Breadcrumbs

SZKOŁA PODSTAWOWA

Warsztaty w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

W środę 15 listopada uczniowie klasy VIa pod opieką pani Anny Chęcielewskiej udali się do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach, by wziąć udział w warsztatach przygotowywania, wypalania i szkliwienia ozdób z gliny. Warsztaty połączone były z przekazaniem uczniom z Ośrodka przyborów szkolnych. Na warsztatach młodzież wykazała się kreatywnością i pomysłowością w przygotowywaniu ozdób. Na zakończenie zajęć uczniowie część swoich prac przekazali na kiermasz świąteczny, aby pieniądze uzyskane z ich sprzedaży trafiły do rąk najbardziej potrzebujących.

„Pluszowy Ratownik”

We wtorek 14 listopada klasy 0-I wzięły udział w szkoleniu „Pluszowy Ratownik”, mającym na celu przekazanie dzieciom wiedzy, jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych oraz jak zachować się, kiedy dochodzi do wypadku. Akcję przeprowadzili harcerze z Harcerskiego Klubu Ratowniczego: Piotr Słupski, Ola Nowakowska i Marta Kłąb. Dzieci uczyły się resuscytacji najpierw na fantomie, a potem na swoich pluszakach. Uczyły się jak bandażować stłuczenia i jak zakładać plastry opatrunkowe na skaleczenia. Uczniowie musieli również wykonać „telefon” do służb ratowniczych, aby zgłosić wypadek, jakiemu uległ ich miś. Na zakończenie uczestnicy szkolenia otrzymali dyplom „Pluszowego Ratownika”, natomiast dzieci dziękując harcerzom wręczyły im słodkie upominki – czekoladowe misie.

 

Konkurs wiedzy o naszym patronie

Chcąc uczcić pamięć o naszym patronie w Szkole Podstawowej zorganizowano konkurs pod hasłem „Ksiądz Stanisław Konarski – jego życie i dzieło”. Został on podzielony na dwie kategorie wiekowe: klasy 0-III oraz IV-VII. Zadaniem uczniów klas młodszych było narysowanie dowolną metodą portretu naszego patrona. Przedstawiciele starszych klas natomiast rozwiązywali test wiedzy o życiu i twórczości księdza Stanisława Konarskiego.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę w każdej kategorii. Wśród klas młodszych wygrała Wiktoria Gorajewska z klasy „0”, zaś największą wiedzą o naszym patronie wykazała się Roma Łukasiewicz, uczennica klasy VI b.

Zwyciężczyniom składamy gratulacje.

Koncert „Karnawał zwierząt”

W piątek 10 listopada uczniowie klas III–VI Szkoły Podstawowej im. ks. St. Konarskiego wysłuchali koncertu muzyki poważnej pod tytułem „Karnawał zwierząt”, który odbył się w Kinoteatrze Polonez, w ramach XV Festiwalu Muzyki Romantycznej. Prowadzącą uroczystość Izabela Przecherska-Banaszczyk wyjaśniła, że muzyki można po prostu słuchać, ale także jest ona sztuką wyobraźni, dzięki której można się przenieść do świata marzeń. Utwory wykonywane przez znakomitych artystów, absolwentów skierniewickiej Szkoły Muzycznej, tym razem zaprowadziły dzieci do świata zwierząt, gdzie dzięki dźwiękom skrzypiec, altówek, wiolonczeli, fortepianów i innych instrumentów, spotkały lwa, koguty i kury, słonia, kangury. Uczniowie z zachwytem i uznaniem słuchali artystów, a po powrocie do szkoły długo wymieniali się refleksjami i wrażeniami po koncercie.

Święto 11 XI – apel w Szkole Podstawowej

W czwartek 9 listopada społeczność Małego Klasyka wzięła udział w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie uczniowie klasy Va i Vb ukazali bolesną przeszłość naszej Ojczyzny. Wspomnieli trwającą 123 lata niewolę, podczas której Polski nie było na mapach, a Polacy poddawani byli represjom za obronę tożsamości narodowej. Recytowane wiersze i patriotyczne pieśni wyrażały wdzięczność i radość z odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

Na koniec apelu głos zabrał ksiądz dyrektor Piotr Karpiński, prosząc wychowanków, by zapamiętali słowa „Kocham Cię, Polsko”, wyrecytowane przez jednego z uczniów i nimi kierowali się w życiu, a także by z radością świętowali Dzień Niepodległości.

