Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Awans naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie z Matematyki

 

21 października odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 24 uczniów naszej szkoły.

Mamy zaszczyt poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikowało się pięciu uczniów: Szymon Kośka (kl. VIIIa), Szymon Rechnio (kl. VIIIa), Krzysztof Dąbrowski (kl. VIIIb), Bartłomiej Kołacz (kl. VIIIb) i Marcel Sokołowski (kl. VIIIb).

Kolejny etap konkursu już 26 listopada. Życzymy powodzenia!

wojewodzki mt 2019

Msza szkolna w drugą niedzielę miesiąca

W niedzielę 13 października społeczność Klasyka modliła się na Mszy szkolnej pod przewodnictwem księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Tego dnia obchodziliśmy w naszej diecezji uroczystość patrona bł. Honorata Koźmińskiego, a w całej Polsce XIX Dzień Papieski. W homilii ksiądz dyrektor przypomniał najważniejsze fakty z biografii ojca Honorata. Koleje losu, dorastanie w trudnych czasach i niewola w carskim więzieniu przewartościowały całe jego dotychczasowe życie. Jako więzień przeżywał kryzys wiary, ale ostatecznie to miejsce sprawiło, że ją odzyskał. Po opuszczeniu Cytadeli Warszawskiej Koźmiński odbył spowiedź generalną i nawrócił się, odnowił w Bogu, bo „nikt nie przyszywa nowej łaty do starego ubrania”. Narodził się na nowo, z Ducha świętego i doświadczył Bożego miłosierdzia. Będąc żywym dowodem Bożego miłosierdzia, przy jego konfesjonale gromadziły się tłumy wiernych gotowych do odrodzenia się w Bogu, co dało początek 20 bezhabitowym zakonom, prowadzącym ukryte życie, na wzór Jezusa i Maryi. Błogosławiony ojciec Honorat to charyzmatyczny założyciel 26 zgromadzeń zakonnych, z których wiele istnieje i działa w Kościele do dzisiaj. Wszystkie świadczyły o Bogu i dążyły do przemiany narodu od wewnątrz, podobnie do tego, czego sam w życiu doświadczył - nawrócenie, owocowanie i oddanie się woli Kościoła. Trudne i bogate w doświadczenia życie Koźmińskiego sprawiło, że ojciec Honorat stał się patronem trudnych czasów. Proces jego beatyfikacji rozpoczął ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, a ostatecznie beatyfikacji dokonał Jan Paweł II, którego święto przypada na 16 dzień października. Chcąc uczcić błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Dzień Papieża Jana Pawła II, Msza święta zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Barki” - ulubionej pieśni papieża.

Sukces naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego

 

We wtorek 4 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Test pisało osiemnaścioro uczniów z klas V-VIII. Wymagany minimalny pułap 80% punktów zdobyło czworo uczniów: Elżbieta Adamczyk Rayner (kl. VIIa), Krzysztof Rożek (kl.VIIa), Zofia Rochala (kl. VIIIb) oraz Marcel Sokołowski (kl. VIIIb). Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie rejonowym, który odbędzie się już 3 grudnia 2019 r.wiewodzki ang 2019

Wymiana pocztówkowa

Klasa 3b SP wzięła udział w akcji „Wymiana pocztówkowa”. Akcja ta to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy osaczeni przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy skontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości – szczególnie wśród młodszego pokolenia.

Zasada działania tej akcji jest niezwykle prosta. Dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie. To świetna sposobność na przybliżenie uczniom zasad działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Na naszych pocztówkach związanych ze Skierniewicami znalazły się krótkie pozdrowienia, które miały przybliżyć adresatom miejsce w jakim mieszkamy. Każde dziecko samodzielnie wypisywało przyniesione przez siebie pocztówki, zapisywało pozdrowienia, adres, naklejało znaczek. Uczniowie żywo interesowali się miejscem, do którego dana pocztówka miała trafić. Wysłaliśmy łącznie 85 pocztówek do szkół z różnych regionów Polski. Z niecierpliwością czekamy aż wszyscy nam odpiszą. Pocztówki, które otrzymamy od innych szkół zamierzamy umieścić na dużej mapie Polski.

Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa będzie nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju będą miały możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie.

Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

Festiwal Muzyki Romantycznej

W piątek 8 listopada uczniowie klas siódmych i ósmych SP obejrzeli spektakl inaugurujący XVII Festiwal Muzyki Romantycznej pod tytułem „Słowo i muzyka – Stanisław Moniuszko”. Przedstawienie miało na celu przybliżyć życie i twórczość Stanisława Moniuszki, uczcić Rok Moniuszkowski oraz zapoznać uczniów z programem polskiego romantyzmu. Sztuka została przygotowana przez uczniów i nauczycieli Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach. Dzięki piosenkom śpiewanym przez aktorów młodzi Skierniewiczanie mogli poznać postacie z tekstów, do których muzykę skomponował Stanisław Moniuszko. W 1. części przedstawienia na scenie pojawili się bohaterowie walk narodowo-wyzwoleńczych, nieszczęśliwi kochankowie, a także ożywiona przyroda, której w romantyzmie przypisywano szczególną rolę. W 2. części widzowie mieli okazję wysłuchać znanej pieśni „Dziad i baba” i wraz z artystami zaśpiewać „Prząśniczkę”. Spektakl w reżyserii pani Renaty Libery okazał się prawdziwą ucztą dla ducha.

koncert 2019

Z wizytą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

 

W piątek 4 października uczniowie klas I i „0” zostały zaproszone przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Skierniewicach na przedstawienie teatralne „Calineczka” według Hansa Christiana Andersena. Po ciekawej, pełnej śpiewu i pląsów inscenizacji uczniowie mogli wejść na scenę i poczuć się jak prawdziwe gwiazdy. Dzieci chciały choć przez chwilę wcielić się w losy małej dziewczynki i wszystkie stanęły między płatkami ogromnego kwiatu.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie klas i pracowni szkolnych. Można było zobaczyć prace ceramiczne i sam piec do wypalania tych przedmiotów. W kolejnych pomieszczeniach dzieci poznały proces wyplatania koszyczków i ozdób wiklinowych. Zapoznały się z kuchnią, gdzie wychowankowie ośrodka sami przygotowywali różne potrawy oraz zobaczyły klasę lekcyjną. Ta wizyta zaowocowała śmiałymi planami dalszej współpracy na przyszłość. Za zaproszenie serdecznie dziękujemy.

Wycieczka do Klubu Jeździeckiego

W czwartek 7 listopada uczniowie klasy IIa Szkoły Podstawowej wybrali się na wycieczkę do Besiekierza Rudnego, do Klubu Jeździeckiego SALIO.

W trakcie wycieczki zwiedziliśmy stajnie, w których obejrzeliśmy piękne, sportowe konie i konie do przejażdżek rekreacyjnych. Dzieci dowiedziały się ile pracy wymaga utrzymanie koni w świetnej kondycji. Po przygotowaniu koni rekreacyjnych, mieliśmy okazję do przejażdżki na tych pięknych zwierzętach, pod okiem instruktorów. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach z pieczenia pizzy. Po warsztatach z gotowania, uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Dzieci zrobiły slajmy, mogły skorzystać z pomalowania twarzy oraz pod okiem pani animatorki wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej w foto-boksie.

Serdecznie dziękujemy Państwu Wyszkowskim, właścicielom klubu, którzy zaprosili nas gratisowo do tego urokliwego miejsca, zapewniając moc niezapomnianych wrażeń.

Muzyczna jesień

 

W piątek 4 października uczniowie klas drugich SP wybrali się do Biblioteki CKiS na zajęcia pod hasłem „Muzyczna Jesień – Moniuszko”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o kompozytorze oraz wysłuchały utworów Moniuszki: arię Skołuby z opery „Straszny dwór” i pieśń „Prząśniczka”. Słuchając „Prząśniczki” dzieci otrzymały mini-warsztaciki z włóczką i „przędły” nić w rytm utworu. Na koniec zajęć uczniowie rozwiązywali rebusy i krzyżówki, co dało im mnóstwo radości.

