Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Sukcesy uczniów Małego Klasyka w konkursie Kangur

W dniu 20 marca, jak co roku, w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Uczniowie – od klasy drugiej szkoły podstawowej aż po licealistów – przystąpili do rozwiązywania testu matematycznego.

Mamy zaszczyt poinformować, że Zofia Gnat (klasa 2a), Jakub Brzozowski (klasa 4b), Antonina Madejska (klasa 5a) oraz Krzysztof Wieteska (klasa 5b) uzyskali wynik bardzo dobry.

Natomiast wyróżnienie otrzymali:

  • z klasy 2a: Michał CybulskiMarta Grymuza

  • z klasy 2b: Magdalena Broniarek

  • z klasy 3a: Aleksander WójcikAntoni JanowiczDaniel Gomez-Figat

  • z klasy 5b: Filip PełkaAleksander Miksa

  • z klasy 6b: Natalia Maciejewska

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Pierwszy piątek miesiąca

W dniu 6 czerwca 2025 roku społeczność Zespołu Szkół im. Ks. S. Konarskiego w Skierniewicach, obejmująca uczniów, pracowników i nauczycieli, wzięła udział w Mszy Świętej z okazji pierwszego piątku miesiąca. Liturgii przewodniczył Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński, który skierował również homilię do zgromadzonych.

Na początku Eucharystii Ksiądz Dyrektor nawiązał do nowo wybranego Papieża Leona XIV, wyjaśniając znaczenie Jego imienia oraz okoliczności towarzyszące wyborowi papieża. Podkreślił, że nowo wybranemu Ojcu Świętemu odczytywane jest Słowo zapowiadające misję Świętego Piotra.

Dalsza część homilii koncentrowała się na Ewangelii dnia, której akcja rozgrywa się po zmartwychwstaniu Jezusa. Była to poruszająca rozmowa Jezusa z Piotrem, w której Zbawiciel trzykrotnie pyta Piotra o jego miłość. Ksiądz Dyrektor zaznaczył, że przesłanie tej Ewangelii jest niezwykle aktualne i skierowane do każdego z nas, a jej sednem jest dialog o grzechu, miłości i płynących z niej owocach. Podkreślił, że choć Jezus nie neguje grzechu, to właśnie miłość ma w tej relacji największe znaczenie.

Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Dyrektor zachęcił wszystkich do nieustannego dialogu z Jezusem. Apelował, byśmy otwarcie rozmawiali o naszych grzechach i miłości, a także wsłuchiwali się w to, jakie zadanie Jezus wyznacza każdemu z nas na dziś i na całe życie, z ufnością przyjmując je w oparciu o Jego miłość.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór szkolny pod kierownictwem Pani Marianny Rzeszotarskiej, natomiast oprawę liturgiczną – w tym czytania, psalm i modlitwę powszechną – przygotowała klasa 7b Szkoły Podstawowej.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W TURNIEJU WIEDZY PRZYRODNICZEJ

 
W piątek 23 maja 2025r. w Nadleśnictwie Skierniewice w Zwierzyńcu odbył się trzeci – okręgowy etap Turnieju Wiedzy Przyrodniczej. Jest to konkurs organizowany już od wielu lat przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Skierniewicach. Treści obowiązujące na turnieju obejmują wiedzę i umiejętności z zakresu biologii, geografii i przyrody oraz informacje o Bolimowskim Parku Krajobrazowym i wybrane artykuły z Przyrody Polskiej. Podczas etapu okręgowego dzieci oprócz rozwiązywania testu, wykonywały także zadania praktyczne w terenie, np.: rozpoznawanie roślin czy skał.
Miło nam poinformować, że do trzeciego etapu Turnieju Wiedzy Przyrodniczej zakwalifikowało się sześcioro uczniów z naszej szkoły podstawowej, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki:
Tytuł finalisty uzyskały:
Zuzanna Śliwka z kl. 5 b i Julia Siewiera z kl. 8 a
Tytuł laureata uzyskali:
Natalia Maciejewska z kl. 6 b, Aleksander Miksa z kl. 5 b, Aleksandra Kędzierska z kl. 7 b i Bartłomiej Walczuk z kl. 7 a.
Gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania pasji przyrodniczych.