Najmłodsi uczniowie Klasyka realizują projekt „Skierniewice – stąd jestem”

W piątek 10 listopada dzieci z zerówki oraz klasy drugiej udały się na wycieczkę do Ratusza miejskiego. Jest to pierwszy etap projektu edukacyjnego, który ma na celu pokazanie dzieciom piękna ich rodzinnego miasta. Rozpoczął się on od spotkania z prezydentem Miasta Skierniewice Krzysztofem Jażdżykiem.

Przed ratuszem czekała na nas pani przewodnik. Najpierw wszyscy udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie był przygotowany dla dzieci poczęstunek. Powitała nas pani Barbara Widulińska, doradca prezydenta Miasta Skierniewice. Następnie przybył sam prezydent Skierniewic, który rozmawiał z dziećmi o ich planach na przyszłość. Dzieci opowiadały o swoich marzeniach, nie zabrakło chętnych na stanowisko prezydenta Skierniewic, choć byli i tacy, którzy marzyli, aby zostać prezydentem Polski, a nawet Stanów Zjednoczonych. Dzieci i wychowawczynie otrzymały upominki z logo Skierniewic. Uczniowie również przygotowali niespodziankę. Zerówkowicze wykonali portrety pana Krzysztofa Jażdżyka, a klasa druga wykonała dwa kolaże z liści z miejskiego parku. Następnie przeszliśmy do gabinetu pana prezydenta. Tutaj czekała na nas kolejna niespodzianka. Każdy uczestnik wycieczki mógł zrobić sobie zdjęcie z prezydentem, siedząc w jego fotelu.

Rodzinne spotkania z książką w „zerówce”

„Rodzinne spotkania z książką” to nie tylko okazja do wzajemnego poznania się, ale też do wspólnej zabawy dzieci, rodziców i dziadków. Członkowie rodzin naszych „zerówkowiczów” bardzo chętnie włączyli się w tę akcję.

We wrześniu odwiedziła nas pani Ula – babcia Wiktorii – która przeczytała dzieciom Bajkę o Czerwonym Kapturku. W czasie spotkania każdy miał określoną rolę. Dziewczynki były Czerwonymi Kapturkami, chłopcy zamienili się w wilki, pani wychowawczyni została myśliwym, a babcia Ula oczywiście dostała rolę Babci.

20 października pani Ania Zawadzka – mama Ali – przeczytała dzieciom opowiadanie „Nela mała reporterka”. Dzieci obejrzały prezentację o Tajlandii, dokąd zabrała nas bohaterka opowiadania. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda opieka nad tygrysami i dlaczego powstają schroniska dla tych zwierząt. W trakcie zajęć dzieci wykonały flagę Tajlandii oraz maski tygrysów. Dzieci chętnie wcieliły się w rolę tygrysiątek, a Jagoda została ich małą opiekunką.

Tydzień później 26 października, nasz kolejny gość, pani Edyta Winciorek – mama Jagódki – przeczytała bajkę o „Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek”. Podczas spotkania dzieci odkryły tajemnicę, dlaczego skarpety w nieznanych okolicznościach giną nam w praniu. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to publikacja, która zwyciężyła w Konkursie na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek i Kropka” w 2015 roku.

Serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe, rodzinne spotkania, które rozbudzają wyobraźnię dzieci i są wspaniałą okazją do integracji naszej klasowej wspólnoty.

„Dzieci chciały do dzieci” – relikwie świętych z Fatimy w Szkole Podstawowej

Także uczniowie Szkoły Podstawowej przeżyli w ramach Dnia Papieskiego w środę 25 października swoje spotkanie ze świętymi Dziećmi z Fatimy – Hiacyntą i Franciszkiem. Przybycie relikwii do naszej szkoły można streścić zdaniem, które sformułował niegdyś biskup Wojciech Osial: „Dzieci chciały przyjść do dzieci”.