 

Poznajemy język i kulturę Meksyku

 

Za nami kolejne spotkania z panią Deborah. W ich trakcie przypomnieliśmy sobie podstawowe zwroty używane przy przedstawianiu się, a także przedstawianiu innych. Pomogły nam w tym przyniesione przez mamę Natalii piękne lale z różnych stron świata. Poznaliśmy również liczebniki w zakresie od 0 do 10. Ale było zabawy przy zapamiętywaniu wymowy ich nazw. Utrwalaliśmy słowa piosenki o tańczących na wietrze jesiennych liściach. Rozpoczęliśmy też naukę „Modlitwy Pańskiej” w języku hiszpańskim.

 

Nasz uczeń laureatem w Konkursie MZK Skierniewice

 

Miło nam poinformować, że Maksymilian Kłosiński, uczeń klasy VII B, został laureatem Konkursu plastycznego na projekt grafiki biletu okresowego MZK Skierniewice w kategorii 11-15 lat. W projekcie należało uwzględnić aspekt ekologiczny.

Gratulujemy wyróżnienia!

maks mzk

Dzień otwarty w Szkole Podstawowej

W piątek 25 października w Szkole Podstawowej im ks. S. Konarskiego w Skierniewicach odbył się Dzień Otwarty. Wydarzenie adresowane było do rodziców i uczniów „zerówki”, klas pierwszych oraz wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem nauki w Małym Klasyku. Przybyłych gości witała pani wicedyrektor Magdalena Wesołowska oraz nauczyciele. Następnie dzieci pod opieką starszych koleżanek i kolegów udały się na zwiedzanie szkoły oraz na zajęcia przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki oraz porozmawiania z nauczycielami, pedagogiem i psychologiem szkolnym. Cieszymy się, że dzieci i rodzice mogli poznać naszą szkołę. Mamy nadzieję, że pełni zapału do nauki i pracy spotkamy się we wrześniu 2020 roku.

Poznajemy język i kulturę Meksyku

We wtorek 1 października uczniowie klasy 2c gościli u siebie panią Deborah Jankiewicz Delgado, mamę naszej uczennicy Natalii. Pani Deborah rozpoczęła tym samym cykl spotkań z dziećmi z naszej klasy, w trakcie których przybliży nam język i kulturę swojego ojczystego kraju. Na pierwszym spotkaniu uczyliśmy się podstawowych zwrotów używanych na powitanie i pożegnanie oraz przedstawianie się. Na zakończenie próbowaliśmy zapamiętać słowa piosenki o tańczących na wietrze jesiennych liściach. Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie!

 

Sukcesy w konkursie „Muzyczna jesień”

W czwartek 24 października odbył się finał 16. edycji Konkursu „Muzyczna jesień”. W tym roku uczestnicy zapoznawali się z życiem i twórczością Zbigniewa Wodeckiego. Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczniów z miejskich szkół. Pierwszy etap polegał na napisaniu testu na temat życia i twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Do finału dostało się 8 osób, których zadaniem było odgadnięciu tytułów piosenek artysty.

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie odnieśli w konkursie ogromy sukces. Aleksander Kłosiński z klasy V a zajął 1. miejsce w kategorii klas V-VI, zaś Maksymilian Kłosiński z klasy VII b zajął 1. miejsce w kategorii klas VII-VIII.

Gratulujemy!

Wielka lekcja w-fu

W piątek 27 września uczniowie klas III, IV I V SP wzięli udział w Wielkiej lekcji wf-u w piłkę ręczną, zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu, Orlen oraz Stowarzyszenie Razem dla Skierniewic. Nauczycielem tych wyjątkowych zajęć był bramkarz reprezentacji Polski Marcin Wichary, brązowy medalista Mistrzostw Świata w Katarze (2015) i najlepszy bramkarz Mistrzostw Świata w Hiszpanii (2013).

Uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki i pod okiem utytułowanego szczypiornisty wzięli udział we wspólnej rozgrzewce. Następnie obejrzeli pokaz freestyle futbolu w wykonaniu Kamila Drzewieckiego. Po emocjonującym występie przyszedł czas na rozmowę z gwiazdą i zbieranie autografów. Dzieci dowiedziały się m.in., że utytułowany medalista mistrzostw świata swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczął właśnie w wieku szkolnym.

Następnie przyszedł czas na zadania sprawnościowe. Uczniowie zostali podzielenie na zespoły i wykonywali ćwiczenia i zabawy z elementami piłki ręcznej. Po zakończeniu strefy każdy uczestnik otrzymywał pieczątkę na ręce, która była przepustką do kolejnego wyzwania. Na zakończenie emocjonującego dnia dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy na pamiątkę tej wyjątkowej lekcji wf-u.

Sukcesy w Konkursie Recytatorskim Poezji Chrześcijańskiej

 

W sobotę 12 października odbył się diecezjalny Konkurs Recytatorski Poezji Chrześcijańskiej, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łowickiej. Wydarzenie od lat wpisuje się w obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych z terenu diecezji łowickiej. Uczniowie mogli wystąpić w jednej z dwóch kategorii: recytatorskiej lub poezji śpiewanej. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Wiktoria Goszkowska (kl. VIIb) oraz Eliza Stęborowska (kl. VIb) – obie w kategorii recytatorskiej.

Recykling w praktyce

W minionym tygodniu dzieci z klasy 2a uczyły się, jak dbać o środowisko oraz jak wykorzystać zużyte przedmioty tak, by nadać im drugie życie. Szczególnie skupiliśmy się na rozsądnym kupowaniu plastikowych rzeczy oraz produktów w plastikowych opakowaniach. Dlaczego to takie ważne? Bo nie każdy plastik nadaje się do powtórnego przetworzenia, plastiku nie przetwarza się ponownie w nieskończoność, a tony plastikowych odpadów zalegają i na wysypiskach, i w oceanach. Patrząc na nasze codzienne niezbędne minimum, czyli płyn do płukania, do kąpieli, szampon, wodę, czy mleko, okazuje się, że mamy pokaźne odpady w postaci plastikowych butelek. Dlatego też postanowiliśmy zrobić zabawkę zręcznościową po butelkach od mleka. Z butelki wycięliśmy tułów rekina, natomiast z pojemniczka od „Kinder-niespodzianki” zrobiliśmy rybkę. Rybka została połączona sznurkiem z naszym butelkowym rekinem i tak oto nadaliśmy butelce po mleku nowe znaczenie, zamieniając ją na super zabawkę do gier zręcznościowych.

 

Dzień skupienia dla nauczycieli

W dniach 18-19 października pracownicy Zespołu Szkół im. ks. St. Konarskiego w Skierniewicach wzięli udział w dniach skupienia, które odbyły się w Miasteczku Krwi Chrystusa w Chrustach. Pierwszym punktem programu było Nabożeństwo zwane Drogą Krwi Chrystusa z siedmioma kaplicami poświęconymi każdemu z przelań Krwi Pana Jezusa. Biorąc udział w procesji wzdłuż kaplic, pracownicy od Konarskiego dotarli do Pustelni Światła, przy której znajduje się Krzyż Zwycięstwa. Następnie udali się na Eucharystię, sprawowaną przez księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Homilię podczas Mszy świętej wygłosił zaproszony gość ksiądz Jarosław Łękarski, którą poświęcił zagadnieniu uczniostwa. Na koniec Eucharystii ksiądz dyr. Piotr Karpiński udzielił indywidualnego błogosławieństwa Relikwiarzem Korony Cierniowej.

W sobotę 19 października, po śniadaniu i odmówieniu Jutrzni, pracownicy Klasyka wzięli udział w konferencji, którą wygłosił ksiądz Jarosław. Kontynuował on temat bycia uczniem Jezusa. Po szkoleniowej radzie pedagogicznej, odmówieniu dziesiątki różańca i modlitwy Anioł Pański nastąpił czas na odpoczynek, aby nabrać sił przed kolejnymi punktami programu, którymi były: koronka do Bożego Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia.