Kreatywne, angażujące i pozwalające odkryć swoje umiejętności lekcje języka polskiego w Klasyku

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosci/ciekawa-lekcja-pol oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

W ostatnim czasie klasa Vb miała okazję wziąć udział we wspólnie przygotowanym, uwspółcześnionym sądzie nad Syzyfem. Przy okazji omawiania słynnego mitu uczniowie przygotowali inscenizację, w której nie zabrakło najważniejszych osób biorących udział w prawdziwym procesie sądowym. Każdy uczeń miał przypisane mitologiczne imię, dzięki czemu mógł lepiej wcielić się w odgrywaną przez siebie postać. Nie zabrakło też antycznego elementu, a mianowicie chóru, który podsumował całe wydarzenie tymi oto słowami:
Syzyf – człowiek, który bogom się sprzeciwił,
Skałę wtacza, choć cel mu się zmylił.
Czy kara wieczna to sprawiedliwość,
czy tylko zemsta i boska złośliwość?

Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie i pracę poświęconą na przygotowania.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosci/ciekawa-lekcja-pol{/gallery}

II niedziela miesiąca – maj

 

W drugą niedzielę miesiąca, tj. 11 maja br., społeczność szkolna zebrała się na Mszy Świętej sprawowanej przez Księdza Dyrektora Piotra Karpińskiego.

Uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ parafię odwiedzili ojcowie franciszkanie z Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach.

Podczas homilii ojcowie opowiedzieli o historii tego szczególnego miejsca kultu, które od wieków przyciąga wiernych proszących o wstawiennictwo Matki Bożej. Przybliżyli liczne świadectwa cudów i łask, jakie miały miejsce za przyczyną Świętorodzinnej Patronki.

Zaprosili wszystkich do osobistego nawiedzenia sanktuarium, podkreślając jego duchowe znaczenie oraz rolę modlitwy rodzinnej.

Wizyta ojców franciszkanów stała się okazją do głębszego przeżycia niedzielnej liturgii, a także przypomnieniem o sile modlitwy, jedności rodzin i zawierzeniu Matce Bożej.

O oprawę Mszy Świętej zadbała klasa 7a oraz chór szkolny pod kierunkiem pani Marianny Rzeszotarskiej.

 

Sukcesy w konkursie przyrodniczym

 

W dniu 24 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach odbyła się ósma edycja Międzyszkolnego Konkursu „Z Przyrodą w Plecaku”. Konkurs składał się z dwóch części – indywidualnej oraz drużynowej – i obejmował zakres treści podstawy programowej z przyrody dla klasy czwartej szkoły podstawowej.

Podsumowanie zmagań konkursowych miało miejsce 29 kwietnia.

Z radością informujemy, że wszyscy reprezentanci naszej szkoły zostali nagrodzeni:

Tytuł laureata zdobyli:
– Antonina Madejska z klasy 5A
– Aleksander Miksa z klasy 5B

Wyróżnienie otrzymał:
– Krzysztof Wieteska z klasy 5B

W części drużynowej dwa nasze zespoły zostały nagrodzone za uzyskanie bardzo wysokich wyników. W skład nagrodzonych drużyn weszli:
– Antonina Madejska (kl. 5A), Aniela Wieteska (kl. 5A), Filip Pełka (kl. 5B)
– Aleksander Miksa (kl. 5B), Antoni Marat (kl. 5B), Krzysztof Wieteska (kl. 5B)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszego rozwijania pasji przyrodniczych!

Skalne Miasto – Praga – Drezno: Wycieczka klas 5–7

 

W dniach 8–11 kwietnia 2025 roku uczniowie klas 5–7 wzięli udział w czterodniowej wycieczce pełnej niezwykłych przygód i niezapomnianych widoków. Program obejmował zwiedzanie trzech wyjątkowych miejsc: Skalnego Miasta w Czechach, Pragi oraz Drezna.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Skalne Miasto Adršpach – magiczne miejsce, pełne skalnych labiryntów, wąwozów, wodospadów i malowniczego jeziora. Ogromną atrakcją był rejs łódką, podczas którego przewodnik z humorem opowiadał ciekawostki o okolicy.
Drugi dzień spędziliśmy w Pradze – stolicy Czech. Zwiedziliśmy m.in. Hradczany, Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Bazylikę św. Jerzego, a także Rynek Staromiejski z ratuszem i słynnym zegarem Orloj oraz Most Karola. Nie zabrakło spaceru po klimatycznej Małej Stranie.