Uroczystość Dnia Fatimskiego przebiegała w podstawówce w dwóch etapach. Pierwszy z nich miał miejsce w auli szkolnej i rozpoczął się od wniesienia przez księdza dyrektora relikwiarza z cząsteczkami świętych dzieci fatimskich. Specjalne przedstawienie na tę okazję przygotowała klasa IVa pod kierownictwem pani Małgorzaty Kozłowskiej. Sztuka przybliżyła widzom wydarzenia z Fatimy z 1917 roku oraz sylwetki dzieci: Łucji, Hiacynty i Franciszka, którym sześciokrotnie objawiła się Matka Boża. Na spotkanie z Maryją przygotowywał je wcześniej Anioł Pokoju, co również zostało zaakcentowane przez małych artystów. Następnie społeczność Małego Klasyka modliła się do Matki Bożej modlitwą, której Anioł Pokoju nauczył małych Portugalczyków i odmówiła dziesiątek różańca. Po czym ksiądz dyrektor w słowie skierowanym do uczniów wyjaśniał, że Objawieniami Fatimskimi Pan Bóg postanowił ludziom pomóc i uratować ich przed piekłem. Maryja dała światu nadzieję na ratunek, prosiła jednak o nawrócenie. Drogami nawrócenia mają być: modlitwa różańcowa oraz duch ofiary z siebie.

Po uroczystości w auli uczniowie klas IV-VII pod opieką wychowawców udali się do Kinoteatru Polonez na film „Fatima. Ostatnia tajemnica”, który ukazał silne związki między historią, w której żyjemy, a działaniem Opatrzności Bożej.

Klasy I i II w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

W piątek 20 października uczniowie z klas I i II Szkoły Podstawowej odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie. Celem wyjazdu było poznanie różnorodności flory i fauny występującej w lesie, pogłębienie świadomości ekologicznej, a także miłe spędzenie czasu wolnego. Dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum Lasu i Drewna. Podziwiały znajdujące się tam okazy leśnych zwierząt, widziały bogate zbiory owadów, ptaków, szyszek, drewna i wystawę nietoperzy. Uczestniczyły także w ciekawych zajęciach edukacyjnych na świeżym powietrzu i dowiedziały się jak wygląda praca leśnika. Na koniec dzieci z radością uczestniczyły we wspólnym ognisku.

Dzień Poczty Polskiej w „Zerówce”

W środę 18 października uczniowie „zerówki” obchodzili Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza. Tego dnia uczniowie udzielili wywiadu dla Radia RSC. Dzielnie odpowiadali na pytania, jakimi cechami charakteru powinna odznaczać się osoba pracująca w tym zawodzie. Dzieci wymieniły wiele pozytywnych cech, jak punktualność, uczciwość, doceniły także sprawność fizyczną listonoszy, bo przecież listonosz rozwozi listy rowerem, a poza tym torba listonosza też jest ciężka. Dzieci dostrzegły, że coraz rzadziej otrzymujemy życzenia na tradycyjnych kartkach pocztowych, a częściej w SMS-ie. Jednakże nic nie jest w stanie zastąpić momentu, w którym otwieramy list zapakowany w kopertę.

Kosmiczna podróż klas VI

W czwartek 19 października uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej udali się na kosmiczną wycieczkę do Warszawy. W Planetarium w Centrum Nauki Kopernik uczestniczyli w pokazie „Ziemia, Słońce, Księżyc”. Spektakularny pokaz naszego nieba zachwycił małych obserwatorów. Następnie w Millenium Plaza uczniowie mieli możliwość „dotknięcia” świata niewidomych. Uczestnicy „Niewidzialnej wystawy” odwiedzili dom mieszkalny, ulicę, las i kawiarnię poruszając się w zupełnej ciemności. W ten sposób mogli poznać świat ludzi niewidomych. Ta poglądowa lekcja pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

 

Wycieczka klas III SP do Torunia

W czwartek 12 października klasy III a i III b „Małego Klasyka” udały się pod opieką wychowawczyń na wycieczkę do Torunia. Dzieci zwiedziły Stare Miasto, gdzie podziwiały m.in. gotyckie kamienice z czerwonej cegły czy krzywą wieżę. Uczniowie zwiedzili też najstarszy gotycki kościół Torunia – katedrę pod wezwaniem Świętych Janów, po czym zaopatrzyli się w toruńskie pierniki w jednym z firmowych sklepów.

