością tę wyprawę można uznać za udaną.

 

Integracja najmłodszych uczniów Klasyka

W piątek 28 września uczniowie klasy „0” wraz z opiekunami udali się na wycieczkę integrującą do Sali Zabaw „Puchatek” w Skierniewicach.

Na dzieci czekała moc atrakcji: baseny z piłeczkami, kręte zjeżdżalnie, labirynty, trampolina i wiele innych. Każde dziecko w sali zabaw zażyło ruchu i bawiło się w towarzystwie rówieśników, jak również mogło nawiązać przyjaźnie. Pełni wrażeń, zadowoleni z wyjścia, wróciliśmy do szkoły. 

 

Klasy pierwsze z wizytą w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN”

W piątek 28 września uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej udali się na wycieczkę do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” w Mokrej Prawej. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej wychowanków oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego. Państwo, którzy oprowadzali nas po zakładzie, bardzo dokładnie opowiedzieli o procesie oczyszczania wody oraz pokazali nam jego przebieg. Zobaczyliśmy wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Dzieci zwiedziły również laboratorium i zobaczyły, jak bada się wodę oraz mogły dokonać obserwacji mikroskopowej preparatów z komór osadu czynnego i bakterii wykorzystywanych w biologicznym oczyszczaniu ścieków. Na pamiątkę wszyscy uczniowie otrzymali od pań laborantek odblaski promujące picie skierniewickiej „kranówki”, która w konkursie zorganizowanym z okazji jubileuszu 20-lecia ZWiK „WOD-KAN” i 560-lecia Skierniewic, zyskała nazwę „iSkierka”.

Wycieczka do Wilanowa i Warszawy

W środę 19 września uczniowie klas III i VI b pojechały na wycieczkę do Wilanowa i Warszawy.

Tego dnia uczniowie mieli okazję poznać letnią rezydencję Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Podzieleni na grupy wiekowe wspólnie z przewodnikiem zwiedzali komnaty, bibliotekę, sypialnie – pomieszczenia, w których przebywał sam król ponad 300 lat temu. Panie przewodniczki zapoznawały uczniów z ciekawostkami z życia króla i jego żony Marysieńki. Okazało się, że król był wielbicielem literatury i sztuki – miał w pałacu galerię obrazów, bibliotekę, pomieszczenia zdobiły piękne freski, rzeźby, meble i tkaniny. Przez chwilę jeden z uczniów mógł poczuć się jak XVII-wieczny szlachcic, wkładając żupan i kontusz. Słoneczna, letnia pogoda sprzyjała przechadzce po rozległym ogrodzie otaczającym pałac. Wszyscy zachwycali się fontannami, rzeźbami i roślinnością sadzoną w określonym porządku w tym przepięknym otoczeniu utrzymanym w stylu francuskim.

Kolejnym etapem wycieczki była Telewizja Polska. Uczniowie z zaciekawieniem przechodzili przez liczne korytarze, z zainteresowaniem słuchali ciekawostek związanych z funkcjonowaniem i pracą w telewizji. Zaglądali do pomieszczeń studyjnych. Zwiedzili studio TVP Historia, studio TVP4 oraz programu „Jaka to melodia”. Byli również w telewizyjnym muzeum, w którym obejrzeli kamery, zdjęcia, fragmenty scenografii z programów nagrywanych przed wieloma laty.

Uczestnicy wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Skierniewic.

Wycieczka integracyjna uczniów klas I SP

W poniedziałek 17 września uczniowie klas I a, I b i I c wraz z opiekunami udali się na wycieczkę integrującą do Gospodarstwa Agroturystycznego „Lucja” w Rudzie. Właścicielka, pani Lucja Skarzyńska, przywitała nas bardzo serdecznie. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wysłuchania ciekawych informacji o rezerwacie przyrody „Rawka” oraz „Ruda Chlebacz”, na terenie których położone jest gospodarstwo. Po wstępnym rozeznaniu osady każdy znalazł miejsce dla siebie. Niektórzy spędzali czas grając w piłkę, inni na trampolinie. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba, w trakcie których poznały historię powstawania i pieczenia chleba oraz samodzielnie wykonały własne chlebki. Po ciężkiej pracy gospodarze ugościli nas pysznymi pączkami i świeżo tłoczonymi sokami.