Trzeci dzień to wizyta w Dreźnie – mieście pełnym historii i sztuki. Zobaczyliśmy m.in. Plac Teatralny z Operą Sempera, Kościół Frauenkirche, Zamek Królewski oraz imponującą mozaikę „Orszak książęcy”.

Ostatni dzień poświęciliśmy relaksowi w Aquapalace Praga – największym aquaparku w Czechach. Korzystaliśmy z licznych atrakcji: zjeżdżalni, basenów z falami, dzikiej rzeki, strefy hydromasażu i relaksu.

Wycieczka była pełna emocji, pięknych krajobrazów i ciekawych opowieści. Uczniowie wrócili zadowoleni, z głowami pełnymi wspomnień i sercami bogatszymi o nowe doświadczenia.

IX EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA KLASYKA

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów szkola-podstawowa/aktualnosci/eddk-25 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

W ostatni piątek 04 kwietnia 2025r. odbyła się IX Ekstremalna Droga Krzyżowa.

W tym roku ponad 140 osobowa grupa uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów oraz przyjaciół naszej szkoły wyruszyła do 14 stacji drogi krzyżowej na trasie 25km.Ciepła wiosenna aura sprzyjała wędrówce.

Towarzyszyły nam rozważania i świadectwa z życiaśw. Matki Teresy z Kalkuty.

Trasa EDKK wiodła nas dookoła Skierniewic. W parafii Miłosierdzia Bożego zatrzymaliśmy się naodpoczynek i posiłek, gdziebyliśmy gościnnie przyjęci. Serdecznie dziękujemy. W tym roku ponownie mieliśmy grupy 10 -12 latków z rodzicami. Dzieci dzielnie przeszły całą trasę i chcą wrócić na szlak w przyszłym roku.

Zakończyliśmy nasz pątniczy szlak w „Klasyku”. Tam spotkały się wszystkie grupy, by odpocząć chwilę i podzielić się wrażeniami po przebytej drodze.

Szczególne podziękowania dla naszego przewodnika i autora trasy- Bartłomieja Migały, absolwenta naszej szkoły. Podziękowania kierujemy też do 20 wolontariuszy z naszej szkoły, którzy przygotowali pyszne wypieki oraz wszystkich, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji wydarzenia.

Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej jubileuszowej X EDKK za rok.

{gallery}szkola-podstawowa/aktualnosci/eddk-25{/gallery}

Msza Święta w pierwszy piątek miesiąca kwietnia

 

4 kwietnia br. społeczność Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach zgromadziła się na Mszy Świętej w pierwszy piątek miesiąca, którą celebrował Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński.

Na początku kazania Ksiądz Dyrektor zauważył, że w okresie Wielkiego Postu Słowo Boże staje się trudniejsze. W Ewangelii według św. Jana Jezus przybył do Jerozolimy, gdzie odbywało się Święto Namiotów, w sposób ukryty. Ksiądz Dyrektor podkreślił, że Pan Bóg czasem ukrywa się również w naszym życiu — jest Bogiem ukrytym. Wspomniał, że wielu z nas doświadcza dziś duchowej pustki i braku odczuwalnej obecności Boga. Zaznaczył, że szukanie Boga jest najprostszą formą wyznania miłości i wyrazem troski o drugiego człowieka.

Pan Bóg ukrywa się, ponieważ jest inny — ważniejszy. Ojciec Niebieski zachęca nas do szukania, byśmy mogli zostać oczyszczeni. Ksiądz Dyrektor przypomniał, że Bóg ukrywał się, wcielając się w ludzką postać — stając się Jezusem z Nazaretu. Od ustanowienia Eucharystii pragnie jednak zamieszkać w nas.

Porównał duchowe poszukiwania do dziecięcej zabawy w chowanego — wyzwania, które niesie w sobie radość z odnalezienia.

Na zakończenie Ksiądz Dyrektor wyraził nadzieję, że podczas nadchodzących rekolekcji szkolnych doświadczymy prawdziwego szukania i znalezienia Boga.

O oprawę liturgiczną zadbała klasa IV c, natomiast oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod batutą pani Marianny Rzeszotarskiej.