Niezwykłe przeżycia czekały na dzieci w Planetarium. Seans „Cudowna podróż” pozwolił im na krótko przenieść się w kosmos. Z kolei pobyt w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” sprawił, że wielu uczniów chciałoby w przyszłości zostać naukowcami.

Pobyt w grodzie Mikołaja Kopernika był dla wszystkich bardzo udany. Dzieci wróciły do domów pełne wrażeń oraz z nowymi wiadomościami.

Lekcja przyrody w terenie

Uczniowie klas piątych w ramach lekcji przyrody realizują dział „Poznajemy tajemnice map”. Dotąd zdobywali wiedzę teoretyczną, aż przyszedł czas na wykorzystanie jej w praktyce. Wybrali się więc wraz z nauczycielką przyrody w teren w poszukiwaniu pagórków na osiedlu Widok. Po dotarciu do najbliższych wzniesień przypomnieli sobie podstawowe pojęcia, m.in. wysokość względną i bezwzględną, poziomicę oraz formy terenu. Następnie miała miejsce najciekawsza część lekcji – pomiar wysokości względnej wybranego pagórka za pomocą niwelatora. Okazało się, że wysokość wzniesienia oceniana przez dzieci przed pomiarem na ok. 10 metrów, ma po zmierzeniu tylko 3,5 m. Poziomice uczniowie zaznaczali co 1 metr. Dzieci oceniły także położenie stoku stromego i łagodnego pagórka dzięki określeniu kierunków za pomocą kompasów. Uczestnicy zajęć wykonywali poszczególne czynności z dużym zaangażowaniem, ponieważ lekcje w terenie należą do ulubionych.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów

Nasza szkoła troskliwie dba o bezpieczeństwo swoich uczniów. Dlatego też w poniedziałek 16 października uczniowie Szkoły Podstawowej spotkali się z przedstawicielkami Miejskiej Komendy Policji w Skierniewicach. Panie policjantki przeprowadziły lekcję na temat właściwego zachowania się wobec psów i prawidłowych reakcji w przypadku ataku agresywnego zwierzęcia. Uczniowie zapoznali się z tzw. pozycją bezpieczną żółwika. Przedstawiona pozycja została starannie przećwiczona przez dzieci. W czasie rozmów przypomniano i utrwalono ogólne zasady bezpieczeństwa. Panie policjantki odpowiadały także na pytania dzieci. Uczniowie wyrazili pragnienie, by zobaczyć pokaz tresury z udziałem psa służbowego, co będzie tematem kolejnego spotkania.

Szkolny Konkurs Mitologiczny

W środę 4 października w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny, w którym wzięło udział 29 uczniów z klas siódmych. Pytania w tym roku dotyczyły mitologii greckiej. Możemy powiedzieć, że dla siódmoklasistów mitologia na pewno nie jest piętą Achillesa!


A oto wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Zofia Soska z klasy VII b.
II miejsce zajął Piotr Chudzio z klasy VII c.
III miejsce wywalczyli ex aequo: Michał Dziurdzia z klasy VII c i Weronika Zwierz  z klasy VII b.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

Wyjątkowa Msza szkolna w drugą niedzielę października

Zgodnie z tradycją Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego w każdą drugą niedzielę miesiąca społeczność Klasyka uczestniczy we Mszy świętej sprawowanej przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. W niedzielę 8 października uczniowie i nauczyciele „od Konarskiego” spotkali się na wspólnej modlitwie w Kolegiacie NSPJ na Widoku. Tego dnia przypadł też XVII Dzień Papieski, pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Ksiądz Piotr Karpiński podkreślił, że hasło to pochodzi z Listu Apostolskiego Novo Millennio Ineunte Jana Pawła II, napisanego na przełomie tysiącleci.

Na Mszy szkolnej mieliśmy także okazję świętować urodziny księdza dyrektora. Z tej okazji pani Magdalena Wesołowska, wicedyrektor szkoły, oraz przewodnicząca Samorządu Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach wraz z delegacjami nauczycieli i uczniów złożyły księdzu Piotrowi gratulacje i życzenia, a także wręczyły kwiaty i upominki. Następnie wszyscy zebrani wraz z chórem szkolnym pod batutą pani Marianny Rzeszotarskiej śpiewając życzyli Jubilatowi „i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa przez ręce Maryi”.