Gdy zregenerowaliśmy siły, ruszyliśmy w drogę do pobliskiej stadniny „Taran”. Po drodze pani Lucja opowiadała dzieciom o roślinach i ziołach rosnących na polach. W stadninie dzieci zobaczyły stajnie, plac do jazdy konnej oraz dowiedziały się ciekawostek na temat koni, np. jak rozpoznać wiek konia, co lubią jeść te zwierzęta oraz jakie są maści koni. Następnie mogły pogłaskać i przytulić się do kucyka „Zuzi”. Po atrakcjach w stajniach nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku i kiełbaskach oraz zabawę na świeżym powietrzu.

Pełni wrażeń, zadowoleni z wyjazdu, wróciliśmy do szkoły. A następnego dnia pani Lucja dostarczyła nam wykonany przez dzieci chleb, który w połączeniu ze świeżym masełkiem i domową konfiturą smakował wyśmienicie na drugie śniadanie.

Najmłodsi uczniowie poznają szkołę

W środę 12 września dzieci z klas pierwszych i zerówki zwiedziły naszą szkołę.

Dowiedziały się, gdzie są najważniejsze pomieszczenia szkolne oraz gdzie jest gabinet Księdza Dyrektora, pani wicedyrektor, biblioteka, aula czy gabinet pani księgowej.

Dzieci poznały imiona i nazwiska najważniejszych osób pracujących w Zespole Szkół im. ks. St. Konarskiego. Z pewnością po takiej wycieczce szkoła przestała wydawać się dzieciom taka duża i nieznana. Teraz nasi nowi uczniowie już wiedzą, że do gabinetu Księdza Dyrektora chodzi się tylko po pochwały, nagrody i cukierki.

Kolejny cykl „Rodzinnych spotkań z lekturą”

W piątek 11 września w klasie IA SP rozpoczęliśmy nowy cykl „Rodzinnych spotkań z lekturą”. W tym roku będziemy spotykać się z członkami rodzin dzieci, którzy chcieliby przeczytać naszym uczniom lekturę przewidzianą w programie nauczania dla klas pierwszych.

Jako pierwsza odwiedziła nas pani Sara Trębska, mama Łukasza. Dzieci wysłuchały jednej z przygód Misia Paddingtona. Pani Sara poprowadziła spotkanie w języku angielskim, gdyż jest to jej język ojczysty, a ponadto Miś Paddington mieszkał w Londynie. Jak wiadomo, Miś Paddington miał zawsze przy sobie kanapkę z marmoladą, tak więc na naszych zajęciach nie mogło zabraknąć degustacji kanapek z prawdziwą angielską marmoladą, którą pani Sara przywiozła specjalnie dla nas. Jak się okazało marmolada angielska jest nieco bardziej cierpka, niż polska, co zaskoczyło niektórych „smakoszy” marmolady.

Na zakończenie zajęć w podziękowaniu za wspaniałe spotkanie dzieci zaśpiewały pani Sarze piosenkę „Tiger’s world”, której nauczyły się na zajęciach z języka angielskiego.

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej

W piątek 22 czerwca o godzinie 8.30 w Szkole Podstawowej im. Ks. S. Konarskiego w Skierniewicach rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie klas 0-III odebrali z rąk księdza dyrektora Piotra Karpińskiego dyplomy oraz nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe bądź bardzo dobre zachowanie. Następnie pani dyrektor Magdalena Wesołowska zaprosiła na scenę uczniów z klas IV-VII wyróżnionych w konkursach i olimpiadach oraz tych, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za imponujące osiągnięcia i wyniki w nauce. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa w klasach od swoich wychowawców.

Następnie wszyscy udali się do kościoła na uroczystą Mszę świętą, sprawowaną przez księdza biskupa Wojciecha Osiala. Ksiądz biskup przypomniał nam, że rozpoczynające się wakacje to czas odpoczynku, ale i pracy nad sobą i relacją z Bogiem. Zachęcał także do tego, byśmy „gromadzili sobie skarby w niebie” oraz zaczęli dostrzegać to, co dobre, piękne i wartościowe. Namawiał do pielęgnowania relacji z bliskimi, ale także z Bogiem poprzez modlitwę i niedzielną Mszę świętą.