Na zakończenie Mszy świętej ksiądz dyrektor Piotr Karpiński podziękował Panu Bogu, za to, że nas tu zebrał, że podjęliśmy pracę nad umocnieniem wiary, księdzu Jarosławowi za naukę, jak być uczniem i zarazem nauczycielem, który najpierw jest uczniem i nigdy nie przestaje się rozwijać. Być uczniem, to słuchać drugiego człowieka, uczyć się, jak słuchać i słyszeć. Ksiądz dyrektor podziękował również wszystkim za udział w dniach skupienia, za zaangażowanie, które przełoży się na wiedzę i pasję, które dajemy naszym uczniom wraz z cząstką siebie.

Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania ma wieloletnią tradycję. W Polsce został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jak co roku w bibliotece szkolnej we wtorek 1 października uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w ogólnopolskim czytaniu. W świat baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka” uczniów przeniosła pani wicedyrektor Magdalena Wesołowska.  Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez panią wicedyrektor. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

 

Wycieczka klas II SP do Torunia

W piątek 11 października uczniowie klas II Szkoły Podstawowej udali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Planetarium, gdzie obejrzeliśmy multimedialny pokaz „Mój kumpel Niko”, czyli astronomiczną i zarazem przygodową opowieść o młodym Mikołaju Koperniku, który fascynował się niebem, gwiazdami i kosmosem. Jego oczyma spojrzeliśmy w rozgwieżdżone niebo i poznaliśmy gwiazdozbiory Wielkiego Wozu, Lwa, Herkulesa, Smoka, Hydry oraz zodiakalnych Bliźniąt, Byka czy Raka, a Gwiazda Polarna była naszym kompasem po niebie. Rozgwieżdżona kopuła Planetarium oraz wspaniała muzyka w tle sprawiły, że poczuliśmy się bohaterami tego seansu i wraz z młodym Mikołajem odkrywaliśmy zawiłe ruchy planet, zachwycaliśmy się pięknem i tajemnicą zjawiska zaćmienia Słońca i wyjaśnialiśmy skąd wzięły się niezgodności kalendarza. Obserwowaliśmy fazy Księżyca, przelot komety nad dachami Torunia i deszcze meteorów.

Następnie z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po Starym Mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zobaczyliśmy otoczony urokliwymi kamieniczkami Ratusz Staromiejski, Krzywą Wieżę – wybudowaną w XIV wieku basztę, która nazwę swą zawdzięcza blisko 1,5-metrowemu odchyleniu od pionu i jest dziś jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów Starego Miasta, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz Katedrę św. Janów, gdzie wysłuchaliśmy historii niezwykłego dzwonu – Tuba Dei – największego polskiego dzwonu średniowiecznego oraz opowieści o królu Janie Olbrachcie, którego serce spoczywa w murach świątyni.

Potem przeszliśmy do Domu Legend Toruńskich. Miejsce to łączy ze sobą interaktywne muzeum i teatr. Słuchając opowieści przewodnika przenieśliśmy się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. A nawet staliśmy ich częścią, wcielając się w bohaterów legend. Nie zabrakło również czasu na obiad i zakup pamiątek oraz toruńskich pierników.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Na zakończenie tych zajęć otrzymaliśmy wykonane przez nas pierniki.

W godzinach wieczornych zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do naszych kochanych Skierniewic.

Zdrowe kolorowe kanapki

W czwartek 3 października uczniowie klas 2b i 2c przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki. W ich przygotowanie zaangażowali się także rodzice, zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Uczniowie z entuzjazmem zabrali się do pracy. Wspólny posiłek stworzył możliwość rozmowy na temat znaczenia zdrowego odżywiania oraz spożywania najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie. Uczniowie poznali najnowszą piramidę żywienia dla dzieci, zasady zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli sobie reguły zachowania się przy stole. Dzieci wymieniły się też uwagami na temat porannych posiłków w ich własnych domach.

Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Uczniowie nabrali dużo energii i mocy, aby sprostać obowiązkom szkolnym. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

Strona 1 z 18