pasek-lic

Breadcrumbs

Spektakl „Rozmowy z katem” w Teatrze Jaracza w Łodzi

 

We wtorek 7 listopada uczniowie klas maturalnych wraz z wychowawcami obejrzeli w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza spektakl w reżyserii Michała Chorosińskiego pt. „Rozmowy z katem”, na podstawie książki Kazimierza Moczarskiego. Przedstawienie zadedykowane zostało Andrzejowi Poczobutowi, więźniowi politycznemu białoruskiego reżimu oraz wszystkim więźniom politycznym.

W rolę Moczarskiego wcielił się Łukasz Lewandowski, aby przeprowadzić trudną dla niego rozmowę z „katem” i pokazać postać Jurgena Stroopa – likwidatora getta warszawskiego. Jego surowość, przekonanie o wyższości i pogardę wobec Żydów ukazał Sławomir Grzymkowski. Trzeciego więźnia zagrał Radosław Osypiuk. „Rozmowy z katem” stanowią świadectwo tego, co z człowiekiem może zrobić polityczny fanatyzm, dlatego spektakl pozwolił nam przeżyć silne emocje spowodowane niezgodą na okrucieństwo i bestialstwo.

Swoje wrażenia i przemyślenia nasi uczniowie przedstawią na najbliższej lekcji języka polskiego, gdyż „Rozmowy z katem’ stanowią doskonały kontekst do omawianej obecnie literatury wojennej, a szczególnie utworu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Facebook Widget Slider

Menu