Na zakończenie Mszy świętej ksiądz Biskup życzył wszystkim udanego odpoczynku od nauki, bezpiecznych wakacji, a następnie udzielił całej społeczności Klasyka Bożego błogosławieństwa.

Dzień Sportu w Szkole Podstawowej 2017/2018

We wtorek 19 czerwca w naszej szkole podstawowej odbył się Szkolny Dzień Sportu. Turniej gier i zabaw ruchowych miał na celu popularyzację zdrowego trybu życia wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, jednocześnie miał również na celu zachęcić dzieci do sportowego dopingu i przestrzegania zasad fair-play. Uczniowie podzieleni na dwie grupy brali udział w wielu ciekawych konkurencjach. Pierwsza grupa, czyli dzieci z klas 0-III, wzięła udział w wyścigach rzędów i biegach przełajowych.

Biegi przełajowe dziewcząt z klas 0-I:

 • I miejsce - Katarzyna Duda (kl. Ia)
 • II miejsce - Julia Siewiera (kl. Ia)
 • III miejsce - Blanka Piwek (kl. Ia)

Biegi przełajowe dziewcząt z klas II-III:

 • I miejsce - Emilia Woźniak (kl. III a)
 • II miejsce - Dominika Łajko (kl. III a)
 • III miejsce - Lena Janicka (kl. III a)

Biegi przełajowe chłopców z klas 0-I:

 • I miejsce - Karol Czajka (kl. Ib)
 • II miejsce - Michał Rydzoń (kl. Ib)
 • III miejsce - Mateusz Gładki (kl. Ib)

Biegi przełajowe chłopców z klas II-III:

 • I miejsce - Aleksander Gągała (kl. II)
 • II miejsce - Cyprian Łukasiewicz (kl. II)
 • III miejsce - Jan Cimanowski (kl. II)

Druga grupa natomiast, czyli uczniowie klas IV-VI rozpoczęli swoje zmagania na Stadionie Miejskim.

Na samym początku zostali oni podzieleni na mieszane pod względem wieku drużyny. Po wyjaśnieniu wszystkich zasad obowiązujących podczas rywalizacji, dzieci wzięły udział we wspólnej rozgrzewce.

W pierwszej części Szkolnego Dnia Sportu każda drużyna wzięła udział w 7 konkurencjach zespołowych, jak biegi sztafetowe, rzuty piłeczką palantową, skoki w dal, rzuty do parasola, skoki kangurze, pełny dzban pusty dzban, skoki przez linę. Kapitanowie drużyn do każdej z konkurencji wyznaczali reprezentację składającą się z 10 osób. W każdej z rywalizacji wynikiem danej drużyny był wspólnie uzyskany czas, suma punktów lub odległość.

Najlepiej we wszystkich konkurencjach poradziła sobie drużyna „czarnych”, zdobywając 65 punktów. Oto skład zwycięskiej drużyny: Laura Jaskólska – kapitan, Szymon Kośka, Natalia Rembielak, Zuzia Antos, Sandra Milczarkiewicz, Staś Witeska, Karol Okraska, Marcin Winciorek, Maria Łukasiewicz, Anna Białek, Maja Caban, Paweł Roszkowski, Michał Broniarek.

Następnie uczniowie udali się do szkoły na przerwę śniadaniową, gdzie czekały na nich jogurty.

W drugiej części uczniowie wzięli udział w rozgrywkach w zbijaka na sali gimnastycznej. Rywalizacja prowadzona była systemem „każdy z każdym”. Po rozegraniu 15 meczy, wyłoniliśmy drużynę zwycięzców, która wygrała każdy swój mecz zdobywając maksymalną ilość punktów – 15. Zwycięska drużyna to „czerwoni”, w składzie: Weronika Wieteska – kapitan, Maja Piwek, Zuzia Nowak, Eliza Stęborowska, Oliwia Rakowska, Roksana Zbudniewek, Tomek Gula, Maks Kłosiński, Michał Grochal, Krzysztof Dąbrowski, Mikołaj Miśkiewicz, Paweł Roszkowski.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali drobne nagrody, a w kafejce szkolnej czekały na nich lody.