Wyraźnie zaskoczony ksiądz dyrektor zabrał na koniec głos. Podziękował za życzenia i kwiaty, ale przede wszystkim dziękował Bogu za czterdzieści lat bardzo ciekawego i twórczego życia. Radując się z okrągłego jubileuszu urodzin zachęcił wszystkich, by „iść naprzód z nadzieją”.

Nasza uczennica mistrzynią Europy w tańcu

W dniach 29-30 września w Warszawie odbywały się Mistrzostwa Europy w Tańcu Federacji WADF (World Artistic Dance Federation). Uczestniczyła w nich nasza uczennica, Ania Łazęcka z kl. V b, która na co dzień tańczy w Akademii Tańca 4-20.

Miło nam poinformować, że Ania w duecie w kategorii „Duos Jazz Juvenilles” wywalczyła brąz, a wraz z dwiema koleżankami jako trio w kategorii „Contemporary Ballet Juvenilles” zajęła 1. miejsce zdobywając Mistrzostwo Europy.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata.

 

XVIII Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej

 

W słoneczną sobotę 30 września już po raz kolejny nasi nauczyciele wzięli udział w corocznej pieszej pielgrzymce nauczycieli, katechetów               i wychowawców. W tym roku trasa wiodła z kościoła w Żelaznej do parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach i przebiegała pod hasłem „Idźcie i głoście”. W Dębowej Górze do pielgrzymów dołączył pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba oraz bp Wojciech Osial. W drodze nauczyciele wysłuchali słów skierowanych do nich przez biskupów, konferencji ks. Sławomira Sobierajskiego, modlili się różańcem w intencji swoich szkół, współpracowników i uczniów. Nie zabrakło też radosnego śpiewu.

W Skierniewicach wszyscy wzięli udział w Eucharystii, które przewodniczył biskup Dziuba. W homilii bp Osial zachęcał do ufnego i ofiarnego podejmowania trudu głoszenia, wychowywania i nauczania: „Moc jest u Pana Boga – powiedział. My jesteśmy tylko narzędziami”. Parafia na Zadębiu przyjęła pątników bardzo gościnnie – krzepiącą grochówką i pachnącymi wypiekami. Po agapie dopełnieniem pielgrzymki była koronka do Miłosierdzia Bożego. Na koniec biskup Dziuba podziękował wszystkim i udzielił błogosławieństwa.

Wycieczka najmłodszych uczniów Klasyka do Julinka

W czwartek 28 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły – zerówka i klasy pierwsze – udały się na wycieczkę do Parku Rozrywki w Julinku, czyli do miejsca niegdyś kojarzonego wyłącznie ze stacjonarną bazą cyrkową, słynną na całą Europę. W czasie wycieczki dzieci skorzystały z Podniebnego Cyrku, czyli parku linowego, liczącego ponad kilometr długości. Kolejną atrakcją była Kraina Dmuchańców. W parku rozrywki dzieci mogły również zagrać w mini-golfa, gdzie dostępu do dołków pilnowały cyrkowe postacie. Uczestnicy wycieczki skorzystali także z toru rajdowego oraz zwiedzili Muzeum Sztuki Cyrkowej, gdzie magik uczył dzieci prostych sztuczek iluzjonistycznych.

Warsztaty z fizyki w Bełchatowie

W środę 27 września uczniowie z klas IV i II Szkoły Podstawowej udali się na wycieczkę do Bełchatowa. Najpierw w Muzeum Interaktywnym PGE zwiedzili wystawę, która pokazała jak się wydobywa węgiel brunatny i przetwarza go na energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, w czasie których przeprowadzili doświadczenia z zakresu fizyki o zjawiskach elektryczności.

Po lekcji fizyki grupa udała się na Górę Kamieńsk, gdzie uczniowie skorzystali z dostępnych atrakcji: przejazdu torem saneczkowym i kolejką krzesełkową. Na zakończenie posiliły się kiełbaskami z ogniska rozpalonego u podnóża Góry Kamieńsk. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że dzieci wróciły zadowolone i zrelaksowane, a także zafascynowane fizyką.

 

Strona 1 z 5