Konkurs Humanistyczny

 

We wtorek, 25 marca 2025 roku, odbyła się kolejna edycja Konkursu Humanistycznego dla uczniów klas VII i VIII skierniewickich szkół podstawowych. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 63 uczniów z pięciu szkół.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.00 powitaniem uczestników i ich opiekunów przez pana Marka Pągowskiego, a następnie przedstawieniem nauczycieli odpowiedzialnych za jego przygotowanie i przeprowadzenie. Tegoroczna edycja miała nieco zmienioną formułę – po każdej lekcji uczestnicy rozwiązywali testy. Najpierw pani Anna Kłosińska poprowadziła zajęcia na temat „Żony modnej” Ignacego Krasickiego, a następnie pan Tomasz Sydor opowiedział o prezydentach II Rzeczypospolitej. Po tych wykładach uczniowie zmierzyli się z testami z języka polskiego i historii.

Kolejnym etapem konkursu była część indywidualna, podczas której uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę z języka angielskiego. Następnie odbyły się dwugodzinne zmagania w części zespołowej. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz upominki.

Cieszymy się, że nasz konkurs co roku dostarcza uczestnikom wielu wrażeń i pozwala im miło spędzić czas w naszej szkole.

Wizyta w sądzie

W dniu 1 kwietnia uczniowie klasy 7c wzięli udział w pozorowanej rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach.

Podczas wydarzenia wcielili się w role sędziów (sędzia M. Pałatyńska, sędzia M. Tarnowska), obrońców, oskarżycieli, a także postaci z bajki – poszkodowanej Małgosi i świadka, kota Baby Jagi. Oskarżoną w procesie była Baba Jaga.

Rozprawę prowadził zawodowy sędzia Mikołaj Pawłowski. Uczniowie mieli okazję wspierać zarówno prokuratora, jak i adwokata w trakcie postępowania. Proces zakończył się wyrokiem skazującym Babę Jagę za popełnienie czynu zabronionego – bezprawne przetrzymywanie dzieci w klatce w swojej chatce.

Po zakończeniu rozprawy sędzia Mikołaj Pawłowski podkreślił, że choć bajka to fikcja, w rzeczywistości zdarzają się przypadki łamania prawa wobec dzieci, które podlegają surowym karom. Wspomniał również, że dzieci, jeśli dopuszczą się czynu zabronionego, również ponoszą konsekwencje.

Praktyczna lekcja języka polskiego

 

Uczniowie klas 4 wzięli udział w wymianie listów ze Szkołą Podstawową w Tyliczu oraz Szkołą Podstawową w Bydgoszczy.

Korespondencja między szkołami była nie tylko praktyczną lekcją pisania, ale także sposobem na rozwijanie ciekawości świata i drugiego człowieka. Tematem przewodnim były ferie zimowe.

Pisanie listów to proces wymagający zarówno od uczniów, jak i nauczyciela dużej uwagi i cierpliwości. Każdy uczestnik wymiany zdawał sobie sprawę z jej wagi – listy miały dotrzeć do realnych odbiorców. Oprócz dbałości o poprawność językową wszyscy zwracali uwagę na estetykę prac, starannie dobierając materiały, by listy wyglądały ciekawie i schludnie.

Listy zostały wysłane tuż przed feriami. Cała akcja spotkała się z ogromnym entuzjazmem czwartoklasistów i zaowocowała nawiązaniem nowych znajomości. Radość była tak duża, że uczniowie zadeklarowali chęć kontynuowania korespondencji z rówieśnikami z Tylicza i Bydgoszczy.

Serdecznie dziękuję wszystkim klasom 4 za zaangażowanie i odpowiedzialne podejście do tego zadania!

Dzień Języków Obcych w naszej szkole

 

W piątek, 21 marca 2025 roku, w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych dla klas 4-6. Każda klasa miała za zadanie przygotować informacje, dekoracje, stroje oraz ciekawostki na temat wcześniej wylosowanego kraju. Uczniowie spisali się znakomicie!

Tego dnia szkolne sale i korytarze mieniły się barwami różnych państw Europy:

  • Klasa 4a reprezentowała Polskę – uczniowie przybliżyli nam ciekawostki o naszym kraju oraz zaprezentowali tradycyjne stroje ludowe.
  • Klasa 4b przedstawiła Włochy – opowiedzieli o malowniczych krainach geograficznych i smakach włoskiej kuchni.
  • Klasa 4c zabrała nas do Wielkiej Brytanii – w ich sali mogliśmy poczuć się jak w Londynie i podziwiać miniaturę Big Bena.
  • Klasa 5a odkrywała przed nami Niemcy – z niemiecką precyzją opowiedzieli o kulturze i tradycjach tego kraju.
  • Klasa 5b zaprezentowała Grecję – dzięki ich przebraniom przenieśliśmy się w świat mitologii greckiej.
  • Klasa 6a przedstawiła Francję – z gracją i elegancją opowiedzieli o francuskich tradycjach prosto spod wieży Eiffla.
  • Klasa 6b świętowała Hiszpanię – nie zabrakło radosnych okrzyków Viva España! oraz prezentacji najbardziej znanej drużyny piłkarskiej, FC Barcelony.

Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ale ostatecznie wyłoniło trzech zwycięzców:

I miejsce – klasa 4a
II miejsce – klasa 5b
III miejsce – klasa 4c

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, kreatywność i wspólną zabawę! 

UDZIAŁ NASZEGO UCZNIA W PROGRAMIE STAŻOWYM UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO

 

W dniach 24 – 28 lutego br. uczeń naszej szkoły Paweł Roszkowski odbył staż w laboratorium Zakładu Biochemii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod czujnym okiem prof. Janusza Szemraja. W IV edycji programu stażowego wzięła udział grupa 20 najlepszych maturzystów z całej Polski. Kwalifikacja do odbycia stażu poprzedzona była testem sprawdzającym z zakresu biologii i medycyny.

Paweł znalazł się w gronie maturzystów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki.

W czasie stażu nasz licealista zapoznał się podstawowymi metodami pracy w laboratorium biochemicznym, takimi jak:

-       hodowla komórek nowotworowych,

-       reakcja PCR,

-       elektroforeza DNA oraz białek,

-       spektrofotometria,

-      transformacja i hodowla bakterii,

-       analizy restrykcyjne plazmidów oraz mikroskopia fluorescencyjna.

Ze względu na sterylność pracy laboratoryjnej nie udało utrwalić na fotografii prowadzonych przez ucznia badań. Niemniej jednak zdobyte doświadczenie z pewnością będzie przydatne na dalszych etapach edukacji medycznej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

pawel r

Olimpiada Wiedzy Religijnej

W czwartek 13 marca 2025 roku w Domu Księdza Biskupa w Łowiczu odbył się III – finałowy etap Olimpiady Wiedzy Religijnej pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Temat Olimpiady był związany z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością Ewangelii według św. Łukasza, wybranych punktów Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz bullą papieża Franciszka „Spes non confundit” ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Oficjalne wyniki poznaliśmy 20 marca 2025.

Z radością informujemy, że Franciszek Marat, uczeń klasy 7a znalazł się w gronie najlepszych zajmując II miejsce.

"Fizycy dla Łodzi"

Uniwersytet Łódzki realizuje projekt „Fizycy dla Łodzi”, a my wraz z nim możemy pochwalić się swoją inicjatywą „Fizyka dla młodzieży a młodzież dla fizyki”. W czwartek 13 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły z klas 2. i 3. rozszerzający fizykę mieli okazję wziąć udział w 4,5-godzinym maratonie doświadczalnym z fizyki. Zaprezentowane doświadczenia obejmowały tematy z zakresu „Od elektrostatyki do optyki". Oprócz popularnych doświadczeń z prasy hydraulicznej, nurka Kartezjusza, wiaderka Archimedesa, elektryzowania ciał, pola elektrostatycznego, prawa Ohma, indukcji elektromagnetycznej, drgań aż po różne fale w przyrodzie. Mogliśmy również sprawdzić jakie wytwarzamy napięcie i czy uruchomi się zegar. Czy woda z kranu może być elektrolitem? Uczniowie Klasyka jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Ich fantastyczne zaangażowanie w zajęcia spotkało się z uznaniem prowadzącego. Za co otrzymali nagrodę od Pana Jerzego oraz bardzo dobra ocenę za aktywność z fizyki. Bardzo dziękuję młodzieży za zaangażowanie oraz za czynny udział w zajęciach. Jestem z Was dumna i już teraz trzymam kciuki za Wasz sukces na maturze z fizyki na poziomie rozszerzonym. Dziękuję Wam za zaangażowanie, wytrwałość oraz postawę na poziomie akademickim. Nauczyciel fizyki Marzena Przygoda.

Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Konarskiego wśród najlepszych szkół w Polsce

 

Wiemy, że jednym z największych wydarzeń oświatowych jest publikowany co roku Ranking Liceów Ogólnokształcących Perspektywy. Tymczasem szkoły podstawowe również mają swoje rankingi, które publikuje po raz kolejny portal „Wasza Edukacja”.