Uważamy, że Dzień Sportu w naszej szkole obfitował w różnorodne wrażenia i w pełni się udał.

Czwartki lekkoatletyczne

W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się XXI edycja Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody organizowane były na Stadionie Miejskim przy ul. Tetmajera 7 w Skierniewicach. Szkoła Podstawowa im. Ks. Stanisława Konarskiego miała swoich przedstawicieli we wszystkich konkurencjach wśród dziewcząt i chłopców. Łącznie udział w zawodach wzięło 60 uczniów naszej szkoły. Przypomnijmy, że młodzież rywalizowała w biegu krótkim na
60 metrów, 300 metrów, biegu długim 600/1000 metrów, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal. Spotkania odbywały się jesienią 2017 roku, jak również wiosną 2018 roku i uwieńczone były Finałem Miejskim rozegranym 4 czerwca 2018 roku.

Najaktywniejsi w naszej szkole byli Mikołaj Miśkiewicz z klasy VIB w rzucie piłeczką palantową oraz Jakub Sadowniczyk z klasy VA w biegu na 300 metrów i skoku w dal. Chłopcy systematycznie zdobywali medale w swoich konkurencjach i osiągali wysokie wyniki sportowe. W finale miejskim Mikołaj zajął III miejsce w rzucie piłeczką palantową w roczniku 2005, a Jakub
I miejsce w biegu na 300 metrów i II miejsce w skoku w dal w roczniku 2006. Obaj awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który został rozegrany 16-17 czerwca 2018 roku, ale z przyczyn zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w tej imprezie.

Wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy samych sukcesów w kolejnej, XXII edycji Czwartków Lekkoatletycznych.

Mundial w Małym Klasyku

W poniedziałek 18 czerwca w naszej Szkole Podstawowej zapanowała istnie mundialowa atmosfera. Rano dzieci z Małego Klasyka wybrały się do klubu piłki nożnej MLKS Widok, aby rozegrać swój własny mecz. Trener Marcin wraz z zawodnikami klubu Widok poprowadzili dla uczniów zajęcia, które miały na celu odkrycie atrakcyjności gry w piłkę nożną. W małych drużynach było mnóstwo okazji do pojedynków jeden na jednego, było dużo strzałów i dryblingów. W jednej z drużyn piłkarskich grała Yoga, pies Jagody i Olafa. Yoga okazała się mistrzem w przejmowaniu piłki.

Po południu zaprosiliśmy do naszej szkoły piosenkarkę Ulę Kowalską, która nagrała mundialową piosenkę „Nasza chwila”. Utwór ma już 100 000 polubień. Dzieciom również bardzo spodobała się piosenka, jak i teledysk, w którym wraz z Ulą występują dobrze nam znani seniorzy z Klubu „Ustronie”.

Więcej zdjęć na stronie:

http://skierniewice.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/uczniowie-klasyka-na-stadionie-mlks-widok-zdjecia,4693032,gal,33319212,t,id,tm,zid.html

Wycieczka klasy IVa w Bieszczady

12 czerwca uczniowie klasy IVa wyjechali na czterodniową wycieczkę w Bieszczady. Po drodze zatrzymaliśmy się w jednym z najpiękniejszych miast w Polsce – Sandomierzu. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki tego miasta, przeszliśmy blisko półkilometrowym wąwozem Królowej Jadwigi, którego strome ściany dochodzą do dziesięciu metrów wysokości. Na koniec odwiedziliśmy zbrojownię rycerską, gdzie można było zobaczyć i przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć do ręki miecz, kuszę czy halabardę.

Drugiego dnia szlak naszej wycieczki prowadził do Sanoka. Tam udaliśmy się do skansenu, gdzie mogliśmy zobaczyć chaty, kapliczki, cerkwie i budynki różnych grup etnicznych z regionu Bieszczad – Pogórzan, Dolinian, Łemków oraz Bojków. Tego dnia czekała nas jeszcze jedna wspaniała przygoda – pontonowy spływ rzeką San, rewelacyjny sposób na obcowanie z bieszczadzką przyrodą.

