pasek-zespol

Breadcrumbs

Biblioteka Zespołu Szkół

 

 godz racy biblio

 

Biblioteka Zespołu Szkół  im. ks. Stanisława Konarskiego została założona w 2005 r. Początkowo księgozbiór był niewielki. Z biegiem czasu powiększano zbiory biblioteki. Dużym wsparciem finansowym było otrzymanie dotacji z Fundacji „Renovabis”.

Dzisiaj w bibliotece znajduje się ponad 6,5 tys. zbiorów, w tym książek, podręczników, atlasów, zbiorów audiowizualnych, itp. Biblioteka prenumeruje także wiele czasopism naukowych, pomocnych w bieżącej nauce, jak i w przygotowaniu do konkursów i olimpiad.

Biblioteka wyposażona jest także w czytelnię, w której można poczytać książkę, czasopismo, skorzystać z komputera. Tutaj można znaleźć wytchnienie od gwaru panującego na przerwach.

Nauczyciel bibliotekarz – mgr Anna Chęcielewska – organizuje konkursy, wystawy, lekcje biblioteczne. 

 

Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej opracowała 17 zalet książki:

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś więcej.
5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
10.Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź. Że na problem można spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązania konfliktów niż przemoc.
11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia poczucie naszej wartości.
12. Książka pomaga nam zrozumieć innych, zapobiega uprzedzeniom.
13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności.
14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturalnego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
15. Dobra książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie.
16. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost miedzy pokoleniami.
17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje prace wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom bibliotekarzom. Literaturę dziecięcą można również eksportować, przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

 

 

 

 

Facebook Widget Slider

Menu