Portal „Wasza Edukacja” przebadał 7 971 publicznych i niepublicznych podstawówek w Polsce, według następujących kryteriów: egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (28%), matematyki (28%) i języka obcego (28%) oraz sukcesy w olimpiadach (16%).

W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Podstawowych 2025 nasza Szkoła Podstawowa im. ks. St. Konarskiego w Skierniewicach zajęła wysokie 296. miejsce w Polsce.

Dla porównania miejsca pozostałych szkół podstawowych w Skierniewicach: SP „Źródła” – 1457; SP4 – 1494; SP9 – 2052; SP7 – 3611; SP2 – 4059; SP5 – 4254; SP1 – 7659.

To kolejny wskaźnik pokazujący poziom i prestiż naszej placówki. Gratulujemy nauczycielom, uczniom i ich rodzicom. Potwierdza się nasza dewiza – „Klasyk: dobry kierunek na przyszłość”.

wasza edukacja baner

 

Msza święta w pierwszy piątek miesiąca

W piątek 7 marca 2025 roku cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła we Mszy świętej w pierwszy piątek miesiąca. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii przygotował chór szkolny pod kierownictwem Pani Marianny Rzeszotarskiej, a oprawę liturgiczną – czytanie i modlitwę powszechną – klasa 4b Szkoły Podstawowej. Mszę celebrował Ksiądz Dyrektor Piotr Karpiński, który skierował do nas swoje słowo na początku szczególnego czasu dla nas – Wielkiego Postu. Ksiądz Dyrektor w swojej homilii, nawiązując do Ewangelii św. Mateusza, zadał nam również trzy krótkie, bardzo ważne w perspektywie wiary, pytania dotyczące istoty postu: Czy już zaczęliśmy pościć? Po co pościmy ? Dlaczego pościmy? Przypomniał, że istnieją dwie postawy wobec postu: postawa odrzucenia, którą prezentuje dzisiejszy świat, przesycony konsumpcjonizmem i kulturą nadmiaru oraz postawa rygoryzmu, w której nie liczy się zrozumienie istoty postu, tylko sama zewnętrzna praktyka. Dodał, że odpowiedzią na pytanie „Czy już zaczęliśmy pościć?” powinno być dojrzewanie do postawy, którą prezentował Jezus swoimi czynami. Ksiądz Dyrektor przedstawił nam wymiary postu. W wymiarze cielesnym post powinien przejawiać się rezygnacją z szeroko rozumianego nadmiaru.  W wymiarze duchowym - powinniśmy ćwiczyć naszą wolę, uczyć się rezygnacji z czegoś, co nam nie służy na drodze do Pana Jezusa.

Trzeci wymiar Ksiądz nazwał „utorowaniem drogi do Boga”, abyśmy odkryli, że każdy z nasw swoim sercu ma sferę pragnień, i wszystkie te pragnienia, szczególnie związane z Pragnieniem Miłości, Nieskończoności, Życia na wieczność, może zaspokoić tylko Pan Bóg. Zachęcił nas, abyśmy w tym Wielkim Poście nigdy nie chodzili głodni, abyśmy odkryli odpowiedź na pytanie „Dlaczego pościmy?”, utorowali sobie drogę do zjednoczenia z Panem Bogiem i zobaczyli w Nim Tego, który zaspokaja każdy nasz głód.

Wycieczka do kompleksu pałacowo-parkowego w Radziejowicach

 

 
We wtorek 4 marca br. uczniowie klas 7 oraz 8b, wybierając się na spektakl: "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w warszawskim Och-Teatrze, mieli okazję odwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach. Podczas wycieczki uczniowie odbyli spacer w parku oraz zwiedzali z przewodnikiem pałac oraz znajdujące się w nim wystawy – kolekcję dzieł Józefa Chełmońskiego, poznając historię artysty praz tego wyjątkowego miejsca.
Jednym z wyjątkowych momentów wizyty była możliwość zagrania na fortepianie znajdującym się w jednej z sal pałacu. Z tego przywileju skorzystały uczennice: Helena Kłos, Weronika Michalczyk oraz Maja Belina. Maja nie tylko zagrała na fortepianie, ale również zachwyciła wszystkich swoim śpiewem.
Wycieczka była niezwykłym doświadczeniem, łączącym historię, sztukę oraz muzykę, i na pewno pozostanie w pamięci uczniów na długo.

Strona 1 z 21