Kolejnego dnia deszczowa pogoda uniemożliwiła nam wyjście w góry, ale nie przeszkodziła, by zajrzeć do zagrody żubrów, zwiedzić Muzeum Przyrodnicze czy pospacerować po największym obiekcie hydrotechnicznym w Polsce, czyli po zaporze w Solinie.

Dni wycieczkowe minęły szybko i nastał czas powrotu do domu. Ale zdążyliśmy jeszcze pojechać do ośrodka Caritas w Myczkowcach i tam pójść do Ogrodu Biblijnego, Parku Miniatur oraz nakarmić zwierzęta w Mini Zoo. Niewątpliwym plusem tego wyjazdu była możliwość przebywania ze sobą i przeżycia wspólnie wielu miłych chwil.

Wycieczka klas VII do Chmielna

W dniach 15-17 czerwca klasy VII szkoły podstawowej wyjechały na wycieczkę do Chmielna. Zajęcia prowadzone przez instruktorów miały na celu zintegrowanie grupy. Aby im sprostać uczestnicy musieli współpracować ze sobą, przy tym oczywiście świetnie się bawiąc. Nacisk został położony na samodzielność i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów. 

Po przyjeździe i zakwaterowaniu uczniowie zmierzyli się z pierwszym zadaniem, jakim było samodzielne zbudowanie tratwy oraz przepłynięcie na niej krótkiego odcinka. Należało się zmierzyć z różnego rodzaju węzłami, które miały utrzymać konstrukcję w całości. Sam rejs również okazał się niemałym wyzwaniem, gdyż poza problemami z odpowiednią koordynacją trzeba było unikać „ataków” armatek wodnych. Wieczorem przy ognisku i kiełbasce nastąpiła dalsza integracja.

Przez kolejne dwa dni klasy zmierzyły się z kolejnymi zadaniami, m.in. uczniowie musieli zbudować trebusz, a następnie wystrzelić z niego jak najdalej, lub wygrać pojedynek drużynowy łuczników.

Pogoda dopisała, humory nas nie opuszczały, a zabawom i integracji nie było końca.

Klasy V na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

W środę 13 czerwca uczniowie klasy 5a i 5b pojechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie tego malowniczego miasta, ukochanego przez malarzy oraz filmowców, zaczęli od wejścia na najwyżej położone miejsce, czyli od Góry Trzech Krzyży, skąd rozpościera się cudowny widok na Wyżynę Lubelską i przepływającą przez nią Wisłę. Poznawszy historię i symbolikę krzyży udali się na bulwary wiślane, na statek, by popłynąć nim po wodach „królowej polskich rzek” i zobaczyć piękny zamek w Janowcu oraz ruiny zamku i baszty w Kazimierzu. Rejs uatrakcyjniło „podglądanie” filmowców i aktorów nagrywających kolejne odcinki serialu telewizyjnego oraz karmienie mew, które ośmielone hojnością uczniów coraz bliżej przylatywały po smakołyki – ciastka i paluszki. Następnie piątoklasiści poszli na spacer po Kazimierzu. Idąc szlakiem festiwalu filmowego „Dwa brzegi” dotarli do Rynku, będącego sercem miasta. Na miejscu obejrzeli gotycki kościół farny z XIV wieku, bogato zdobioną licznymi płaskorzeźbami renesansową kamienicę z 1615 roku należąca niegdyś do braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów oraz charakterystyczną studnię w centrum miasta. Po skosztowaniu lokalnego specjału, kogutka z ciasta, dzieci udały się do zachwycającego wąwozu lessowego – Korzeniowy Dół, który przypomina baśniową scenerię i pozwala „przenieść się” w świat powieści Sapkowskiego czy Tolkiena. Ostatnim punktem wycieczki były zabytkowe spichlerze, które dzisiaj są hotelami często odwiedzanymi przez licznych turystów, chętnie odwiedzających miasto na Lubelszczyźnie.

Strona 1 z 12